Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Katalog yapımına yeni başlamak

baranmurat

🌱Yeni Üye🌱
Ben şirketimin kataloğunu yapmak istiyorum. Öncelikle nereden başlamalıyım. Bütün bilgiler ve resimler hazır şu an. Katalog sayfa ölçüleri ne olmalı?. Yardımcı olursanız sevinirim.

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Konuyu Indesign bölümünde açmışsınız, bu programda mı yapmayı düşünüyorsunuz.
Ayrıca sayfa yapısı değişkendir, fotoğraflarınız ve firmanızı anlatacağınız metinleriniz sayfa yapısını ve sayısını belirler.
Bu arada hiç tasarım yaptınız mı yoksa ilk defa mı böyle bir işe başlıyorsunuz.

Saygılarımla

baranmurat

🌱Yeni Üye🌱
Evet genelde bu programın kullanıldığını gördüm. Daha önce photoshopta biraz çalışmıştım. Amatör birşeyler vardı çıkardığım. Şirketime kurumsal ve 2 adet ürün dahil olmak üzere 3 adet katalog çıkarmayı düşünüyorum. Sayfa adetleri 16+kapak olarak düşünüyorum. Sizin bana şuradan başlayın diye bir tavsiyeniz varsa o yönde ilerleyeyim.

pek dikkate alınmadı sorum

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Benimde şöyle bir apartman yapacak kadar param var ama hiç inşaattan anlamam sizce nasıl residance 3+1 daire yaparım.:rofl:

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Daha önce photoshopta biraz çalışmıştım. Amatör birşeyler vardı çıkardığım. Şirketime kurumsal ve 2 adet ürün dahil olmak üzere 3 adet katalog çıkarmayı düşünüyorum.

Ben size başlayacağınız nokta konusunda şöyle yardımcı olabilirim. Elinizdeki doneleri alın ve bir ajansa ya da matbaaya gidin lütfen. Benim sahip olduğum matematik bilgisiyle ne kadar sizin işinizle ilgili bir şey yapabileceksem siz de o kadar yapabilirsiniz. Hayırlı olsun şimdiden kataloglarınız.

taquilla

🌱Yeni Üye🌱
adam bir soru sormuş sizin bir dövmediğiniz kaldı.Arkadaşlar bilmemek ayıp degil ögrenmemek ayıp ama sizin yaptığınız daha ayıp.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Araya alıp almamak değil; yalnız gerçek şu ki bu bir iş; bir meslek... Bunun hangi kısmı algılanamıyor?

superberdus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Şyu foruma yeni üye oldum, ne saçma sapan sorular var yau. Herkes işini yapsın. Öyleki şahsen inş. mühendisi arkadaşıma dilerse bir villa ya da bir kooperatif modelleyebilir bunuda hali hazırda kendisine satabilirim ama olur mu hiç? Saçmalamayın allah aşkına. Herkes işine baksın.

m5ok

🌱Yeni Üye🌱
baranmurat, inşa ettiğin yada tasarımını yapmış olduğun binalardı, alışveriş merkezleriydi vs vs bunları koyacaksın sanırım. 16 sayfa + Kapak düşündüğüne göre en uygunu

*** 50X70 kağıda baskı yapılır: 22,9cmX32,9cm (tavsiyem dikey)

*** 45X64 kağıt kullanıcaksan: A4 (21cmX29,7cm), tavsiyem görsellik açısından yatay kullanman olur (tabiki dikey de kullanabilirsin)

Ayrıca A4 den farklı olsun istersen

*** 45X64 kağıda baskı yapılır: 20cmX20cm de kullanabilirsin bu ölçüde firesizdir ve daha ekonomiktir ;)

50X70 yada 45X64 kağıda 16 sayfa artı kapak düşünüyorsan; İç sayfaların 2 forma ön ve arka tutacaktır, kapak içinde tek ön forma revolta hazırlaman gerekir. Buda CMYK olarak film ve kalıp sayılarıda 20 film 20 kalıp demek olacaktır otomatikman

20X20 ebat kullanırsan 12 sayfa yada 24 sayfa kapak dahil çalışırsan ekonomik olur, atıyorum varsayalım 24 sayfa kapak dahil düşündük:16 film ve 16 kalıba düşer ;)

Saygılarımla

salih_kent

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
m5ok çok güzel ve sade bir dille anlatmış. Ben de bikaç ekleme yapayım; taşırma paylarını ve resimlerin ofset baskıya uygun hale gelmesi için doğru renk paletinin ve çözünürlüklerin kullanılması gerekiyor. Photoshop'la biraz ilgilendiğinizi yazmışınız, bunları photoshop'da yapabilirsiniz. Resimlerin dışında kalan vektörleri ise dikkatli çalışmanız lazım, mesela her siyah sizin görmek istediğiniz siyah çıkmayabilir baskıda. CMYK oranlarından bunları da baskıda görmek istediğiniz ayarlara getirebilirsiniz.

İşte bu kadar basit aslında bi katalog çalışmak :)

hilmicekic

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Neden bazı grafiker arkadaşlar başkalarının amatörce de olsa onların işi ile ilgilenmelerini kabul edemiyorlar.

Evet o çok bilmişçe grafikere git diyen arkadaşlar. Ben de öğretmenim. Bir dergi hazırlamamız gerekiyor. Ama paramız yok. Bedava yapacak mısınız yoksa biz bu işlerle biraz olsun ilgilenen bazı öğretmen arkadaşlarımıza (mesela bana) amatörce hazırlatacak mıyız?

ge0metri

🌱Yeni Üye🌱
ben amatörce mühendislik yapmıyorum çünkü :)

ersu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
herkes kendi işini yapsa kendi işinde uzmanlaşsa bu tür tartışmalara hiç gerek kalmayacak. Bir de pahalı tasarım yapıldığı için amatörce bu işle ilgileniyoruz diyenler var. Profesyonel ajanslara, büyük mataalara giderseniz alacağınız fiyat tabii çok olur.

erokas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bence bu tasarım ve diğer grafik tasarımları için sadece bir tek grafkere ve bir de baskı işini yapacak bir yere ihtiyaç var.
İş profesyonelce organize edilirse sonuç ta profesyonelce verimli olabilir.
Ajans yada Büyük matbaa çalışmasına gerek olmayabilir.
Grafiker + basım yeri = katalog

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
yani şimdi bir inşaat müh. Arkadaş üstelik katalok yapacağım diyor ve sizde neden olmasın diyorsunuz. teknik detaylar vermişsiniz. kağıt ölçüleri falan. Eğer bir inşaat müh. bu verdiğiniz bilgilerle bir katalok yapabiliyorsa, kusura bakmayın bu mesleğe, uzmanlık vb. tanımlamalarını eklemeyin. Herkesizn bir şey yapmaya hakkı vardır. Yaparda. Ancak bir işin doğru ve hedefine ulaşacak en iyi şartlarda yapılması ve bu konuda yetişmiş elemanlarınolması kaçınılmazdır. Eğerki birileri meslek erbabı olmadan yapacağım diyorsa, bir kere şuun göze almış demektir. FArkında bile olmadan. Çıkabilecek herhangi bir yanlışın faturasının ödeyecek demektir. Tutki teknik olarak matbaadaki arkadaşların üstün gayretleri ile doğru bir şeyler çıktı. EE tasarım. grfaikere para vermeyeyim diye aslında hiç bir verim elde edemeyeceğin bir ürün çıkarmış olduğunun neden unuturlar.

Şahsım adına konuşuyorum. Bizler sizin mesleğinize ne kadar saygılıysak, lütfen sizde aynı saygıyı gösterin. Hele hele grafikerim deyip bu saygının gereksizliğini yazan arkadaşlarımı bir kez daha hangi meslekte bulunması gerektiğini bir daha gözden geçirmelerini rica ediyorum.