Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İndesign Gölge ve Baskı

grmnt

🌱Yeni Üye🌱
Herkese Selam,

İnşaaat firmasında çalışan bir mühendisim. Benden şirketi tanıtacak bir katalog hazırlmam istendi. Elimden geldiğince ve bolca siteden yararlanarak katalog hazırladım. Ve şuan birkaç sorum var.:.(

1)İndesign'da gölgelendirdiğim resmin sadece 2 kenarı gölgeli oluyor. Ancak ben 4 kenarının da gölgeli olmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

2) Baskıya göndermeden önce neler yapmalıyım. Siteden baktım ama dedikleri ayarları nasıl yapacagımı da bilmiyorum.:|

https://www.grafikerler.net/indesing-baski-oncesi-ne-yapilmasi-gerekiyor-t136479.html

Son düzenleme:

Benzer konular

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Herkese Selam,

İnşaaat firmasında çalışan bir mühendisim. Benden şirketi tanıtacak bir katalog hazırlmam istendi. Elimden geldiğince ve bolca siteden yararlanarak katalog hazırladım. Ve şuan birkaç sorum var.:.(

1)İndesign'da gölgelendirdiğim resmin sadece 2 kenarı gölgeli oluyor. Ancak ben 4 kenarının da gölgeli olmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

2) Baskıya göndermeden önce neler yapmalıyım. Siteden baktım ama dedikleri ayarları nasıl yapacagımı da bilmiyorum.:|

https://www.grafikerler.net/indesing-baski-oncesi-ne-yapilmasi-gerekiyor-t136479.html

1- Üst menülerden Window>Effect kısmından "Drop shadow" kısmını seçin. Dört tarafında gölgeli olması için açılan pencerenin "Position" kısmında bütün değerleri sıfır yapın. Yine aynı pencerenin "Options" kısmından "size" kısmını isteğinize göre arttırın, gölgeyi sertleştirmek istersenizde "Spread" kısmından değeri arttırın.

2- Baskıya hazırlamak içinse;

- Öncelikle Window>Output>Preflight kısmından link veya fontlarla ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol edin.

- Baskıya uygun PDF üretmek için ise, File>Adobe PDF Presets kısmından "Press Quality" presetini seçin. Açılan pencerede Marks and Bleed bölümüne gelin ve Marks kısmından sadece "Crop marks" kutusunu işaretleyin (diğerleri çok elzem seçenekler değildir). Bleed and Slug kısmında "Use document Bleed settings" kutusunu işaretleyin (çalışmanızda bleed varsa bu bölümde otomatik olarak görünecektir). Daha sonra Offset bölümüne bleed değeriniz kadar bir değer girin (3 ise 3 gibi.).

Output kısmına gelin. Colour Conversion kısmını "No Colour conversion" olarak değiştirin (eğer çalışmada kullandığınız belirli renk profilleri varsa ve baskı yaptıracağınız yerin bu profilleri referans alarak basmasını istiyorsanız bu kısmı ona göre değiştirin yoksa no colour convension seçeneğini kullanın.

Bunları yaptıktan sonra export düğmesine tıklayın.

Basitçe bu kadar karışık gelen bir yer olursa ben veya forumdaki bir başka arkadaş yardımcı olacaktır.

grmnt

🌱Yeni Üye🌱
Cevabınız için teşekkürler.
İndesign Türkçe kuruluydu. Dedikleriniz yapabilmek için tekrar indirip ingilizce kurdum. Dediklerinizi yaptım. Yalnız Matbaya gitmeden işyerinde ki yazıcıdan çıktı almak istedim. Gözden kaçırdığım birşey var mı diye?

[ PDF/x4:2008] ayarlarını kullanıp Bleed kısmını 0 yapıp pdf'ye dönüştürüp çıktı aldım. Ama kenar boşlukları var. PDF üzerinde gözükmüyor herhangi bir boşluk ama çıktı da var.
Bunu nasıl aşabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Cevabınız için teşekkürler.
İndesign Türkçe kuruluydu. Dedikleriniz yapabilmek için tekrar indirip ingilizce kurdum. Dediklerinizi yaptım. Yalnız Matbaya gitmeden işyerinde ki yazıcıdan çıktı almak istedim. Gözden kaçırdığım birşey var mı diye?

[ PDF/x4:2008] ayarlarını kullanıp Bleed kısmını 0 yapıp pdf'ye dönüştürüp çıktı aldım. Ama kenar boşlukları var. PDF üzerinde gözükmüyor herhangi bir boşluk ama çıktı da var.
Bunu nasıl aşabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu printerla ilglii bir durum, eğer yazıcınız A4 ise silme tabir edilen şekilde çıkış alamazsınız mutlaka kenarlarında boşluk bırakır dolayısıyla bu pek sorun sayılmaz bunu yapan pro seviyede yazıcılar var ama fiyatları tahmin edeceğiniz gibi uçuk.