Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

JPG formatında kayıt ettiğim zaman renklerde oynama

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
merhabalar.. benimde corel'de bir sorum olacak.. evimde corel12 kurulu. yaptığım tasarımı JPG formatında kayıt ettiğim zaman renklerde oynama derecesi baya bir oluyor. bunun sebebi nedir acaba. teşekkür ederim kolay gelsin.

Benzer konular

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
format değişiyor ya ondan kaynaklana bir kayıp var tabi vektör çalışıyorsun jpeg e çeviriyorsun.file-export-jpeg dediğinde tamam dediğinde bi sayfa çıkar ordan cmyk yap çözünürlükle oyna bir dene.

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
denedim. CMYK yapıyorum dpi 300. asLında şöyle oLuyor. corel'i pc'ye ilk kurduğumda bu sorun olmuyor. yaklaşık 5-6 gün geçince export yaptığımda renklerde %3-5 civarında oynama oluyor. tabi tasarımın kalitesi bozuluyor. ben kırmızı yapıyorum, o kırmızıdan bozuluyor.

birtürlü problemi çözemedim. :S

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
denedim. CMYK yapıyorum dpi 300. asLında şöyle oLuyor. corel'i pc'ye ilk kurduğumda bu sorun olmuyor. yaklaşık 5-6 gün geçince export yaptığımda renklerde %3-5 civarında oynama oluyor. tabi tasarımın kalitesi bozuluyor. ben kırmızı yapıyorum, o kırmızıdan bozuluyor.

birtürlü problemi çözemedim. :S

söylediğiniz şey imkansız gibi geliyor bir kaç örnek göstererek tam olarak yapılan işlemleri bire bir anlatırmısınız geniş olarak ?..

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
corelde örnek bir tasarım ile anlatıyım arkadaşım. inşAllah yardımcı olabilirsiniz..

yaptığım tasarım örnek kırmızı beyaz.

corellp2.jpg

export diyip CMYK dediğimde sonuç.

cmykal9.jpg

export diyip RGB dediğimde sonuç.

rgbjo1.jpg

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
E tamam bu çok normal :) rgb ile cmyk arasında mutlaka renk farklılığı olacaktır. Bunda bir tuhaflık yok. Yada problemi ben mi anlamadım ?
Sebebi ise corel draw default ta CMYK olarak belgeyi açar ve RGB ye dönüştürdüğünüzde normal olarak rengi değişir. Ayrıca CMYK dan renk vererek RGB ye dönüştürdüğünüz için renk farklılığı yaşıyorsunuz. Cmyk ve RGB nın tam olarak ne anlama geldiğini biliyormusunuz? Bilmiyorsanız size yardımcı olabilmek maksadıyla, bir aralar bir yerde açıklamıştım o açıklamayı bulup buraya yazayım?...

Ayrıca nerede çalıştığınıza bağlı. Matbaa tarzında bir iş yerinde çalışıyor iseniz CMYK çalışırsınız genelde RGB ile işiniz pek olmaz. Digital Studyo tarzında bir iş yerinde çalışıyorsanız tam tersi. Daha bunun gibi bir sürü örnek verebilirim...

Saygılarımla...

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
benim anlatmak istediğim 1. fotoğrafda corel'de tasarımım böyle. CMYK yada RGB farketmez 2sindede kayıt ettiğimde renkler çok bozuluyor. CMYK kayıt ediyorum normalde yine bozuluyor RGB kayıt ediyorum yine bozuluyor :S

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Yanlış birşey yapıyorsunuz. Bir gariplik var. CMYK kayıt edip bozulması imkansız. Renk kodu değişmez böyle bir şey demeniz corel draw programını yalanlıyor yada benim bilmediğim birşey ler var. Ama sanıyorumki ortada bir yanlışlık var...

Peki Draw da kayıt edip Draw programı ilemi açılınca renkler bozuluyor ? Yoksa başka bir progradamı?

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
corelde export yapıyorum jpg olarak CMYK diyorum fotoğrafı koydum bu şekilde bozuluyor :(

IV.Murat

🌟Usta Tasarımcı🌟
Sebebi o değil. Aynı sorun bende de var. Aslında corelin genel sorunu. Mesela corelde yaptığın kırmızı ile photoshopta yaptığın kırmızı (Değerleri M:100 Y:100) yanyana koyduğunda farklı renkler gibi gözükür (Programlar açıkken) Corelin renklerle ilgili bir sorunu var. Bunu ayarlamak için tools>color managmenti kullanabilirsin. Ama genede tam bir çözümü yok. Yada varsada ben bulamadım. İmkanın varsa yeni bir monitör ve color managment ayarlarıyla oynayarak denersen daha gerçekçi sonuç alabilirsin. Neden :D Çünkü benim renk ayrımcım yeni monitör aldı. Philisp 20,1". Sonuçlar bizim kullandığımız dandik monitörlerden on kat daha iyi. Esasında alacaksan bi mac monitörü :p %98 doğruluk oranı veriyor diyorlar. Ama 4,500 ytl :D 30" :D

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Sebebi o değil. Aynı sorun bende de var. Aslında corelin genel sorunu. Mesela corelde yaptığın kırmızı ile photoshopta yaptığın kırmızı (Değerleri M:100 Y:100) yanyana koyduğunda farklı renkler gibi gözükür (Programlar açıkken) Corelin renklerle ilgili bir sorunu var. Bunu ayarlamak için tools>color managmenti kullanabilirsin. Ama genede tam bir çözümü yok. Yada varsada ben bulamadım. İmkanın varsa yeni bir monitör ve color managment ayarlarıyla oynayarak denersen daha gerçekçi sonuç alabilirsin. Neden :D Çünkü benim renk ayrımcım yeni monitör aldı. Philisp 20,1". Sonuçlar bizim kullandığımız dandik monitörlerden on kat daha iyi. Esasında alacaksan bi mac monitörü :p %98 doğruluk oranı veriyor diyorlar. Ama 4,500 ytl :D 30" :D

Aynı sorunu ben yaşadım.. hatta işin biri berbat oldu...color menegemant yüzünden araştırmadık kaynak bırakmadım.. Corel kitabı aldım.. Üniversite grafik bölümü hocalarına bile sordum.. sonuç mu .. Monitörü değiştirdim.. Calibrasyon yaptım.. olmadı olmadı.. sonunda karar verdim ki.. Bu Corel de renk konusunda hep sıkıntı olacak.. oluyorda.. illustratore başladım.. bakalım illustratorde daha öğrenciyiz.. Ama Corel e artık kızıyorum. Renk konusunda sınıfta kalıyor.

belqin

🌟Usta Tasarımcı🌟
corelde export yapıyorum jpg olarak CMYK diyorum fotoğrafı koydum bu şekilde bozuluyor :(

Merhaba arkadaşım ortada bozulan bir şey yok. CMYK amacına uygun kayıt yapmış.

Kısa bir bilgi. CMYK baskı için RGB ekran görüntüsü iççindir. Eğer baskıya göndermiyeceksen rgb kaydet sen de.

IV.Murat

🌟Usta Tasarımcı🌟
Aynı sorunu ben yaşadım.. hatta işin biri berbat oldu...color menegemant yüzünden araştırmadık kaynak bırakmadım.. Corel kitabı aldım.. Üniversite grafik bölümü hocalarına bile sordum.. sonuç mu .. Monitörü değiştirdim.. Calibrasyon yaptım.. olmadı olmadı.. sonunda karar verdim ki.. Bu Corel de renk konusunda hep sıkıntı olacak.. oluyorda.. illustratore başladım.. bakalım illustratorde daha öğrenciyiz.. Ama Corel e artık kızıyorum. Renk konusunda sınıfta kalıyor.

:D:D:D
Corelde iş renkler konusunda tecrübeye kalıyor :)
En yakın çözüm iyi bir monitör ile değiştirmek. Ama dediğin gibi tam sonuç alınamıyor

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Ama bakın ilk başta sordum arkadaşa dedimki : Corelde kayıt edilen bir belgeyi Örnek veriyorum CMYK modunda kaydedip tekrardanmı corel de açıyorsunuz yada photoshop ile mi açıyorsunuz veya başka bir program ilemi diye. Corel ile photoshop arasında renk değişimi olucaktır tabiki. Adobe Photoshop adobe gamma nın renk katmanlarını monitorünüze yansıtır. Adobe Gamma nız ayarlı değil ise zaten renklerinizde genel bir bozukluk yaşarsınız. Ama Corel Draw adı üstünde Vektorel olduğu için geçiş renklerinde zaten her zaman problem yaşandığı sebebi ile vektorel özelliğini kaybetmemek için renkler kod ile verilir...
Uzun bir konu... Uzar gider. :)

Sonuç olarak murat arkadaşımın dediği gibi kalibrasyon + kalite + profesyonel gözlerinizde bitiyor olay.

Sonuçta Ben photoshop a güvenirim :) . Corel denildiği gibi renk konularında biraz geri de kalıyor. Photoshop ve gammam her zaman bana kolaylık sağlamıştır.

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tekrar selamlar. herkes birşeyler yazmış ama sorunun ve sonuç olacak cümlenin hiçbiriyle sorumun uzaktan yakından alakası yok. 21'' LCD monitor kullanıyorum.. 17'' normal monitorde de denemiştim sonuç aynı.

corelin sorunu bu bana göre. tasarımları yapıcak kaliteli bir program bulmakdan başka çare gözükmüyor bana..

IV.Murat

🌟Usta Tasarımcı🌟
Sanırım senanlamadın bizim dediğimizi. Asıl sorun monitörlerde değil. Corelin color managment ayarlarında. Buda düzeltilmesi zor. Bunuda en iyi kaliteli bir monitörle aşabilirsin. Oda tam sonuç vermiyor ama mevcuttan iyi olur.

Başka vektör programı freehand var. Ama corel kullanıcıysan freehand zor gelir. Artı kaliteli tasarım için programdan ziyade yetenek gerekir. Program ikinci etken

furkantr

🌱Yeni Üye🌱
Murat Bey'in bahsettiği gibi renk düzenleri için probleminize uygun renk paleti bulabilirseniz probleminiz büyük ölçüde düzelecektir.. Ama tabiki dönüşümlerde azda olsa farklılık yaşarsınız, en aza indirmek için palet bulmak veya zahmetli bir düzenleme..

efems

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sanırım senanlamadın bizim dediğimizi. Asıl sorun monitörlerde değil. Corelin color managment ayarlarında. Buda düzeltilmesi zor. Bunuda en iyi kaliteli bir monitörle aşabilirsin. Oda tam sonuç vermiyor ama mevcuttan iyi olur.

Başka vektör programı freehand var. Ama corel kullanıcıysan freehand zor gelir. Artı kaliteli tasarım için programdan ziyade yetenek gerekir. Program ikinci etken

Murat Arkadaşıma katılıyorum, ben aynı CD ile hem okula hem de eve kurdum coreli. Evde herhangi bir sıkıntı yokken okuldaki PC de renkler uçuk kaçık.

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑

Erkan ERGEN

🏆Pro Tasarımcı🏆
color management ayarlarına girdiğinde orda corel'in proof ayarlarını yapabilirsin ve export yaparken corel 300 dpi derinlikte cmyk çalışma sayfası ile çalışır . eğer çözünürlük değerleri ile oynarsan renk değişir. ekran görüntüsü için rgb kullan ve renk paletini de kontrol etmende fayda var .uniform değil cmyk palet kullan ya da hepsinde sıkıntı yaşıyorsan bir pantone edin ve corel'de de pantone kodları ile çalış. ama jpeglerde değişimi yeni duyuyorum. hiç karşılaşmadım. ben exportladığımda rgb değerlerini birebir alıyorum . color management'te ekran - ofset ve renk gamasını doğru tanıt düzelir.