Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İndesign'a geçiş yolculuğu....

pacp10

🌟Usta Tasarımcı🌟
Freehand’den Indesign’a yolculuk...

Yaklaşık 12 yıl önce bu mesleğe başlarken bize öğrettikleri iki program vardı biri photoshop diğeri freehand. Meslek hayatımız boyunca bu programlarla nice işler yaptık onları sevdik bağrımıza bastık. Yeni çıkan versiyonlarına da kolayca adapte olduk bu yüzden başka programlara hiç ihtiyacımız olmadı. Yıllar bize tecrübe katarken teknolojinin yenilenmesini pekte takip etmiyorduk. Ne zaman ki sevgili Freehand bizi yarıda bıraktı işte o zaman ne profesyonellik kaldı nede bildiklerimizin değeri...

Bu durumu ilk öğrendiğimde; “nasıl yani artık freehand kullanamayacak mıyız? Çok saçma” deyip ve konuyu orda öylece bırakmıştım. Nereden bilebilirdim ki bu hallere düşeceğimi.

Piyasada ki herkes hızla Indesign’a geçerken ben eski dostum FH’yi (Freehand’e bundan sonra ona kısaca böyle hitap edeceğim) bırakmama konusunda ısrarcıydım. Gel zaman git zaman birgün merakıma yenilip şu ID (indesign’a da artık böyle demek zorundayım. FH kıskanmasın:)) ne menem bir şeymiş arkadaş deyip bir göz gezdireyim dedim. Ne kadar zor olabilirdi ki, kendi kendime öğrenebilirdim nasılsa. Bilgisayarımda bulunan ID CS2’yi açıp incelemeye koyuldum. (Bu arada herkes CS5’e çoktan geçmişti) İlk önce FH’de alışmış olduğum kısa yolları ve komutları nasıl yapabileceğime baktım, takıldığım yerlerde çok sevgili Google marifetiyle birkaç sitede ve tabiki canımız Grafikerler.net yardımı ile notlar alarak birşeyler öğrenmeye başladım. Kurcaladıkça sorular çoğalıyor ve yanıtlara ulaşmam güçleşiyordu, kullanan arkadaşlarımda sorularıma yanıt veremeyince biraz stres yapmadığım değil. FH giderken ne işler açmıştı başıma böyle...

En iyisi profesyonel yardım almak deyip bir iki kurs araştırdım ama görüşmelerim sonucu kurslardan da umudumu kesmeye başladım. Nedeni basit: sadece programı bilen biri benim sorularıma yanıt veremezdi. Bu işi bilen tasarımcı birinin yardımına ihtiyacım vardı. En büyük sorunum FH’de yaptığım işler ne olacaktı? Birebir aynı çalışmayı ID’ye aktarmak mümkün müydü? Mümkünse nasıl dı? Kardeş program Illustratör bu geçiş sürecinin neresindeydi? Sorular... Sorular....Bunları yanıtlayabilecek, bir bilen lazımdı bana. Tam da bunların üzerine on numara bir işi ID bilmiyorum diye geri çevirmek zorunda kalmış olmam çok dokundu bana. Ne yapıp edip bu programı öğrenmeliydim. Aynı FH gibi kullanabilmeli onu yiyip yutmalıydım.

Peki şimdi ne durumdayım? Söyleyeyim. Halen kendi kendime öğrenmeye çalışıyor, çok basit bir şeyi yapamayınca saçımı başımı yoluyorum. İşe yeni başyalan bir acemi gibiyim. Bir hoca lazım, bir bilen lazım bana... Ah be eski dostum FH, beni bırakıp gitmeseydin bütün bunlarla uğraşmayacaktım. Biz seninle ne işler yapmıştık; bununla olmaz denilen sayfa sayfa dergiler, kataloglar...

Yapacak birşey yok öğreneceğiz işimiz bu! Ama bir itirafta bulunayım mı? ID’nin birkaç özelliğine daha öğrenir öğrenmez hayran olmadım değil. Biraz daha öğrensem yıllarca FH’de uğraşarak yaptığım herşeyin bu yepyeni dostumla daha kolay olacağını düşünmekteyim.

Benimle aynı yolda olan tüm meslektaşlarıma selam olsun,
Sevgiler ve saygılar

PAC