Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

indesign CS 4 de PDF yaparken kenar kesim bleed veriyorum oluyor

hilalim83

🌱Yeni Üye🌱
Mehabalar

Kitap kapağı konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Hiç yapmadım. :sadsmile:

Indesign CS 4 de tek bir sayfada çalıştım. ama PDF yaparken kenar kesim (bleed veriyorum oluyor

smikapakbq7.jpg

Bu örnekte olduğu gibi sırt çizgileri benim PDF dosyamda oluşmuyor. :( Lütfen yardım edebilir misiniz? Nereden hangi menüden koyacağım sırt payını gösteren çizgileri.

Nasıl anlatacağımı da bilemedim ki umarım anlatabilmişimdir.

selam ve saygılar.

Benzer konular

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
Sırt payı ölçülerini matbaacından aldıktan sonra çalışıp işaretleri kendin vermelisin.
Pdf yaparken indesign bleed verdiğin bölümlere kesim çizgilerini koyar. kırım yerlerine çizgileri kendin yerleştirmelisin.

Yani arka kapak + sırt bölümü + ön kapak bir arada yapmalısın ki bu çizgileri yapabilesin.

hilalim83

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Denizcem. Öncelikle mesajıma cevap verme zahmetin için sozsuz teşekkürler. Zaman ayıran olur mu diye merak ediyordum açıkçası. :) Arka + Sırt+ Ön kapak olarak çalıştım. Sırt payımda da sorun yok ölçülerim tamam. Bleed den dört bir kenarı için 0.3 mm kesim paylarını da veriyorum buraya kadar sorunum yok. Sorunum linkte verdiğim sırtın iki yanındaki kırım çizgisini nereden vereceğim. Bunu birazcık daha detaylandırabilir misin?

sevgiler.

volkanacar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba, anladığım kadarıyla kros koymakta sıkıntı yaşıyorsun. krosları indesignda pdf yaparken, print için postscript yaparken ayarlıyorsun. Mark and Bleed seçeneğinden.

hilalim83

🌱Yeni Üye🌱
Hayır mark and bleed den kenar kroslarını veriyorum, benim derdim sırttaki kırım yerlerini gösteren çizgiler. verdiğim linkten açıp bakarsanız ne demek istediğimi daha net göreceksiniz.

sanırım bunu yapan arkadaşı bulmam mı gerekecek:(

volkanacar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bildiğim kadarıyla kendin manuel olarak koyman gerekiyor sırt payını belirteceğin krosları ama yinede arkadaşlarıma soracağım bilen var ise yazarım tekrar...

hilalim83

🌱Yeni Üye🌱
denizcem de öyle dedi detay istedim gitti:( umarım bugün çözeriz teşekkür ederim. bekliyorum:)

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
Gitmedim burdayım :D

Mark ve Bleed kesim çizgileri olduğu için oralara atabileceğini zannetmiyorum.
Sonuçta orada kırım olduğunu belirtir bir çizgiyi ancak sen sonradan ekleyebilirsin.
O da Acrobat Professional gerektirir.

volkanacar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
denizcemin dediği gibi de olabilir yada tasarımın yaparken sen kendin koymalısın kroslarını sırt payı için

hilalim83

🌱Yeni Üye🌱
Bakın arkadaşlar öyle koyarım ve çocukken yaprak sarmalarını makara ipiyle bağladığım gibi acemi bir duruma düşerim karışmam haa:):):): grafikerler netten öyle dediler isterseniz bakın diycem:):):) Yan bildiliğiz fırcadan çizgi mi atayım :):) Rezil olursam günahı sizin:)

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bakın arkadaşlar öyle koyarım ve çocukken yaprak sarmalarını makara ipiyle bağladığım gibi acemi bir duruma düşerim karışmam haa:):):): grafikerler netten öyle dediler isterseniz bakın diycem:):):) Yan bildiliğiz fırcadan çizgi mi atayım :):) Rezil olursam günahı sizin:)

Fırçadan çizgi atma tabii ki, dediğimiz programda fırça falan yok zaten, ancak sağ veya sol tarafındaki çizgilerden birini kopyalayıp yapabilirsin, Denizcem dedi dersin, ;)

hilalim83

🌱Yeni Üye🌱
denizcemmmmmmm:):) indesign CS4 orada elimde arka+sırt+ön bii kitap kapağı var. adome prof da var:) pdf export yaparkene bleed ayarlıyorum hatta dokümanın bleed ayarlarını al diyorum ama sırt için öyle bir yer yok ve boş kalıyor:) ... yukarıda yapan arkadaş yapmış ammaaaa nerden yapmış... nerden ne yapacamm bii açık açık anlatır mısın? anlatırsan söz denizcem dedi dicemmmmmm:)

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
denizcemmmmmmm:):) indesign CS4 orada elimde arka+sırt+ön bii kitap kapağı var. adome prof da var:) pdf export yaparkene bleed ayarlıyorum hatta dokümanın bleed ayarlarını al diyorum ama sırt için öyle bir yer yok ve boş kalıyor:) ... yukarıda yapan arkadaş yapmış ammaaaa nerden yapmış... nerden ne yapacamm bii açık açık anlatır mısın? anlatırsan söz denizcem dedi dicemmmmmm:)

Anlattım ya hilalim83, Indesign da kırım yerlerini gösteren çizgileri otomatik atayamıyorsun. Onları sonradan sen koyabilirsin.
Arkadaşımız da öyle yapmış.

Avrupadan gelen dökümanlara gittim baktım, onlarda da yok. :)

volkanacar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
maalesef marks and bleed kısmında öyle bir seçenek bulunmuyor, ancak scrpit kısmında krosunu kendin tanımlayacaksın (photoshopdaki action gibi) ondan sonra ne kadar alan seçili ise (gruplu olmayacak) script kısmındaki krostan yaptığın zaman atacaktır krosları