Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İllustratorde Kontor ayarlarını yapamıyorum

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Ben ps den yeni geçiyorum bu programa ve bu gidişle sizlerden çok yardım isteyeceğim gibi gözüküyor :angel:

Şimdi ps de yazıya kontor verince iç,orta,dış seçenekleri var ve bu yazının görünümünü baya bir etkiliyor. Ben bu seçeneklerin ai de olacağını düşünüyorum çünkü karakter yönetim paneli ps ile birebir aynı.

Buradaki align stroke ayarlarının istediğim ayarlar olduğunu tahmin ediyorum ancak aktif değiller. Benim istediğim şey eğer bu ayarlarsa aşağıdaki gibi nasıl aktif hale getircem?

Forumun bilge insanlarına şimdiden teşekkürler..

Son düzenleme:

Benzer konular

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Doğru yerdesin. Tam olarak yapmışsındır bilmiyorum ama ben yinee uyarmak istedim. Linkte : https://resim.cpaylas.com/?v=ekranatqt.png

Öncelikle cevabınız için teşekkürler ..

Evet benim istediğim ayar tam olarak buymuş ama bunu sadece şekillerde kullanabilyorum verdiğin resimdeki gibi ama yazıda yapamıyorum. Birtürlü aktif hale getiremedim derken şu an bir şey aklıma geldi, yazıyı convertledim ve o tuşlar aktif hale geldi :smile: ama convertlemeden yapılmıyor mu bu? ben çok kullanıyorum bu tür özellikleri..

convertleyip yapıncada yazı birbirine girdi. Anlaşılan ps kadar kolay efekt verilmiyor yazılara ai de

fora18

🏅Acemi Tasarımcı🏅
direk font olarak sorduğunu bilseydim convertlemen lazım diyecektim. Mantık şu hedef çizgiyi baz alarak içinde, ortasında, dışında, komutu veriyor. font olarak hedef çizgi gösteremiyorsun. pasif olması doğal.... Bende Şekil bazlı zannetmiştim... Tek aklıma öyle bir öneri getirmek oldu çünkü aktif olmamasının sebebi başka yyok.

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️

Şu kapak tasarımımda yazdığım yazıların aynısını ai de yapamıyorum çünkü stroke ayarlarından outside yapılmıyor, converleyip yapıncada her harfe stroke veriyor ve yazı bozuluyor, çözümü var mı acaba? ai de böyle bir yazı yazamıyacak mıyım ?

fora18

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sana güzel bir yol tarif edeceğim. madem psden geçtin mantık aynı path lerle bu işi çözebiliriz. resimleri oluşturuyorum az bekler misin ?

fora18

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Uzun gibi görünüyor ama bir çok konuda yardımın olur. Amacı aslında Taşma verilmesi gerek işlerde bazen zemin taşırmak için unutulduğunda kullanılıyorum yada vermeyenleri görünce pratik olarak yapıyorum. içinden ortalayarak büyütür orantılı gelir. copy paste ile karıştırılmasın zaten dene farkını anlarsın. Bununla birlikte bazen tabelacılar corelde olduğu gibi yol verir. işte bunun içinde kullanmak isteyen bu yolu tercih edebilir. Path Zaten yol demektir İş yolu oluşturmak için kullanırsın senin iş içinde bu mantıklı seçim olabilir. Daha başka yolları varsa okuyanlar paylaşabilir. Anlatırken uzun ama yaparken çok kısa olduğunu fark edeceksin özellikle 50 sayfa katalogda taşma verme özürü olan bir iş girip de bu işi matbaaya göndermek istediğinde ne kadar basit bir şekilde çözümlendiğine şahit olacaksın. Şimdden Teşekkürler.

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Teşekkürler , dediğini yapamadım. ai bu tür işler için gereksiz o zaman. Sadece düz yazıları yazıcam eğer böyleyse . Vektörel programların ps den ne kadar üstün olduğunu anlatıp durdular hep, nerde üstünlük? bi kontor bile verilmiyor deerken corelde karıştırırken behind fill ile istediğim etkiyi yakaladım en sonunda :) sanırım corel ai den daha özellikli

Sanırım adobe ai ye ps kadar özenmemiş, çok basit ve tabelacıların çok çok kullandığı bir işlem kontor vermek.

Son düzenleme:

fora18

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yani özenmemiş demeyelimde :) çünkü hepsinin mantığı başka bu bir mantık sorunu diyelim. Emin ol yanında olsam sana ikisinin nasıl senkronolizi çalıştığı göstersem çok beğenirsin. Zaten Eğer Bir fotoğraf üstünde çalışacakan photshop, Bir çizim yapacaksan İlüstratör, Komposizyon (dergi katalog,) gibi bir şeyler yapacaksan indesign kullanman gerekiyor. Yani Adobe firmasının mantığı bu sen ne yapmak istiyorsan bir programda çözmeni beklemiyor. Önce donelerini photos ve ilüstrtörde yap. Sonra onları indesign de topla gibi bir şey diyor. Yani Bu firmanın programlarını Kullanacaksan Bu Bilinçle kullanman gerekiyor. Yoksa Senin Dediğin gibi özen göstermemiş yorumu basitce söylenecek gözüküyor. O yüzden dedim Mantık sorunu diye. onlar Bunun arkasında duruyor. Am ben bu mantığı savunuyorum. çok daha hızlı ve kontrollü çalışıyor. Taş gibi derler ya aynen öyle oluyor. İlüstratörde Resimi değiştirmek için Photsop'a gidiyorum. Değiştiriyorum. İlüstraötre döndüğümde son değişiklik çat diye otomatik oluyor. Yada Photosopda kullandığım layer ve katmanları kanalları path leri kullanabiliyorsun brushları aynı eklentileri ile verebiliyorsun ilüstraörde oluşturğun bir parçayı akklıı nese ile photosa taşayabiliyor boyayabiliyorsun aynı vektörel gibi. Dediğim gibi birbirleri ile otoamatik çalışırsan hayatının ne kadar doğru kararını veridğini göreceksin. Yoksa bu kadar tutulmazdı değil mi ilüstratör. sağlıcakla kal.

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
yani özenmemiş demeyelimde :) çünkü hepsinin mantığı başka bu bir mantık sorunu diyelim. Emin ol yanında olsam sana ikisinin nasıl senkronolizi çalıştığı göstersem çok beğenirsin. Zaten Eğer Bir fotoğraf üstünde çalışacakan photshop, Bir çizim yapacaksan İlüstratör, Komposizyon (dergi katalog,) gibi bir şeyler yapacaksan indesign kullanman gerekiyor. Yani Adobe firmasının mantığı bu sen ne yapmak istiyorsan bir programda çözmeni beklemiyor. Önce donelerini photos ve ilüstrtörde yap. Sonra onları indesign de topla gibi bir şey diyor. Yani Bu firmanın programlarını Kullanacaksan Bu Bilinçle kullanman gerekiyor. Yoksa Senin Dediğin gibi özen göstermemiş yorumu basitce söylenecek gözüküyor. O yüzden dedim Mantık sorunu diye. onlar Bunun arkasında duruyor. Am ben bu mantığı savunuyorum. çok daha hızlı ve kontrollü çalışıyor. Taş gibi derler ya aynen öyle oluyor. İlüstratörde Resimi değiştirmek için Photsop'a gidiyorum. Değiştiriyorum. İlüstraötre döndüğümde son değişiklik çat diye otomatik oluyor. Yada Photosopda kullandığım layer ve katmanları kanalları path leri kullanabiliyorsun brushları aynı eklentileri ile verebiliyorsun ilüstraörde oluşturğun bir parçayı akklıı nese ile photosa taşayabiliyor boyayabiliyorsun aynı vektörel gibi. Dediğim gibi birbirleri ile otoamatik çalışırsan hayatının ne kadar doğru kararını veridğini göreceksin. Yoksa bu kadar tutulmazdı değil mi ilüstratör. sağlıcakla kal.

Katkıların için çok çok teşekkürler, en iyisi hiç riske girmeden kataloğu yine baştan sona ps de bitirmek :angel:

Ben hepsini bir programda yapıp çıkmak istiyorum, bu yaptığım kapak corel de yapılabilir mi? corelde fırçalar var mı? Herhangi bir vektör yumuşak silgiyle silebilir miyim? v.s..

Corelde de alttaki eğimli yazıyı yazarken zorlandım, iş yolu felan çizmem gerekti , halbukisi ps de bir tıkla eğim derecesini verince iş halloluyor. Ps nin vektöreli çıksa benim kadar kimse sevinmez heralde :rofl:

Son düzenleme:

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Hugevera aradığın cevabı buldum az sonra geliyor resimler.. :)

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Hugevera aradığın cevabı buldum az sonra geliyor resimler.. :)

Hıım merak ettim, ben corel yerine ai de çalışmak istiyorum çünkü karekter kontrolleri ps ile birebir aynı.O yüzden ufak tefek sorunları halletmem lazım

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
rhinpokurtstroke01.jpg

Yazımızı seçip Appearence panelinde Add New Stroke diyoruz

rhinpokurtstroke02.jpg

Stroke kutusu ile Fill kutusunu tutup çekerek yerini değiştiriyoruz.

rhinpokurtstroke03.jpg

Stroke'ye istediğimiz kalınlığı veriyoruz, Fill kutusuna girip renk veriyoruz.

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Oldu sonunda çok çok teşekkürler :)

fora18

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet bu taktiği bende öğrenmiş oldum teşekkürler.