Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

illustrator pantone renkleri

ihtome

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar ai. de pantone renklerini nasıl bulabilirim

corelde pantone kodunu giriyorsun direk o renk çıkıyor.
mesela ai. de PANTONE 131 C mouse u renk paletinin üzerine götürerek tek tek bakmammı lazım

teşekkürler

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
öncelikle bilmeyen arkadaşlar için söylüyorum... swatch panelini açtıktan sonra panelin sol altında iki klasör üst üste ve sağında ok şekli vardır... o oka basarak color books kısmından hangi pantone kataloğunu kullanacaksak onu seçiyoruz... ayrı bir bölümde o bölüme ait olan bütün pantone renkleri açıyor... paletin sağ üstünden add to swatch diyerek yada pc için ctrl + A mac için command+A ile bütün renkleri seçip swatch panelinin içine taşıyoruz... bundan sonrası kolay şeklimize vermek istediğimiz pantone rengini araç çubuğunun altındaki renk paletine iki kere tıklayarak açıyoruz orada color swatch butonuna tıklayarak az önce swatch paneline eklediğimiz pantone renkler görünecektir... buradan değer girerek hangi pantoneyi vermek istiyorsak yazıyoruz.. umarım çok karışık olmamıştır...

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
ayrıca...
Window => Swatch Libraries =>PANTONE Solid Coated

efepolat

🌱Yeni Üye🌱
selam arkadaşlar, bu konuyla ilgili ben de bir şey sorucam.

müşteri bana 3 tane pantone kodu verdi, 0c4d61 - 8761C - 8762C fakat ben bu kodları illustator'da girerek renge ulaşamıyorum. kodları girerek rengi elde edebilme imkanı yok mu acaba?

konu biraz acil, umarım ilgilenebilirsiniz.
şimdiden teşekkürler.

dddnnnsss

🌟Usta Tasarımcı🌟
Pantone renkler tasarımda neden kullanılır neden böyle bir renk grubu çıkmıştır ortaya acaba ?

gumusejder

🌱Yeni Üye🌱

müşteri bana 3 tane pantone kodu verdi, 0c4d61 - 8761C - 8762C fakat ben bu kodları illustator'da girerek renge ulaşamıyorum. kodları girerek rengi elde edebilme imkanı yok mu acaba?

şimdiden teşekkürler.

Geç bir cevap, biliyorum; ama diğer kullanıcıların da işine yarayabilir diye yazıyorum.

Müşterinin verdiği Pantone değil HEX kodlarıdır (Hexadecimal Color Codes). Bunları "en yakın" Pantone'ye çevirmek için bir yöntem;

Photoshop'da renk paletini (color picker) açıp altta bulunan # sembolünün yanına kodu yapıştırın. Böylelikle "en yakın" CMYK ve RGB kodlarını tabloda göreceksiniz. "En yakın" Pantone kodu için ise "Color Libraries" tuşuna basarak ulaşabilirsiniz.

Unutmayın ki hiçbir CMYK'nın, RGB'nin, Pantone'nin ya da HEX'in diğer sistemlerde "tam" karşılığı yoktur. En yakın değerler ise pantone kataloğu önermelerinde farklıi programların önermelerinde farklı olabilir. Ancak abartılacak birşey yok, büyük farklardan bahsetmiyoruz. Güvenle kullanabilirsiniz... :)

shanghai2

🌱Yeni Üye🌱
gec kalınmıs bır cevap:)
ıllustratorde bakabılmek ıcın
windows - swatches libraries - color book - solid coated
toolbarı actıktan sonra;
sol ust kısmında ufak bı tık var orada show find field kısmına kod yazabılırsınız
ornegın pantone 121 u

e_kso

🌱Yeni Üye🌱
Pantone plus+

şimdiden teşekkürler.

Merhaba
0c4d61 Hex Kodudur, diğer kodlar (8761C - 8762C) yeni çıkan pantone solid coaded plus+ kataloğunda mevcuttur...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Pantone renkler tasarımda neden kullanılır neden böyle bir renk grubu çıkmıştır ortaya acaba ?

CMYK'da renkler karıştırılarak oluşturulduğu için istenilen rengin bire bir kopyası elde edilemeyebilir. Gerçi aman aman büyük farklar oluşmaz ancak özellikle firmaların kurumsalları için olumsuz olabilir bu. Kurumsal çalışmalarda, logo hazırlama v.b. işlerde kullanıyoruz ki renkte nokta atışı olsun. Ayrıca bazen laminasyonlar için tek renk seçeneği için de kullanmışlığımız olabilir. C-M-Y-K sayısı yetmiyor bazen :)