Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

illustratorda kontur sorunu

racoon_tr

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaşlar yazılarıma illustratorde contur atıp bunlarıda yazıdan ayırmak istiyorum beceremedim bana bir yardım etseniz...aşrı fazla program kullanımı sonucu hepsi birbirine karışıyor unutuyorum yaaa.

Benzer konular

djmatrak

🌟Usta Tasarımcı🌟
illustratorda çömezim, ama photoshop olarak düşünürsek :) yazının arkasına aynı yazıyı biraz büyük fontlarla transparan yazıp kontur ekleyince olur diye düşünüyorum

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Yazı üzerine geldığınız zaman Stroke Renk Tonu None etmelisiniz

eğer yazı dolgu rengi ve Stroke bir birinden ayırmak istiyorsunuz yazı seçili halde Object - Expand demelisiniz - Ungroup, tekrar Expand - Ungoup

Son düzenleme:

racoon_tr

🌟Usta Tasarımcı🌟
kasta diğer derslerine de baktım mükemmel ama ikisini de denedim olmadı ofset path ile yarım yamalak istediğim oldu ama corelde misal kontur at dediğimizde;

1 yazıya olan uzaklığını,
2 kontur kalınlığını
3 konturun yazının içine doğru mu yoksa dışa doğru mu verileceğini rahatlıkla seçebiliyorum ama illustratorde olmadı yani ben yapamadım. şimdi soruyu daha iyi sordum galiba...

cesurmeneli

🌟Usta Tasarımcı🌟
yazım/anahat oluştur de sonra nesne/genişlet de ve şekillerin üstüne gel grubu çöz de bir kaç sefer istediğin olur.

racoon_tr

🌟Usta Tasarımcı🌟
ilginize teşekkürler
cesur meneli illustrator üm türkçe değil ama şunu söylemeliyim nasıl olacağını kurcala bul yöntemi ile başarılı bir şekilde çözdüm şöyle imiş ;

yazı yazılır
ctrl+r ile cetvel çıkartılır
sayfa kenarından çıkan cetvel üzerine sağ tıklanarak mm yada cm seçilir
yazı create outline object ile çizgiye çevrilir
obje seçilir
object menüsünden path a
oradan da ofset path a tıklanır
çıkan menünün içine dış kontur kalınlığı girilir
okeylenir
çıkan şekil ungroup ile birbirinden ayrılır ve sonuç

(hande demir anlatmış gerçi ama ben çözdükten sonra buldum konuyu :D

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
:) okuduyum zaman bu ne dedım.... 3 defa okuduktan sonra nedemek istediğiniz anladım...

anlamdığım tek şey cetvel ne için size lazım? strok ve dolgu rengi bir birinden ayırdığınız zaman Selection tool Strok ya da dolgu rengi Shift tuşu işe birlikte seçip.... Shift tuşu basılı tutarak istediğiniz yere taşıyabilirsiniz:)

her kişi enteresan farklı bir yöntem kullanıyorlar .... teşekkürler

racoon_tr

🌟Usta Tasarımcı🌟
kasta095 cetvel ne için lazım söyleyeyim illustratörün orjinal ayarları pt olduğu için istediğim değeri bulmakta zorlanıyordum contur değerini pt istiyordu bende cetvelden mm yada cm ye çevirmek için açıyorum sadece....

kısa yol için de teşekkürler...