Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

John Berger-Görme Biçimleri

damla1

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
kk1138ly1.jpg

John Berger-Görme Biçimleri;
Görme konuşmadan önce gelmiştir. Çocuk konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğrenir.
Ne var ki başka bir anlamda da görme sözcüklerden önce gelmiştir. Bizi çevreleyen dünyada kendi yerimizi görerek bulunuruz. Bu dünyayı sözcüklerle anlatırız ama sözcükler dünyayla çevrelenmiş olmamızı hiçbir zaman değiştiremez. Her akşam güneşin batışını görürüz.
Dünyanın güneşe arkasını dönmekte olduğunu biliriz. Ne var ki bu bilgi, bu açıklama gördüklerimize uymaz hiçbir zaman. Gerçeküstücü ressam Magritte "Düşlerin Anahtarı" adlı resminde sözcüklerle nesneler arasında her zaman var olan bu uçurumu yorumlamıştır...

Bir tasımcının okuması gereken kitaplardan birtanesi...umarım faydalı olur...

Benzer konular

designwish

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bulmaya çalışayım,kaçırmışım. teşekkürler...

frank

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
evet ilginç bi kitaba benziyor..

damla1

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Çok faydalı bir kitap bana üniversitede hocam zorla okutmuştu.Bakmak ile görmek arasındaki farkı kavratan faydalı bir kaynak...

hayalzamanı

🌟Usta Tasarımcı🌟
Şimdi anlıyorum senin gözünün neden bu kadar iyi olduğunu :) Demek boşuna söylememişim :)

ernest17

🌱Yeni Üye🌱
John Berger'i salt grafik-tasarım konusunda kendini geliştirmek isteyen birinin okuması bence çok büyük haksızlıktır. Çünkü 'O' bundan fazlasıdır. Sadece fotoğrafa ya da resime değil, hayata nasıl bakmamız gerektiğini öğretiyor

Gürkan AKINCI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben okudum bu kitabı gerçekten çok güzel bi kitap ayrıntıları kafanızın içinde düşündünüz zaman görmeyle bakamak arasındaki farkı anlıyorsunuz.

damla1

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Baş ucu kitabımdır.Tüm ayrıntıları içinde barındıran bir kitap faydasını gördüm.Yorumlarınız için teşekkürler...:)