Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İndesign ile tasarladığım belde gazetesi örneği ve gazete ölçüleri

psyteamtr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
say4kapak.jpg

Programlar : Indesign CS4 + Vector nesneler Illustrator CS3 + Resimler Photoshop CS3

Sıkça sorulan bir soruyada indesign programı için cevap vereyim
Gazete ölçülerim
(iç ölçülerim 35 cm x 51 cm)

new document ölçüleri şu şekilde

with = 38 cm
height = 55 cm

[Columns] Number=8 Gutter=0,5 cm

[Margins] Top=2 cm, Bottom=2 cm, Inside=1,5 cm, Outside=1,5 cm

poseidon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
positivedesign.webs.com
Guzel calisma olmus ama ilk gozume carpan detaylari hemen soyliyim:

Oncelikle kullandigin gazetenin logosu diger reklamlar arasinda kaybolmus, hatta ilk bakista reklam gibi gozukuyor. ikinci olarak cok kutucuk kullanmissin okurken insanlara bi daralma gelir SIKILIRLAR, biraz daha ac bence sayfalari ozgur birak. Alttaki haber~in (SP haberi) fotografi o kadar buyuk olmus ki ustteki manseti yemis bitirmis. adami da alttan kesmissin en azindan adami kutunun altina koysaydin ordan kesilmis gibi olurdu.
Dedigim gibi renkler cok bogucu, turuncu cok hakim, butun haberlere renk atman gereksiz.

Ama emek var tabi ona saygimiz sonsuz :)

tesekkurler...

psyteamtr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Guzel calisma olmus ama ilk gozume carpan detaylari hemen soyliyim:

Oncelikle kullandigin gazetenin logosu diger reklamlar arasinda kaybolmus, hatta ilk bakista reklam gibi gozukuyor. ikinci olarak cok kutucuk kullanmissin okurken insanlara bi daralma gelir SIKILIRLAR, biraz daha ac bence sayfalari ozgur birak. Alttaki haber~in (SP haberi) fotografi o kadar buyuk olmus ki ustteki manseti yemis bitirmis. adami da alttan kesmissin en azindan adami kutunun altina koysaydin ordan kesilmis gibi olurdu.
Dedigim gibi renkler cok bogucu, turuncu cok hakim, butun haberlere renk atman gereksiz.

Ama emek var tabi ona saygimiz sonsuz :)

tesekkurler...

Teşekkür ederim..
tabiki hertürlü eleştiri velinimetim. Gazetenin dağıtımıyla tasarım kadarda bizzat ilgilenmekteyim. ilk sayıdan 4 üncü sayıya bazı deişimler yapmak zorunda kaldım çünkü dağıtımda insanların görüşlerini alıyorum. Belde gazetesi olduğu için ne kadar çok istesemde en üste haber giremiyorum. Reklam olarak ilk istenen bölge logoda 2 sayıda ufak düzenlemelerde yapmam gerekti. İnsanlar kocaman olsun istiyor hatta az gazlasam ön kapağı logo yap bile diyebilirler ::rofl: renkler ve kutucuklarda malesef ve malesef istekler doğrultusunda bir yandan okuyucu bir yandan yöneticilerimede gelen istekleri değerlendirerek bu şekilde çalıştım. İç sayfalarda kutucuk olayı tamamen benim özgürlüğümde elbette iç sayfalar siyah beyaz.. Hatta tasarıma bile grayscale resim place ediom.

Bir kaç sayfa örneğimi daha paylaşayım.

say3kapak.jpg

say2sayfa4.jpg

say3sayfa8.jpg

grafikermac

🌱Yeni Üye🌱
iç sayfalar tek renk olmasına ve çok yazı olmasına rağmen gayet güzel olmuş

korkuu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
söylicek cok seyim var ama uşeniyorum. tekini söylim 4 sayfadaki sekil olmaz haberin yazısı yanda resim ve baslığı sağda

maya_

🏅Acemi Tasarımcı🏅
indesign formatını bana ulaştırabilirmisiniz acaba bu gazete örneğinin?acil:(

Xibalba

🌱Yeni Üye🌱
Siyah beyaz sayfalarda ilk dikkatimi çeken başlıkların etkili olmaması. Karakter seçimi ve en önemlisi başlığın altındaki spot uydunun neredeyse başlıkla aynı büyüklükte olması... Fit line haberi sanki fit line'ın değilde. Yerli yabancı yatırımcılar haberinin devamı gibi durmuş...

Zooom

🌱Yeni Üye🌱
emeğine sağlık cok güzel olmuş gazeteler. okulda teslim etmem bir ödev icin gazeteni kullanabilirmiyim? teşekkürler

psyteamtr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
emeğine sağlık cok güzel olmuş gazeteler. okulda teslim etmem bir ödev icin gazeteni kullanabilirmiyim? teşekkürler

onur duyarım :) teşekkür ederim ayrıca..

onlar ilk gazetelerimdi şu anki gazetelerimden örnekler yüklüyorum son 4 sayımı (2 türkçe + 2 rusça) bunlardan da kullanabilirsin ödevinde..

Başarılar

sayi110.jpg

sayi109.jpg

sayi002.jpg

sayi001.jpg

sayi1105.jpg

sayi1103.jpg

sayi1095.jpg

sayi1104.jpg

sayi1102.jpg

sayi1094.jpg

sayi1093.jpg

sayi1092.jpg

Zooom

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkür ederim.. indesign formatında lazım gönderirsen sevinirim..