Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kimler, hangi Türkçe yanlışlarını yapıyor? (TÜRKÇE'NİN HATALI KULLANIMINA ÖRNEKLER)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
Bu sitede gördüğümüz dil yanlışlarını (dizgi yanlışı değil, imla ve gramer yanlışlarını) yazan kişiden alıntı yaparak buraya yazıp, doğrusunu da gösterelim.

Sanırım işte o zaman bir kaç ay önce Volkan beyin sorduğu Türkçe yanlışlarına karşı ne yapabiliriz, sorusuna gecikmeli de olsa çözüm ve yanıt bulmuş olacağız... Böylelikle, Türkçe yazım ve imla yanlışlarının tekrar edilmesine bir parça engel olacağımızı umuyorum.

Volkan bey de böyle bir konunun açılmasının faydalı olacağını aşağıdaki satırlarla belirtmiştir:

"Konu açma fikri güzel. Forumda herkes doğru bölümde ve kural ihlali olmadıkça istediği konuyu açmakta özgürdür. Bahsettiğiniz konuyu açarsanız emin olun ki bizler de katkıda bulunacağız."

Volkan beyin dediği gibi, Türkçe'nin doğru kullanımı konusunda tüm üyelerden gereken katkıyı ve hassasiyeti beklediğimi belirtir, saygılar sunarım.

Faruk Çağla

Benzer konular

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Oldukça kalabalık olacak bu konu, desenize. Herkes MSN dili ile konuşuyor burada. Türkçe'yi çok seviyorum. Bu yüzden sonuna kadar yanınızdayım. Başlangıç için kolaya kaçıp, giriş konuşmanızdan örnekle başlıyorum izninizle.

Dilimizde isimlerin yanına gelen "bey" gibi hitaplar yazılırken, bu hitaplar özel bir nitelik kazanırlar; baş harfleri aynı özel isimlerde olduğu gibi büyük yazılırken, gelen ekler tırnak işaretiyle ayrılır. Örneğin, Volkan Bey'in.

Teşekkür ederim. Esprili bir başlangıç yaparsak, bu konuya kimse çekingen yaklaşmaz diye düşündüm :)

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Haydi öyle ise ben de Faruk Bey' in imzasından örnek vereyim.

Bilindiği gibi isim ve soy isim yazımı:

Faruk ÇAĞLA olmalıdır.

efoja rumuzlu üyemiz gibi bende çekingen insanların bu mesajları gördükten sonra katılım yapacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla...
Volkan TEKİN

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
"efoja rumuzlu üyemiz gibi bende çekingen insanların bu mesajları gördükten sonra katılım yapacağı kanaatindeyim."

Derken "ben de" şeklinde yazmalıyız. Çünkü, buradaki "de" bağlaçtır. Eğer "de" ekiyle ilgili sorun yaşıyorsak başka bir kelime ile deneme yapabiliriz. Mesala "ben bile" veya "de"yi tamamen atalım ben diyelim; anlam hala aynıysa cümle için "de" bağlaçtır, ayrı yazılır.

Ambrosia sizde de cümleye büyük harfle başlama sorunu var. :D

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
"efoja rumuzlu üyemiz gibi bende çekingen insanların bu mesajları gördükten sonra katılım yapacağı kanaatindeyim."

Derken "ben de" şeklinde yazmalıyız. Çünkü, buradaki "de" bağlaçtır. Eğer "de" ekiyle ilgili sorun yaşıyorsak başka bir kelime ile deneme yapabiliriz. Mesala "ben bile" veya "de"yi tamamen atalım ben diyelim; anlam hala aynıysa cümle için "de" bağlaçtır, ayrı yazılır.

Utandım... :angel: Fakat sevindim. Güzel bir başlık olacağı düşüncesindeyim. :D

Teşekkürler...

aiDesign

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
500px.com
Bu konu başlığı altında yorum yapabilmek için kendimizi argo anlamda biraz kasmamız gerekecek gördüğüm kadarıyla...
Bu düşüncenizi destekliyorum arkadaşlar.

( harbi kasıldım ya :D )

:::AmbrosiA:::

♾️Grafik Gurusu♾️

Düzelteyim hemen :) Ama genelde yazılarımda üç nokta kullandığım için devamı niteliğinde olduğundan küçük harfle yazılmasında sakınca yoktur... Ama madem ki çok göze batıyor o zaman bu durumu düzeltmeye çalışacağım...

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz, öncelikle konu için teşekkür ederim.

İnşallah hepimiz aynı hassasiyeti göstererek bu sorunu çözeceğimize inanıyorum.:)

Son düzenleme:

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz,öncelikle konu için teşekkür ederim.

İnşallah hepimiz aynı hassasiyeti göstererek bu sorunu çözeceğimize inanıyorum.:)

Örneğin, noktalama işaretlerinden sonra mutlaka boşluk bırakılmalı.

Bu başlık altında, üyelerimizin konu ile ilgili bilgilerini paylaşmaları ve katılımda bulunmaları keyifli olacağa benziyor.

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Örneğin, noktalama işaretlerinden sonra mutlaka boşluk bırakılmalı.

Bu başlık altında, üyelerimizin konu ile ilgili bilgilerini paylaşmaları ve katılımda bulunmaları keyifli olacağa benziyor.

Uyarınız için teşekkür ederim, dikkat etmemiştim.:blush:

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
Dilimizde isimlerin yanına gelen "bey" gibi hitaplar yazılırken, bu hitaplar özel bir nitelik kazanırlar; baş harfleri aynı özel isimlerde olduğu gibi büyük yazılırken, gelen ekler tırnak işaretiyle ayrılır. Örneğin, Volkan Bey'in.

Haydi öyle ise ben de Faruk Bey' in imzasından örnek vereyim.

Bilindiği gibi isim ve soy isim yazımı:

Faruk ÇAĞLA olmalıdır.

efoja rumuzlu üyemiz gibi bende çekingen insanların bu mesajları gördükten sonra katılım yapacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla...
Volkan TEKİN

İlk iki eleştiri bana yapıldı. Olsun, hayırlı olacaksa razıyım.

İki uyarı da benden;

1- "Faruk Bey' in" derken apostrof denilen üstten virgülden sonra tab boşluğu gerekiyor mu? Ben gerekmiyor diye biliyorum, yanlış mı biliyorum? Mesela "Faruk Bey'in" şeklinde olması gerekmiyor mu?

2-Herkesin kolayca hatırlayacağı basit bir kural; "dahi (bile) anlamına gelen -de, -da ekleri daima ayrı yazılır."

(ticari olmadığı için yazıyorum, bunun için bir web sitesi bile kurmuşlar;
Dahi anlamındaki “de” ayrı yazılır. Demek ki onlar da çok ciddiye alıp sırf bu konu için site yapmışlar)

Tekrar Türkçemiz için hayırlı olsun.

Saygılar.

Faruk ÇAĞLA

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Ben çok iyi olacağına inanıyorum. Yeter ki, kimse alınganlaşmasın. Ben de "hayırlı olsun" demek istedim.

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑

İlk iki eleştiri bana yapıldı. Olsun, hayırlı olacaksa razıyım.

İki uyarı da benden;

1- "Faruk Bey' in" derken apostrof denilen üstten virgülden sonra tab boşluğu gerekiyor mu? Ben gerekmiyor diye biliyorum, yanlış mı biliyorum? Mesela "Faruk Bey'in" şeklinde olması gerekmiyor mu?

2-Herkesin kolayca hatırlayacağı basit bir kural; "dahi (bile) anlamına gelen -de, -da ekleri daima ayrı yazılır."

(ticari olmadığı için yazıyorum, bunun için bir web sitesi bile kurmuşlar;
Dahi anlamındaki “de” ayrı yazılır. Demek ki onlar da çok ciddiye alıp sırf bu konu için site yapmışlar)

Tekrar Türkçemiz için hayırlı olsun.

Saygılar.

Faruk ÇAĞLA

Türkçe konusunda sanırım en güzel başlıklardan birisi olacak.

Fakat buna bir kural getirmeliyiz. Mesela; daha önce bu başlıkta yazılan mesajlara daha önce başlık altında yer verilmişse ikinci ya da üçüncü bir kez belirtmeye gerek kalmasın. Zira herkes ilk sayfadakileri eleştirecektir.

Umarım kimse bu başlığı yanlış anlayıp kişisel bir sataşma ya da kavga mahiyetinde görmez ve dilimize sahip çıktığımızı anlar.

Herkese hayırlı olsun...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Zaten forumun muhtelif yerlerinde yapılan hatalar dile getirilmeli. Faruk ÇAĞLA' nın yazısında da belirtilmişti. Burada çok kısır kalır diye düşünüyorum. Hem forumda herkes çok zaman geçiriyor. Bu şekilde Türkçe'yi doğru kullanma tam bir alışkanlık haline gelebilir bir kısmımızda.

"Bunun adına hırsızlıktan tutunda ticari ahlaksızlığa kadar pek çok şey sölenebilir bu ve benzeri olaylar hayatımız her alanına girmiş durumda giyindiğimiz kazaktan kullandığımız otomobile her sektörde var...

Bu gibi durumlar yasayla kanunla hallolur sorunlar değiller malesef tamamen bir oto kontrol ve ahlak meselesi...."

Ussamx

:) "tutun da" , "söylenebilir" (gerçi bu dizgi hatası), "maalesef", "otokontrol" :)

İmzanızda hiç noktalama işareti kullanmamışsınız.

Son düzenleme:

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
Hocam çok güzel bir konuya değinmişsiniz fakat ben şöyle bi düşünce içerisindeyim. Sizin deyiminizle ''ARAKÇILIK'' olayı sadece bu sektörde mevcut değildir. Bugun diğer sektörlere bakıldığındada aynı sonuçları görmek mümkündür. Hepimizin bildiği SONY isimli markayı örnek olarak ele alayım. Bir benzeri olarak SONYA çıktı, SUNNY çıktı çıktıda çıktı... Mesala yine hepimizin bildiği NOKİA cep telefonları. Çinli arkadaşlar bu olayı abartıp NOKİA markası ile telefon üretmeye başladılar. Bu olay bence artık dünya çapında sıkıntı yaratmakda. He bizim için önemli olan tabiki bizim sektörümüzdür elbette ama bu tüm sektörlerin kanayan yarası bence. Saygılar.

StapLes

xxxxxxxxxxxx

bakıldığındada = bakıldığında da
yaratmakda = yaratmakta
çıktıda = çıktı da

olmalı. Dikkat ederseniz hep de ve da ekleri yanlış yazılıyor.

Tabiki yerine tabii ki olması gerek. Burada da ki eki yanlış yazılmış. Tabii kelimesi iki i ile yazılması gerek.

Bu hatalar arkadaş yerine arki, selam yerine slm, ne yapıyorsun yerine napion gibi chat dili kısaltmaları değil.

Bunlar da bizim Türkçe'nin kanayan yaraları.

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Vallahi kendimi devekuşu gibi hissettim. Kafamı nereye sokacağımı şaşırdım. Herkezin belirttiği gibi ben de bu konuda müzdaribim. Kendimi bu konu üzerinde geliştirmem gerekli. Örnek olarak beni gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
Vallahi kendimi devekuşu gibi hissettim. Kafamı nereye sokacağımı şaşırdım. Herkezin belirttiği gibi ben de bu konuda müzdaribim. Kendimi bu konu üzerinde geliştirmem gerekli. Örnek olarak beni gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

Herkezin = Herkesin
müzdaribim = muzdaripim

olmalıydı.

Hoşgörünüze teşekkür ederim. Keşke herkes sizin gibi anlayışlı olsa.
Saygılar.

yoSa

👑Efsanevi Grafiker👑
Tabiki yerine tabii ki olması gerek. Burada da ki eki yanlış yazılmış. Tabii kelimesi iki i ile yazılması gerek.

Hocam; "tabi" kelimesi için iki -i ile yazılır demişsiniz?
Tabii; elbette, bu yüzden anlamında bir sözcük değil midir?
Tabi ile karıştırılır. Bir de doğal demektir....?
İkinci -i'nin okunuşu -b harfinden bağımsız ve vurguludur?
Hecelersek; ta-bi-i olmaz mı?
Farklı anlamlar olduğu kanısındayım...
Ancak arapça kökenli ve "tabi" anlamına gelir diyede biliyorum...
Saygılar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...