Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

indesign de sırt payı nasıl verecez?

elveda543

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar, epey oldu sizleri rahatsız etmeyeli, :) soruya gelirsek, şimdi çok sayfalı bi dergi çalışıyoruz, bu dergide sırt kısmı mesala 2 cm olacak, biz bu sırt payını nasıl ayarlayacaz, yoksa matbaamı ayarlıyor bunu bir de sayfaları nasıl tek tek görebiliriz, hani

1
2 3
4 5
6 7 diye değilde
1
2
3
4
5
gibi. teşekkürler şimdiden

Benzer konular

elveda543

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar belki anlaşılmamıştır o yüzden cevap gelmemiştir. resim le anlatmaya çalışayım, aşağıdaki resimi bi dergi olarak düşünürsek, mavi olan kısmı nasıl ayarlayabilirim indesign da ve tabi oraya yazı koymak istiyorum. şimdiden teşekkürler
testvy0.jpg

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
arkadaşlar, epey oldu sizleri rahatsız etmeyeli, :) soruya gelirsek, şimdi çok sayfalı bi dergi çalışıyoruz, bu dergide sırt kısmı mesala 2 cm olacak, biz bu sırt payını nasıl ayarlayacaz, yoksa matbaamı ayarlıyor bunu bir de sayfaları nasıl tek tek görebiliriz, hani

1
2 3
4 5
6 7 diye değilde
1
2
3
4
5
gibi. teşekkürler şimdiden

Arkadaşım;
1
2
3
4
olarak çalışmak bizim çalışma sistemize göre yanlıştır.
Dergi çalışmaları kesim yerleri gazete gibi değildir. Giyotin'e gidecek alanı da biz belirleriz yani bir resmi tam sayfa çalışma alanından çıkarak da yapabiliriz (kesim yerini 0,5 cm olarak hesaplarız ve ona göre çalışırız) ve de çift sayfalar mesela
1
2 3
sayfası gibi
2 ile 3 sayfası birleşik sayfa olabilir yani ortasının rengi aynıdır gibi..

sen tek tek alt alta çalıştığında matbaa bunu tekrar şablona çekmek zorunda kalacak ve kenarları senin istediğin gibi olmayacak.
Ama bu şekilde baskı olamaz diye birşey yok yapılabilir.

olsunbe

🌱Yeni Üye🌱
Genelde dergi ve katalogların kapakları aynı cins kağıda basılmaz, yani kapak ve iç sayfalar brlikte montaj yapılmaz. Kapağa ayrı bir montaj yapılır ve montajı yaparkende sırt payı manuel olarak ayarlanır. Sırt payının ne kadar olacağı dergi veya katoloğun iç sayfa adedine ve iç sayfaların gramajına göre değişir. Yanlışım veya eksiğim varsa düzeltin tamamlayın.

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Yukarıya herşeyi yazmışım. sırt payı olayını söylememişim.
Sırt payını sayfa sayısına kullanılacak kağıdın gramını matbaaya söyleyince size bir ölçü verecektir.

elveda543

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yukarıya herşeyi yazmışım. sırt payı olayını söylememişim.
Sırt payını sayfa sayısına kullanılacak kağıdın gramını matbaaya söyleyince size bir ölçü verecektir.

anladım teşekkür ederim de bir ben bu sitede gördüm, linki koymak istedim ama bulamadım maalesef, hatice hanım bi konuyu anlatırken gösteriyordu resmin birinde tek tek sayfa yapısı,

sırt payı için matbaa verecekte ne kadar sırt payı vereceğini, o sırt payına yazacağımız metni ayrı bi çalışma olarak mı hazırlmamam gerekiyor
linki buldum ben sayfalarımı bu linkteki resimdeki gibi görmek istiyorum
https://www.grafikerler.net/kenar-bosluklari-t19867.html
yani böyle
62175637uv8.jpg

Son düzenleme:

tdogan86

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.fenomen.web.tr
Arkadaşım bilmiyorum yardımcı olur mu ama şöyle yapıyorum ben. belki yanlıştır daha bilgili arkadaşlar var forumda yanlışsam düzeltin lütfen.

dergiyi indesign da hazırlıyorum şayet seninki gibi sırt payı olan bir dergi, katalog vs ise onu illustrator de yapıyorum. iç sayfaları sadece indesignda yapıyorum. illustrator de ön kapak arka kapak ve sırt payını ayarlayarak çalışıyorum. sırt payını da diğer arkadaşların söylediği gibi matbaa veriyor. sırt payı olarak ayırdığım alana istediğimi yazıyorum. aynı şekilde kapak içlerini de illustrator de hazırlıyorum. bu şekilde yolluyorum matbaaya. kapaklar ayrı basıldığı için sorun olmuyor. diğerlerini de dediğim gibi indesigndan pdf olarak çıkartıp yolluyorum. belki farklı yolu vardır ama en kısa yol bildiğim yoldur şeklinde yapıyorum:)

sinankul

🏅Acemi Tasarımcı🏅
page panelinden oku tıklayın ve en altta panel options dan ayarlayın

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
oncelikle sayfalari tek tek gormek istersen facing pages komutunu pasif yapmalisin...
file-document settings-facing pages off...

simdi ek olarak benim bir sorum olacak..
diyelimki sirt kalinligini biliyoruz..56+kapak bir is yapiyoruz ve sirt kalinligi 4mm olacak..bunu indesgn da nasil ayarliyoruz..?

dolunay_m83

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaslar benim de bu sırt kalınlığı sorunum vardı
Freehanddeki mantıkla yaptım.
mesela A4 bir isim vardı
sırt kalınlığı 7 mm idi
bende sayfamı 42.7 x 29.7 açtım ve tak sayfada yaptım.
baska da yok sanırım varsa da ben bulamadım.