Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kim Kimdir?

Ben,

• Kullanılan toplam oy
    194
  • Anket kapatılmış .

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
https://www.grafikerler.net/muhtesem-ornekler-t21490.html

isimli sayfada,
shedesing;
arkadasım cızımler guzel de sızın de pek cok ınsan gıbı ayırt edemedıgınız bır konu var..
bızler grafıkerız.. bunları çizen vatandaslar ise illüstratör.. bız profesyonel tasarım yaparız onlar profesyonel cızım..
onlar cızer bız onların cızdıklerını tasarımlarımıza gorsel olarak kullanırız..
ve ısrarla söyluyorum;

"BEN GRAFIKERIM"

Biçiminde yazmış....

Bende bu yazıya dayanarak yeni bir sayfa açmak istedim.
Ben, shedesing gibi düşünümüyorum.
Grafikerlik, desen çizmek ve temel sanat eğitimi ile başlayan bir süreçten geçtikten sonra edinilebilen bir meslek. Bizler birer çizer olarak mezun oluyoruz. Ben çizmeyen yeni nesil tasarımcıların ben grafikerim, çizebilen ise, ilustrator deyip, işin içinde akıllıca sıyrıldını düşünüyorum. Peki o zaman elindeki malzemeyi (clip art gibi) değerlendirip var eden kim? Bana göre operator?
Tasarım yapmak için önce, beyaz bir kağıda ve bir kurşun kalem ihtiyaç vardır. Bir amblem yada logo çalışması için, önce çizmek gerekiyor... Burada çizim isteğinin, ölçüleri sözkonusu olabilir. Elbette bir elmayı detayleri ile boyayarak çizmek ilustrasyondur. Fakat birde bu elmanın grafiksel bir anlatımı vardır. (grafik; en az nokta ile var olani anlatabilmektir) Grafiksel anlatımı başarı ile çizen ancak grafikerdir. (pitogram gibi) Fakat detaylı çizimi çizemeyen stize etmeyi (grafiksel anlatıma dönüştürmeyi) başaramaz.Temel sanat eğitimi dersinde öğretilen özde budur.
shedesing, bize haksızlık etmeyin bizler birçok insan bunu ayırt edemez lafı acıkcası dokunaklı birşey. Bunu ötesinde, kocaman bir yanlışın bir topuluma oturtulması gibi birşey:(
Amacım aşağıda, bir kavga, polimik çıkartmak degil. Doğru bildigim ve doğruluğuna inandığım ve yıllar boyunca öğretmenlerimden, ustalarımdan öğrendiklerimden ibarettir.
Ben, grafikerim, ilistratorüm yada operatorum tatışmasını; medeni, saygılı, sağduyulu olarak başlatmak istiyorum. (başka sayfaları lütfen tekrarlamiyalim) Amacım ise, grafiker adayı olan kişelerin nereye adım attıklarını, burada yazdıklarımız sayesinde idrak edebilmeleri olacaktır.

Ben grafikerim, Herhangi bir şirketin bir grup işi önüme geldiginde, görevim kurumsal yapiyi hazirlamaksa, müşterimin iş alanını incelemekle işe başlarım. Örneğin, müşterim bal üreticisi, (tasarım fikrimi oluşturduktan sonra)* ari ve bal çizmek ilk işimdir benim. Çizimlerimle kurumsal yapının bütün tasarımlarını tamamlarım. Bu site dahil olmak (paylaşan herkezi kutluyorum) üzere bir ton clip art var niçin kulanmiyorum? Orjinal degil. İki gün sonra müşterim bana geri döner "A" firmasininda arısı bunun aynısı, nasıl oldu Nüket hanım der? Budurumda ben müşterimden aldigim parayi hak etmemiş olmazmıyım? Clip artı ne zaman kullanırım. Tasarımında ikinci yada üçüncü derceye düşmüş aşamalarda. Örneğin, bal kavanozunun üzerindeki gerekli pigtoramlarda...yada geri planda olmak üzere, kalolog sayfamın kenarlarımı süslemek çin basit desenler kullanabilirim. Ama bal yiyen bir çocuk gerektiginde, gene fotoğraf çekmek yada çizmek durumundayım. (yada müşteri onayı ile görsel satın alıp kullanabilirim)

Sonraki aşamada belki,
Sanat yönetmeni kimdir? Fotoğrafçı ile grafik arasındaki ilişki nedir? Biçiminde ilerleyebiliriz..

Son düzenleme:

Benzer konular

SHGİPTAR

🌟Usta Tasarımcı🌟
Açtığınız güzel konuya bende şöyle katılmak istiyorum
Bende bir grafikerim derim ve önüme gelen kendime ait olmayan çalışmaları paylaşabilirim sizlerle
Bugüne kadar bir sürü konuya yazdım, konu açtım ama kendime ait olmadıkları için hiçbir görseli yayınlamadım
Bilgilerimi doğru eleştiri yönünde kullanmaya çalışıyorum

Ben bir Operatörüm

Freelens

🌟Usta Tasarımcı🌟
Egitim sart. Buaraya kadar anliyorum. Burdan sonrası kopuyorum.
Alayli mektepli tartismasina giriyor. Meslekleri karistırıyoruz gıbıme gelıyor.
Netleselim.
Okumuslar kızıyor bunca yıl bosunamı okuduk. Hem ben ciziyorum. Alaylı cizemiyor.
Alaylı bagırıyor sevsinler cizgini okul bıtırdıkten sonra gelip benım tornadan geciyon
Bana abı dedigin gunleri ne cabuk unuttuna getırtıyor.
Okullu bagiriyor, kımden asırdın.
Alaylı yanıtlıyor asırma demezler ona esınlenme derler.
Buna benzer sohbetler uzayıp gıdıyor.
Yasar Kemal once edebıyat okusaydı, sonramı roman yazsaydı dıyen alaycılar cıktı bıle.
Kac okul okumayanın eserı var dıye donup sormadı kendısıne.
İstisnayi kaidelerle degistik.
Bazen isi azıya alip, alaycı-mektepli masaları bile kurduk.
Egitim sart dedim.
Oparatör dıye bır terım Turkıyeye*özgü bir terim. Grafık tasarımla ugrasanlar ıcın boyle bır terımı, Turkıye kullanıyor.
Dolayısıyla mekteplılerın alaylılar ıcın bırazca asagılama amacıyla kullandıkları bu terım, fazla ıtıbar gormuyor.
Mekteplı butun cıgırtkanlıgıyle bagırıyor ben mekteplıyım. Arada ekmek kavgası var. Elınden ekmeginin gidecegi kaygısıyla bagiriyor. Mektebini kendisine maske ediniyor.
Aldigi egitimi cigirtkanligına yol acici olarak kullanıyor.
Sanki oparatör dıye adlandırdıgı zır cahil.
Bir anda onun butun emeklerine mezar ariyor
Kendi adresini göstermekten aciz.
Okulla bütün hakların kendisine gectigine inaniyor.
Tasarim kursuna gitmis bir insandan, veya tasarim yapan bir insandan, kendisinin rolunu yapamadigi icin kiziyor. Onu hayata sikayet ediyor.
Sinirlarini cizmekten aciz oldugu ıcın sık sık sınır kavgasına tutusması bundadır.
Ve hergun forumlara tasinan bu kisir dongunun listesi uzayip gidiyor.

Egitim sart dememismiydik

Ne dıyor su egitim bakalim ve pratigimiz ne gosteriyor.

Bir urun hazirlarken kimlerin elinden gecmeli.

Sayfa tasarimci
Illustrator
Fotografci
Soz yazari
Art Directeur

ve dahada uzayan bır lıste istiyor bizden

Alaylinin kendine yer edindigi bolum, tasarimdir.
Bu okul ve alayla gelinebilecek bir yetenektir.

Cizimci, diger bir deyimle Illustrator.

Akademik bilgiyi gerektirir.

Iste aslinda kavga burda basliyor. Illustrator kendisine is imkani yaratamadigi icin, ikide bir tasarimcinin alanina saldiriyor. Patronun kendisini tasarimcinin duzeyine dusurdugunu kabullenmeyip, is yerinin tasarim ve cizimciyi ayni kefeye koymasina boyun egip, yani basindaki tasarimciya dis bilemesi bundan.
Bunda kulandigi silahin adinada egitim diyor.
Hatta patron sunuda kendisinden istediginde karsi koyamiyor. Git fotograf cek, gel soz bul, dediginde. Egitimini patrona hatirlatmiyor.
Gucu yani basindakini iteklemeye yetiyor.

Ornege geceyim.
Web tasarim ve web grafikerlik bize bir aciklayicilik kazandirtabilir.

Web tasarimci sitenin arayuzunu yapar.
Web programcisi ise arka kodlarla mesguldur.
Ama iki kisilik bir ise web programlamaci uzerinden ulasmak isteyen bir patron, web grafikeri es gecebilir. Ama bu web grafikerlik diye bir meslek yok anlamina gelmez.

Iste Tasarimci ve Illustratorun birbirileriyle kisir donguye donusturdukleri bu kavganin adi. Illustarotor un, Tasarimcinin alanini isgaliyle baslayan kavgadir.

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟
Grafikerim, Alaylıyım,
Ayrıca Albert Einstein Der ki; Hayal Gücü Bilgiden Daha Önemlidir... Ben de Derim ki; Bilgisiz Hayal Gücü Hiçbirşeydir.

plotter

🌟Usta Tasarımcı🌟
yaklaşık olarak 10 yıldır corel kullanıyorum
5 yıldır ps
10 yıldır caswin
5yıldır flexi
işim tabela dizayn etmek şekil çizmek

ayrıca 2 yıldır router kullanıyorum
3 yıldır dijital baskı kullanıyorum

aynı zamanda kaynakçı ve boyacıyım

ve bunların hepsini halal faal olarak iyi derecede yapıyorum....

şimdiii ben neyimmm.....

tabelacı

ama ankette öle bi seçenek yokk...:)

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Bu forum sayfaları, tabelacisindan, tesktil deseni çizen arkadaşlarıma kadar herkezin severek kullanabileceği güzelikte ve kalitede bir alan. İsmin grafiker değilse, sitenin adıda grafikerler aman sen gelme diye bir durum söz konusu bile olamaz. Aksine herkezin gelişimi için çok güzel bir dayanışma ortamı. Ankette tabalelaci yok diye dert etmeyin. Detayları tatışmak belki oralara kadar uzanır. Hepimiz ayni kapidan giriyor aynı kapidan çıkıyoruz..
Ben mesleki anlamda, toplumda çok kötü olarak yerleşmiş hataların düzelmesi için böylesi bir forum açtım ve gerçekten bu konu alaylı mektepli tartışması değil. Hiç grafik eğitimi almadan çok yeterli düzeye gelmiş benim önlerinde saygıyla eğildiğim çok meslektaşım var. Buradaki esas konu, grafiker olabilimenin ölçütleridir.

Eskiden letrasetler vardı. Birden aklima geldi...10 yılda ne kadar çok yol kat ettik. Bu getirileri hakkinca kulanmak gerekmez mi?

Son düzenleme:

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
o benim... Shedesign!!! Olay isim..

bana ithafen açılmış olan bu konuda yeterı kadar anlasılmamıs oldugumu dusunuyorum.. Evet yıne soyluyorum ben grafıkerım.. İllustrator degil.. ben tasarım yaparım.. evet pek cok zaman çizimde yaparım ama bu demek degıldır kı her çizim yapan illustrator olsun yada her tasarım yapan grafıker olsun.. asla boyle bır sey ıddıa edılemez. ben mektepli olanlardanım.. evet bende lisede gunlerce karakalem kagıt sabahladım.. evet bende kartvızıt calısmalarında bıle kagıda basvurup tonlarca logo denemesı yapanlardanım.. ama üniversitede tek bır kagıt vermedıler elımıze.. Bıze ılk ogretılenlerden bırı "Grafik Tasarımının merkezi senden once yapılan işlerden ilham almakla başlar" idi.. şimdi soruyorum sıze bir illüstrasyon gördüğünüzde onu tasarımlarınızın bır kosesınde bulundurmayı kım düşünmez.. bır gun lazım olur dıye kim bilgisayarının bır köşesinde birkaç çalışma bulundurmuyordur ki..
İllustrator bana göre Kerem Beyit yada Emrah Elmaslı ustam gibi kişilerdir.. Grafik tasarımcı ise Mehmet Gözetlik ustam gibi kişilerdir.. tarz olarak yapılan işler olarak anlamında kullanıyorum bu gibileri.. Yine söylüyorum Ben GRAFİKERİM illustratör illüstrasyon çizer.. Grafiker logo, amblem.. ben çizmem demiyorum ama çizim dallarımız farklı o Gerçeği hayale çevirir ben hayali gerçek yaparım !!!

Tüm "Grafikerler" eminim benimle aynı fikirdedir..

sevgiler ve saygılar
SHEDESİGN

Son düzenleme:

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Benimle aynı fikirde oldugunuz için memnun oldum. Sanırım yeni yazilarında kendinizi daha dogru ifade edersiniz. Meslege yeni başlaycak arkadaslarda doğru olanı anlayabileceklerdir.

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
aslında her ikimizde aynı şeyden bahsediyoruz.. ancak güzel türkçemizin esnekliğinin yanısıra kelime kapasitesinin darlığından anlam karmaşası çıkıyor ortaya :)

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
aslında her ikimizde aynı şeyden bahsediyoruz.. ancak güzel türkçemizin esnekliğinin yanısıra kelime kapasitesinin darlığından anlam karmaşası çıkıyor ortaya :)

Dilimizde kelime hazinesi dar değildir. Amman böylesine yanlış bir cümle kurmayalım.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben sadece köprüdeki keçi misali görüyorum hepimizi..Görselliğini bizim kazandırdığımız ama içindeki en ufak noktasına, fontuna, brushına, clippartına kadar başkalarının da kullandığı bir zemin bizimkisi.Ne kadar ben yaptım desekte sadece kullanış şekillerimiz, programlarımız ve bakış açımız farklı..ama tek ortak yanımız aynı isimler altında takılmış olmamız..'' Grafiker, Tasarımcı, Reklamcı, Digitalci, Dizgici, Ofsetçi, ..vs..'' şunu unutmayalım ki yaptığı işin hakkını veren mutlu ( kazançlı:) ) olabilir bu işte.. Söylemek İstediğim şey sadece şu. İsimlerimiz ne olursa olsun, keçi rolünde birbirimize destek yerine köstek olmayı sürdürdüğümüz sürece isimlerimizi sadece kendimiz telaffuz ederiz..''Ben Grafikerim diye..''

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
creedwar,
Yaziniz üzerine, ilk yazimda yer alan bir bölümü tekrarlamak istedim.

"Amacım aşağıda, bir kavga, polimik çıkartmak degil. Doğru bildigim ve doğruluğuna inandığım ve yıllar boyunca öğretmenlerimden, ustalarımdan öğrendiklerimden ibarettir.
Ben, grafikerim, ilistratorüm yada operatorum tatışmasını; medeni, saygılı, sağduyulu olarak başlatmak istiyorum. (başka sayfaları lütfen tekrarlamiyalim) Amacım ise, grafiker adayı olan kişelerin nereye adım attıklarını, burada yazdıklarımız sayesinde idrak edebilmeleri olacaktır."

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
Ben sadece köprüdeki keçi misali görüyorum hepimizi..Görselliğini bizim kazandırdığımız ama içindeki en ufak noktasına, fontuna, brushına, clippartına kadar başkalarının da kullandığı bir zemin bizimkisi.Ne kadar ben yaptım desekte sadece kullanış şekillerimiz, programlarımız ve bakış açımız farklı..ama tek ortak yanımız aynı isimler altında takılmış olmamız..'' Grafiker, Tasarımcı, Reklamcı, Digitalci, Dizgici, Ofsetçi, ..vs..'' şunu unutmayalım ki yaptığı işin hakkını veren mutlu ( kazançlı:) ) olabilir bu işte.. Söylemek İstediğim şey sadece şu. İsimlerimiz ne olursa olsun, keçi rolünde birbirimize destek yerine köstek olmayı sürdürdüğümüz sürece isimlerimizi sadece kendimiz telaffuz ederiz..''Ben Grafikerim diye..''

biz burada sevgili nüket ile bir anlam farklılığından doğan aslında aynı şeyi söylerken farklı anlaşılmış olmaktan bahsedıyoruz.. aslında biz köprüde aynı yönde giden keçilerden oluyoruz.. karşımıza çıkan siz oldunuz bu durumda..

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
:D, kendim için konuşuyorum,
Shedesing, bu forum sayfasını açmam için vesile oldunuz. Düşüncemi anlatmama yardimcı olacak bir örnek. Konu sizin sahşinıza bir savaş degildir. Bende köprünün ucundaki bir keçi degilim. Sadece topluma yanlış yerleşmiş, bir konuya deginmek istedim.
Çünkü, şuan sektörde sadece clipart kulanarak, yada sadece gördügünü uygulayan, yada sadece program bilgisi olan, yaptigi meslegede, grafikerim diyen tonla insan var. Bu insanlara destek olarak meslegimin yanlış bilinmesine yardimci olmak yerine creedwar'in tabiri le köstek olup, doğruyu anlatmaya çalisiyorum. Bunun içinde içim huzurlu...

Yeni bir örnek,
https://www.grafikerler.net/pizzaci-icin-maskot-t24940.html
Arkadasim maskot ariyor? Niçin kendisi çizmiyor? Müsterisi acaba clipart kulanacagini biliyormu?
Böyle bir iş için cilip art kulanmak ne kadar dogru? Bu da belki yeni bir forum konusu.

Son düzenleme:

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
aslında bende aynı seyden bahsedıyorum sevgılı nüket. fakat sızın ilham kaynagınız olan yazımda da yazdıgım gıbı illustratorlerın cızımlerını cogu zaman cogu grafıkerler kullanır.. haa bu demek degıldır kı cızım yapabılen yada yapamayan herkes grafıker olabılır.. bence her ıkısı de bır arada olmalı... benım Mesleğimin Adı Grafikerlik.. yalnız dikkatinizi çekerim Grafik tasarımcı değil!! arasında çok fark var.. sizin operatör diye adlandırdıgınız oluyor Grafik tasarımcı..

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
aslında bende aynı seyden bahsedıyorum sevgılı nüket. fakat sızın ilham kaynagınız olan yazımda da yazdıgım gıbı illustratorlerın cızımlerını cogu zaman cogu grafıkerler kullanır.. haa bu demek degıldır kı cızım yapabılen yada yapamayan herkes grafıker olabılır.. bence her ıkısı de bır arada olmalı... benım Mesleğimin Adı Grafikerlik.. yalnız dikkatinizi çekerim Grafik tasarımcı değil!! arasında çok fark var.. sizin operatör diye adlandırdıgınız oluyor Grafik tasarımcı..

Bilgi esikligi yasiyorusunuz,
Grafik en az nokta ile bilgiyi ifade eden çizimdir. Grafiker ise bu işi yapan kisidir. Grafik tasarimci ise sonradan meslegi yapan kisilerin kendini ayri tutmak için taktiklari yeni moda bir isimdir. Çizmeyen grafiker yoktur. Çizemiyorsa operator kalmaya mahkumdur. Herkez GRAFİKER OLAMAZ... :(

Fağruk Çağla'nin sitemize biraktigi çok az mesaj var. Bunlardan birde budur.
https://www.grafikerler.net/grafik-tasarimci-grafik-sanati-sorunlari-avantajlari-t20915.html
Bilgilerin dogrulundan emin oldugum için ekledim.

GRAFİKER Neleri Bilmelidir?
* Grafiker her şeyden önce eski ustaların bildiği ışık, gölge, renk, doku, perspektif gibi resmin temel kurallarını bilmelidir.
Cumlesine DİKKAT derim...Eklerim, oran oranti, ölçü.....

Son düzenleme:

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Sanırım aynı şeylerden bahsedipte ayrı kavramlar çıkarmakta üstümüze yok:))
ben kendimi sınıflandırmak yerine tüm işlerden belirli parçalarla kendime farklı bir vizyon edinmeye çalışıyorum..Gerek çizdiklerim (karakalem), gerek kurumsal işlerim (Ai, psd ağırlıklı çalışıyorum) gerek ofset ve matbaa bilgisi, gerekse müzik yaparak kendi kimliğimi oluşturuyorum..:)) Söylemek İstediğim (umarım yanlış Anlaşılmaz) belirli bir kalıba sığdırıldığı zaman evet Grafikerim veya Operatörüm ama çizdiklerimi vektörelleştirerek aynı zamanda Illustratörüm... Sonuç: bunları Tek tek yazmaktansa Tek çatı altında Grafikerim demek en mantıklısı..
Ama bende gerek clippartlardan gerekse ortak obje kullanımından (yaratmadan, uğraşmadan) gerçekten çok rahatsızım..Evet böyle olmaması lazım ama yinede hepimiz Tekrarlıyorum gerek font, gerek brush gerekse vektörel çizgilerimize kadar aynı çalışıyoruz..vizyonumuzu hayat tarzımızı yaşıyomuyoruz ki hayallerimiz serbest kalsın..
Yurt içi çalışmaların genel standartı, genel beklentisi ve müşterinin potansiyeli belli olduktan sonra siz çalışmalarınızı Kendinize olan saygınızdan dolayı hayallerinizden yansıtıyorsunuz..Tebrik ederim..ama karşınıza çıkmıyormu yazıyı çekiştirelim, resimi orantılı degilde sayfaya göre büyütelim yayalım muhabbetleri..
aslına bakarsanız aynı iş yerinde çalışmak isterdim..müşteriye sıfır ve sadece sizde olan bu işi takdim ederken ki sevincinizi paylaşmak isterdim..bu gururlu bişi..ama müşteri açısından sadece ' REKLAM'' , Broşür katalog...okadar..
Sanırım her nekadar karşı çıksamda belli belirsiz yerlerde bende kullandığım için sanırım bu kadar uzun yazmamam lazım..

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
Bilgi esikligi yasiyorusunuz,
Grafik en az nokta ile bilgiyi ifade eden çizimdir. Grafiker ise bu işi yapan kisidir. Grafik tasarimci ise sonradan meslegi yapan kisilerin kendini ayri tutmak için taktiklari yeni moda bir isimdir. Çizmeyen grafiker yoktur. Çizemiyorsa operator kalmaya mahkumdur. Herkez GRAFİKER OLAMAZ... :(

Fağruk Çağla'nin sitemize biraktigi çok az mesaj var. Bunlardan birde budur.
https://www.grafikerler.net/grafik-tasarimci-grafik-sanati-sorunlari-avantajlari-t20915.html
Bilgilerin dogrulundan emin oldugum için ekledim.

GRAFİKER Neleri Bilmelidir?
* Grafiker her şeyden önce eski ustaların bildiği ışık, gölge, renk, doku, perspektif gibi resmin temel kurallarını bilmelidir.
Cumlesine DİKKAT derim...Eklerim, oran oranti, ölçü, renk bilgisi...

Sevgili Nüket vermiş oldugunuz linki ve Faruk Çağla nın profilini inceledim.. dikkatınızı cekmek ıstedıgım bır nokta var.. Grafık tasarımcı için yenı moda bır ısım diyerek bır kıtlenın tabır caizse "uydurması" anlamında cumle kullandınız.. ama bakacak olursanız Faruk Çağla da meslek adına Grafik Tasarımcı yazmıştır.. lutfen profılıne bakınız..

ve bir kez daha düşününüz..