Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kitabevi ve yayınevi logosu (Değerlendirmelerinizi bekliyorum..)

olc

🌱Yeni Üye🌱
Herkese merhaba.

Bu logoyu yaklaşık bir yıl önce açtığımız kitabevi (Tan Kitabevi) için hazırlamıştım. Telifini aldık ve şimdiye kadar çeşitli yerlerde kullandık. Yakın zamanda yayıncılığa, yani kitap basmaya başlamayı hedefliyoruz. Orada da kitabevi ile aynı logoyu kullanacağız.

Logo başlarda bu haliyle gözüme gayet güzel görünüyordu. Ama bir süredir bazı sorunları var gibi geliyor. Yayıncılık aşamasına geçmeden önce acaba logomuzu değiştirmeli miyiz diye düşünmeye başladık.

Sizin de fikrinizi almak istedim. Kolay değerlendirilebilsin diye logoyu çeşitli renklerde yolluyorum. Zaten biz de her yerde aynı rengi kullanmayacağız. Logonun özellikle kitap kapaklarında nasıl duracağını düşünerek inceleyip aşağıdaki sorularımı yanıtlarsanız sevinirim.

Sorularım şunlar:

1. Logonun verdiği mesaj anlaşılıyor mu? Kitabevinin adı ile logo arasındaki ilişki kolay kurulabiliyor mu?

2. Logo yatay konumlandırılmış olsa daha hoş durabilir miydi?

3. Sağ ve soldaki köşeli parantezler logonun verdiği mesajın ilk anda anlaşılmasını zorlaştırıyor mu, yani logonun sadeliğini bozuyor mu? (Bu arada, onlar gerçekten şu an ismini hatırlamadığım bir fonttan alınan "köşeli parantez"lerdir.)

Benzer konular

AlpaslanCelik

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.blogalp.com
köşeli parantezlerin fonttan alıntı olduğu ortada diğer siyah vectorler el ile çizilmiş olabilir dolayısıyla köşeli parantez yerine daha özgün bir şekil üretebilirsin.Logo kompozisyonu gayet iyi yukarıdaki küçük ayraçlarsa daha önce gördüğüm bir basım yayın evi logosunu anımsatmıyor değil.daha özgün olma yoluna git renk seçimi ilk anlamda iyi diyemem ama gri fon üzerine böyle durması biraz normal ara renkler ve modern tasarım renklerinin uyumu hakkında biraz inceleme yap.eline sağlık...

olc

🌱Yeni Üye🌱
köşeli parantezlerin fonttan alıntı olduğu ortada diğer siyah vectorler el ile çizilmiş olabilir dolayısıyla köşeli parantez yerine daha özgün bir şekil üretebilirsin.Logo kompozisyonu gayet iyi yukarıdaki küçük ayraçlarsa daha önce gördüğüm bir basım yayın evi logosunu anımsatmıyor değil.daha özgün olma yoluna git renk seçimi ilk anlamda iyi diyemem ama gri fon üzerine böyle durması biraz normal ara renkler ve modern tasarım renklerinin uyumu hakkında biraz inceleme yap.eline sağlık...

Öncelikle değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Fakat sorularımın hiçbirine yanıt vermemişsiniz.

Örneğin ben
olc' Alıntı:
1. Logonun verdiği mesaj anlaşılıyor mu? Kitabevinin adı ile logo arasındaki ilişki kolay kurulabiliyor mu?
demişim. Ama sizin işin bu kısmına pek alâka göstermediğiniz anlaşılıyor. Öyle olsaydı üst kısımdaki çizgilere "yukarıdaki küçük ayraçlar" demezdiniz. Ya da en azından "Ben bu 'yukarıdaki küçük ayraçlar'ın ne ifade ettiğini anlamadım" derdiniz.

AlpaslanCelik

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.blogalp.com
küçük ayraçlar bana sanki daha önce gördüğüm bir yayın evini anımsatıyor dedim.daha derin incelersen yorumum sorduklarına birnevi karşılık veriyor.

evet şöyle bi yayın
guvender.jpg

fazla bir bağ olmayabilir ama eğer bu işle uğraşıyorsan anlamış olman gerek.

olc

🌱Yeni Üye🌱
küçük ayraçlar bana sanki daha önce gördüğüm bir yayın evini anımsatıyor dedim.daha derin incelersen yorumum sorduklarına birnevi karşılık veriyor.

evet şöyle bi yayın
guvender.jpg

fazla bir bağ olmayabilir ama eğer bu işle uğraşıyorsan anlamış olman gerek.

Valla benim buradan çıkardığım tek bir sonuç var: Logodaki "tan borusu" ve ondan çıkan sesi ifade eden çizgiler anlaşılmıyor. Yani logo ile kitabevinin/yayınevinin adı arasındaki ilişki kurulamıyor.

Neyse bekleyelim bakalım, başka ne yorumlar gelecek..

AlpaslanCelik

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.blogalp.com
Ozaman soruna köten çözüm üretelim borunun ilk bakışta anlaşılır olmasını sağla yatay dene bide ona bakalım.renk seçimi konusundada yazmıştım dikkate alabilirsin.

the_one

♾️Grafik Gurusu♾️
İlk çalışma diğerlerine nazaran daha hoş duruyor.Kitap evi olması sebebiyle pastel renkler kullanılmasında fayda görüyorum.Kolay gelsin.