Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kelimeye görsel anlam yükleme..

grafikçe_

♾️Grafik Gurusu♾️
vize ödevimdi çok eğlenerek yaptığım bi çalışmaydı umarım beğenirsiniz...

Moderatör tarafında düzenlendi:

ressgraf

🏅Acemi Tasarımcı🏅
görebilseydik emin ol bişeyler yapardık

grafikçe_

♾️Grafik Gurusu♾️
artık gözüküo sanırım bi sorn çıktı önceki yüklemede:)

Rüzgar ALPASLAN

🏆Pro Tasarımcı🏆
Yazının Sanatı Tipografi

Tipografi, yazıyı belli bir forma sokma tekniğidir.Yazı tasarımcıları tek bir yazı ailesi için bile uzun süre çalışırlar.
Grafik tasarımda da tipografinin önemi elbetteki çok büyüktür.Tipografi sayfa üzerindeki temel elemanların başında gelir.Yazı hem içerik olarak hem de görsel olarak bir etkiye sahiptir.Resim, illüstrasyon yada renk kullanmadan grafik tasarımlar oluşturmak mümkündür fakat yazı ve tipografi grafik tasarım ihtiyaçlarının karşılanmasında temel öğedir.Sadece tipografik elemanlarla da oldukça etkili tasarımlar elde etmek mümkündür.
Grafik tasarımda tipografi ile ilgili bazı basit kuralları göz önünde bulundurmamız gerekir.Örneğin başlık, altbaşlık ve metin sıralaması sayfa üzerinde yaratılmaya çalışılan bir öncelik sırası düzenidir. Bu hiyerarşik düzenin kurulması için;
- Harf büyüklüklerini değiştirmek
- Yazı karakterlerinin farklılıkları ile ayrıştırma sağlamak
- Aynı yazı karakterleri kullanılsa dahi bold veya italic gibi değişkenleri kullanmak gerekir.

bence biraz araştırma yapsan iyi olacak ve daha başarılı işler cıkarabileceksin sadece en son type hakkında bi yorum yapayım evet typografi harflerle oynama konusunda sınır bırakmamıştır istediğin şekilde oynayabilirsin buyult kucult ters cevir istediğini yap ama okunabilirliğin bozma yani senini enson type ''dekolte'' o hafrini kesmişsin ve cümle ''dekulte'' okunuyor bilmem farkındamısın emeğine sağlık ve başarılar

grafikçe_

♾️Grafik Gurusu♾️
anladm tşk ler yrm iiçn..ama şöle bişi var gözün algılama olayı göz onu dekolte die algılıo şeklinde düşünmüştm yani öle de oldu sanırım ama dikkate alıcam dediklerinizi...

Rüzgar ALPASLAN

🏆Pro Tasarımcı🏆
anladm tşk ler yrm iiçn..ama şöle bişi var gözün algılama olayı göz onu dekolte die algılıo şeklinde düşünmüştm yani öle de oldu sanırım ama dikkate alıcam dediklerinizi...

ben dakıkalarca dediğinize dikkat cekmeye çelıştım o şekilde okumak adına ama dekulte okudum ve hoş durmuyot en azından typo ya aykırı durmuş gözün algılamasına gelince bir reklam afişine baktığınızda onu 6 snyede algılaya bildiğinizi unutmayın gozun allgılama surası 6 sn dir ben her baktığımda bundan daha fazla zaman harcadım anlayabilmek için ki ne oldugunu bildiğim halde insanlar ilk bakışta çalışmanızı anlamılıdırlar bu yuzden daha anlaşılır olmalısınız teşekkürler

freedesing

🏆Pro Tasarımcı🏆
kelimeden yola çıkıp anlamına itafen oynama yapmışsın yazı üzerinde,
sen eğlenmişsin bencede hoş olmuş :) eline sağlık

grafikçe_

♾️Grafik Gurusu♾️
evt eğlendim:)...tşk ler yorm için freedesing:)

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
ben beğendim, küçük bir değişiklikle gayet dikkat çekici olmuş.

küçük bir not: Yorumlarımızda Türkçe'mizi doğru kullanalım lütfen. ;)

sLyman

🏆Pro Tasarımcı🏆
Yazının Sanatı Tipografi

Tipografi, yazıyı belli bir forma sokma tekniğidir.Yazı tasarımcıları tek bir yazı ailesi için bile uzun süre çalışırlar.
Grafik tasarımda da tipografinin önemi elbetteki çok büyüktür.Tipografi sayfa üzerindeki temel elemanların başında gelir.Yazı hem içerik olarak hem de görsel olarak bir etkiye sahiptir.Resim, illüstrasyon yada renk kullanmadan grafik tasarımlar oluşturmak mümkündür fakat yazı ve tipografi grafik tasarım ihtiyaçlarının karşılanmasında temel öğedir.Sadece tipografik elemanlarla da oldukça etkili tasarımlar elde etmek mümkündür.
Grafik tasarımda tipografi ile ilgili bazı basit kuralları göz önünde bulundurmamız gerekir.Örneğin başlık, altbaşlık ve metin sıralaması sayfa üzerinde yaratılmaya çalışılan bir öncelik sırası düzenidir. Bu hiyerarşik düzenin kurulması için;
- Harf büyüklüklerini değiştirmek
- Yazı karakterlerinin farklılıkları ile ayrıştırma sağlamak
- Aynı yazı karakterleri kullanılsa dahi bold veya italic gibi değişkenleri kullanmak gerekir.

bence biraz araştırma yapsan iyi olacak ve daha başarılı işler cıkarabileceksin sadece en son type hakkında bi yorum yapayım evet typografi harflerle oynama konusunda sınır bırakmamıştır istediğin şekilde oynayabilirsin buyult kucult ters cevir istediğini yap ama okunabilirliğin bozma yani senini enson type ''dekolte'' o hafrini kesmişsin ve cümle ''dekulte'' okunuyor bilmem farkındamısın emeğine sağlık ve başarılar

haklısın tipografi odur ama bu farklı bir olay bu işin eğitimini verirlerken verilen ödevlerden biride bu kelimeye anlam yüklemek diye başlık atılmış ama aslında verilen ders seçilen kelimeye anlamına göre görsellik kazandırma. misal benim bir arkadaşım AÇLIK kelimesine görsellik kazandırmak için Ç nin kuyruğuu içe doğru yapmıştı bold bir yazıyla tabi "yani yazı kendinden yemeye başlamış" havası vermişti. Tipografi' ile bir ilgisi olduğunu düşünmüyotum bu derslerin ama hayalgücünü geliştirmek için ideal. Konuya açılan başlık rüzgar abiyi şaşırtmış olmalı.

Rüzgar ALPASLAN

🏆Pro Tasarımcı🏆
bu konu tipografi başlığı altında açılmışsa ben onu tipografi gorup oyle yorumlarım bu konuda oyle oldu açtıgınız başlık ile alakalı işler o yuzden yorum dğru yerde belki konu yanlış yerdedir ne dersiniz?

sLyman

🏆Pro Tasarımcı🏆
bu konu tipografi başlığı altında açılmışsa ben onu tipografi gorup oyle yorumlarım bu konuda oyle oldu açtıgınız başlık ile alakalı işler o yuzden yorum dğru yerde belki konu yanlış yerdedir ne dersiniz?

kesinlikle katılıyorum. bu arada arkadaşa ufak bir tavsiyem olucak YANLIŞ kelimesini vurgularken A harfinin "-" düz çizgisini boydan boya uzatmanı tavsiye ederim böylece kelimenin üstü çizilmiş ve yanlışı daha iyi vurgulamış olursun.
"geri ve espas" güzel vurgulanmış diğerleri üzerinde çalışmalısın

grafikçe_

♾️Grafik Gurusu♾️
tşk edrm arkadaşlar yorumlarınız için..ama çalışma tipografik bi çalışma yani doğru yerde sanırım yanlış yerde die düşünenler var....

birde bi arkadaş yanlış kelimesindeki a harfi ile de oynamamı istemiş ama fazla harfle oynanmaması gerekiodu küçük bi değişiklikle ifadeyi verebilmekti asıl amaç teşekkürler tekrar...

Rüzgar ALPASLAN

🏆Pro Tasarımcı🏆
tşk edrm arkadaşlar yorumlarınız için..ama çalışma tipografik bi çalışma yani doğru yerde sanırım yanlış yerde die düşünenler var....

birde bi arkadaş yanlış kelimesindeki a harfi ile de oynamamı istemiş ama fazla harfle oynanmaması gerekiodu küçük bi değişiklikle ifadeyi verebilmekti asıl amaç teşekkürler tekrar...

bu acıklamayı yparken beni işaret ettiğiniz acıkca ortada keşeke dolaylı değilde direk olarak bana yazsaydınız benim o yorumumda benden onceki yoruma cevap niteliğindeydi o yuzden takip edip o şekilde yorumlarınıza ve size yapılan eleştirilere daha dikkatli cevap verirseniz şeffaf bir yapıyla daha iyi olacağı düşüncesindeyim teşekkürler

grafikçe_

♾️Grafik Gurusu♾️
anladım aslında tam size dememiştim neyse daha dikkatli olrm tşk ler...