Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kuaför & Sarrafiye İşyeri Ürün Tanıtım sayfası

Qesta

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yaklaşık 10 gündür baskı,dağıtım,organize işleri ile uğraştım.
Katalogumuzu yayınladık.Birkaç sayfasını paylaşmak isteriz.

moda800x1130sr6.jpg

jival800x1132ia6.jpg

Son düzenleme:

Qesta

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Herhalde "yorumunuz" diye yazmayı uutmuşum:(

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Katalogların tamamını yayınlayamadığın için çalışmanı bir bütün olarak değerlendirme imkanımız yok, bu nedenle sadece gördüğümüzü yorumlamakla yetineceğiz.

Birinci çalışmandaki işyeri sanki katalog değilde el ilanı yaptırıyormuşçasına, işyerinin resmide dahil herşeyi doldurmaya çalışmış. Peşin konuşuyoruz ama büyük ihtimalle işyeri sahibinin yönlendirmesi diye düşünüyorum ben. Aşırı derecede tıkış tıkış doldurulmuş bir çalışma. Çalışma bu yönüyle neredeyse dokusal bir çalışma bütünlüğüne kavuşacakmış. Birde kullandığın figürleri keserek bütünlüklerini bozmuşsun, aktarmak istediğin fikir bu nedenlerle kesintiye uğramış. Alttaki çalışmanda kullandığın sağa doğru uzanan eğri bant aşırı derecede yer kaplamış, yüzeyi bu tür gözüken veya gözükmeyen ögelerle parçalara ayırma fikrinde bütünlük yok tabiri caizse hepsi ayrı telden çalıyor. Bölümler sanki farklı kompozisyonların parçaları gibi. Alttaki çalışmada kullandığın jival logosunun yeri hiç uygun değil jival in üzerinde yer alan altın nokta yanda kullandığın biçim tarafından yutulmuş gibi. Ayrıca logonun bir kısmının o yüzeyde bulunması, logoyu orda yama konumuna sokmuş. Başka bir olumsuzlukta iki tasarımındada kullandığın, tasarımlarınla uyum içinde olmayan işyeri resimleri.
Eğer bunlar katalogsa bu resimleri başka bir sayfada yayınlayabilirdin. Aynı yüzey üzerinde şuda bulunsun, bunuda şuraya sıkıştıralım gibi bir anlayış grafik tasarımın ruhuna aykırı.

Sonuç olarak sana önerebileceğim şey mümkün olduğu kadar sade tasarımı benimse, bir tasarım yapmadan önce kafanda mutlaka bir fikirle pc başına otur. En sağlıklısı hepimizin birer taslak defteri edinmemizdir. Fikirler önce beynimizde sonra bu defterde şekillensin. En az iki fikirle pc başına oturursak daha sağlıklı sonuçlara ulaşacağımıza eminim.

Kolay gelsin

Qesta

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yorumun için çok teşekkür ederim.

Bu ürün katalog dergisi 12 sayfalık her sayfa başka firmaya ait.15 günlük dönemi kapsıyor.Dönem bitimi yeni rezerve dolana kadar diğer sayıs çıkmıyor.Rezerve dolunca (12-16 sayfa) tasarım ve basıma gidiyor.
Bu nedenle her sayfada aynı firma değil 12 sayfada ayrı ayrı firmalar var.Meslekleri ayrı.(elektrikçi-Kuaför_Sarraf vs..)
Her sayfa birbirinden bağımsız.Şöyle düşünün;
bir firma 5000 adet A4 el ilanının kuşe kağıda bastırmaya kalsa benim verdiğim fiyattan daha çok para ödeyecek.bende bunu dergi haline aldım..Daha karlı oluyor firmalar için..

İlk çalışmam olduğu için müşteri ile birebir,tasarladığım şablon üzerinden gittik.Nesnelerin çokluğu, müşterinin bunuda koyalım" mantığı.Hatta kendi resmini de koymak isteyenler çıktı.Buna izizn vermedim tabii.Basma kalıp fikir:)

Aslında bu Ürün tanıtım dergisi,konsepte katalog değil.Fakat sayfa sahipleri parasını verdiği için,erişmek istediğimiz dergi standart şekline engel oluyor.

Tabiiki daha çok fırın/ekmek meselesi var.
Eksiklerimi ben ve bu işi yapanlar çok rahat görüyor.Nedense tasarımla uğraşmayan kişilerden hiç ses gelmiyor.
Bunu "reklam olsunda, nasıl olursa olsun" diyemi ses gelmiyor anlayamadım..

Konu dışı:
Birde yapılan yorumlarda şu eksikliği hissediyorum.
Mesela;
...Alttaki çalışmada kullandığın jival logosunun yeri hiç uygun değil jival in üzerinde yer alan altın nokta yanda kullandığın biçim tarafından yutulmuş gibi.
..demişsiniz.Bu yorumun arkasında da kendi fikrinizi yayarsanız "ee nereye koymalıyım sizce" sorusunu yaşamamış oluruz.

Saygılar.

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Konu dışı:
Birde yapılan yorumlarda şu eksikliği hissediyorum.
Mesela;

...Alttaki çalışmada kullandığın jival logosunun yeri hiç uygun değil jival in üzerinde yer alan altın nokta yanda kullandığın biçim tarafından yutulmuş gibi.

..demişsiniz.Bu yorumun arkasında da kendi fikrinizi yayarsanız "ee nereye koymalıyım sizce" sorusunu yaşamamış oluruz.

Saygılar.

Bu soruna cevap verdiğimizde diğer sorularada cevap vermem gerekirki, bu senin tasarımcı kimliğin için son derece sakıncalı birşey. Ben sadece gördüğüm aksaklıkları belirttim, sence belki onlar aksaklıkta değil, bana göre olanla sana göre olan çok çok farklı şeyler olabilir. Mümkün olduğu kadar genel ifadeler kullanmaya özen gösterdim dikkat edersen. Dediğim gibi gördüğümü söyledim, söylediklerimi kendi filtrenden geçirip, kendi ihitiyaçlarına ve müşterilerinin ihtiyaçlarına göre en olumlu sonuca ulaşacağına inanıyorum. Yönlendirme olabilir, ama aşırı yönlendirmeye karşıyım.

Başarılar diliyorum.

Qesta

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Sağolasın arkadaşım.Sözlerimi yanlış algılama..
Teşekkürler..

samirasu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kuaför ve altın reklamı... Aslında görsel anlamda çok avantajlı olmaları gerektiği halde estetik ve teknik eksikleri bir hayli var. Kuaför çalışmasında öncelikle uygun olmayan fontlar kullanıldığını düşünüyorum. Reklamı yapılan ürünler zemin üzerinde çok sığ kalmış aynı zamanda kullanılan konu mankeni daha vurgulu bir şekilde yerleştirilmeliydi. Jival çalışmasında resimler güzel, renk zaten güzel fakat aşağıdaki kuyumcu resmi için yapılabilecek farklı uygulamalar sözkonusu olmalı ve tabi güzel olanları da yerleştirebilmek lazım ama nasıl mı ? Zaman geçer bakarsın, görürsün, öğrenirsin zaman geçer içinde gerçekten sanatsal bir yetenek varsa mause ve klavyen sihirli birer değneğe dönüşürler ve sen neler yapabildiğini farketmessin bile... iyi çalışmalar

orkan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ah şu müşterilerin mağaza fotolarını baskılara taşıma hevesleri olmasa herşey ne kadar da güzel olacak...

Qesta

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
@samirasu
Evet,bu ilk çalışmam, içimde o ruhun olduğunu ama yontulması gerektiğine inanıyorum.Bu yontulma başladı bu forum sayesinde..Bu arada forum kurucularına ve değerli arkadaşlara teşekkürler..

@orkan
Evet yaa...Adam resmini çektirmiş kabak gibi dükkanının önünde..Sorma artık..pöh..

mustafasenses

🌱Yeni Üye🌱
selam kardeşlern ben bi tanıtım kitapçığı hazırlıyorum ama çok acemiyim bana yardımcı olabilecek bi kardeşim varmı