Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

designed by ofa

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Sayın adminler, Sevgili Moderatörler ve değerli üyelerimiz...
Benim sizlere bir sorum var. Vektörel logo tasarımında en verimli, en kullanışlı ve en iyi sonuç veren program hangisidir. Aslında anket düzenleyecektim fakat birtakım sorularımda da olacağı için konu açtım.

İlk sorum şöyle olacak;
Benim en iyi kullanabildiğim program Photoshop ve logo tasarımı yaparken photoshopu kullanıyorum fakat photoshop pixel tabanlı bir düzenleme programı olduğu için (vektörelde çalışılabiliniyor) serigrafi durumunda sorunlar oluyor. Yani öncelikle tasarladığım logo vektör tabanlı olmalı.Photoshopta vektörel olarak nasıl çalışabilirim ?

İkinci sorum şöyle devam ediyor;
Profesyönel logo tasarımcıları hangi program kullanarak çalışıyorlar? aralarında en yaygını nedir?

Üçüncü sorum;
Logo tasarlayanların çalışma sistemi nedir ? logo tasarlarken müşterinin ("şurası söyle olcak burası böyle olcak " gibi gıcık sorularına benim gibi "kardeşim madem sen biliyordun logoyu tasarlatmaya neden bana geliyorsun ? bana geliyorsan beni bu işin ehli olarak gördüğün için geliyorsun o halde ne tarz istediğini söyle gerisini bana bırak.")tarzı bir düşünce mi benimseniyor?

Sorularımı yanıtlarsanız memnun olurum arkadaşlar kolay gelsin iyi çalışmalar...

Benzer konular

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben vektor tabanlı programlarla çiziyorum. CorelDraw gibi. Fakat eğer üzerinde ayrıntılı oynama yapacaksam Adobe Photoshop ile oynamalar yaparak geliştiriyorum.

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
bende aynı şekilde yapıyorum tam verim alabilmeniz için logoları vektörel bir programda çizmeniizi öneririm efekt gibi uygulamalr için logoyu photoshopa atar her istediğinizi yaparsınız. iyi çalışmalar

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Bende corelDRAW kullanıyorum Gökhan kardeşim gibi. Bence logo tasarımına en yatkın program corelDRAW,
İkinci soruna gelince logo tasarımı belli kurallar çerçevesinde olan bir tasarım alanıdır. Örneğin bir futbol müsabakasında nasıl belirli kurallar varsa ve biz
bu kuralları bir halı saha maçında bile uyguluyorsak, logo dada herhangi birinin değiştiremeyeceği kurallar vardır, bunun dışında yapılan işler sanatsal çerçevenin dışında kalacaktır. Anlayacağınız bu alanda müsteri her zaman haklı değildir :)))). Yani eğer o işten alacağın para hayati önem taşımıyosa, müşterinle yollarını orda ayırıp kapıyı göstereceksin. Emin olun bu sizi müsterinin gözünde yüceltecektir.

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Sonuna kadar katılıyorum abi !..

"Anlayacağınız bu alanda müsteri her zaman haklı değildir " :)

uur

🏅Acemi Tasarımcı🏅
dostum serigrafın ana temeli tramların iri olması o nedenle cok renkili resim baskılarında iyi sonuç alınması cok güç photoshopda yapılan calışmalar resim formatında olduğu için serigraf da sorun yaşıyor olabilirsin..
wektör programı olarak da freehand corel

designed by ofa

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok Saolun arkadaşlar yani vektor program şart tabiki serigrafi gibi işlermler gerekiyorsa. dijital ortamda photoshoptan vazgeçilmez;) yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum...

belqin

🌟Usta Tasarımcı🌟
ben de logo tasarımında freehand kullanıyorum. Logonun vektör tabanlı olması baskı kalitesi açısından daha önemlidir eğer logoyu photoshopta bir çalışmada kullanacaksak da vektör iken istenilen boyuta getirdikten sonra photoshopa aktarılması gerekiyor.

-Ayrıca logo tasarımı yaparken diğer arakdaşlarında bahsettiği gibi belli kurallar vardır müşteri ehr ne kadar hayır benim logom böyle olacak dese de biz logonun basılabileceği en küçük ve en büyük boyutları vb. kriterleri hesaba katarak hazırlamalıyız.

Agalloch

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.yucetasarim.com
Freehand(mx versiyonuda guzel) corel suit 12 ve uzerisi... Photoshop Painter Essantials 3 ,CANVAS ,Manga studio ,Draw 5(Zoner Grubu) VE RealDraw pRO IV GİBİ DUNYADA EN COK TUTULAN PROGRAMLARDAN VEKTOREL CALISMALAR CIKARTA BİLİRSİN aYrı Yeten ise tabel alabilirsin ve tabelin verdigi kendi menulerlede calısmalar yapabilirsin bu hem zaman acısından iyi hemde calsımalarında %70 oranında guzel calısma cıkarma oranını arttıracaktır... daha fazla bilgiistersen yazabilirim:DKolay gelsin

Logo tasarımı icinde ayrıbişi diyebilirim O da oncelikle Bir sirketiniz var ve kişi size geldiginde kurumun sahibi yani Sizden su renklerde ve benim istedigim sekilde anlatacak diyebilir bu her sirketin hakkıdır ve begenme olasılıgını sizin elinize bırakıcam... Çünkü reklamcılıkta kurallar vardır aynı newton a benze yercekimi kanununa benzedigi gibi.. Anlatıyorum Onclikle bi zemin rengi belirlediniz bu beyaz olsun ve uzerine bi sekil veya yazı yazcaksınız sekilde renkler bir birine kaynasmalıdır yazılarda ise zıtlık gereklidir. ve beyazın ustune sarı ile bi yazı asla ve asla yapılmaz bukurallarımızdanbir tane ornekti sadece ve 2. Lacivert'in ustune ala kırmızıgelmez tabi bu logolarda gecerli degil o yuzden alınmayın:D Şimdi logonuzu yarattınız ve kurum begenmedi hemen sinirlenmeyin tasarımlarınızı cogaltın ve gösterin, BU KURUMUN İLGİSİNİ CEKECEKTİR TABİ MALİYETDE yukseltebilirsiniz anlasmada zorlanmamak icin kısa yontem ucuza tek logo yapmak ama tasarım cogaldıkca sizde maliyet koycaksınız bu firmaların genel istegidir zatende.. bana uretebildigince uretmek....Logo renklerinizi tarzınıcı acıkladıgı gibi ruh halinizide belirtir... Buda benden ufak bi reklam olsun... Aman vergiden kaçırmayın logosuz kalmayın...İyi grafikerler ....

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Agalloch arkadaşım ismini bilmiyorum kusura bakma. Burda hepiniz büyük bir yanılgı içindesiniz, eleştiricem kusura bakmayın.
1- Logo bir düzlem içerisinde yer alan görsel bir ögedir herhangi bir resimdende farkı yoktur. düzenleme kuralları onu düzenleyen kişiye göre farklılıklar gösterebilir. Alttaki resime benzer yüzlerce logo görebilirsiniz.
Piet_Mondrian_ptg.jpg

üstte gördüğümüz Piet Mondrian isimli bir ressamın eseri bu eser resim sanatının klasiklerinden sayılabilir. Bu bağlamda renk kısıtlamaları vb. kısıtlamalar ancak onu tasarlayanın tasarrufundadır. sarı ve beyaz eğer gerekliyse kullanabiliriz.
2- Önemli bir yanılgımızda kendi açıklarımızı bir programlarla kapatmaya istekli oluşumuz ha corel olmuş ha freehand veya fotoshop bir takım programların arkasına sığınmadan önce sanatsal becerimizi ve görüşümüzü geliştirmeliyiz . Şunu unutmayalım her logo yeni bir buluş içermeli. Dünyanın en iyi şöförüde olsan eğer gideceğin yeri bilmiyosan kaybolmaman imkansızdır.
cube_bw_hand_logo.gif

HRPAONEW_000.jpg

WWPlogo.jpg

3- Bu daha çok tavsiye niteliğinde olacak: Arkadaşlar eğer yaptığınız işin arkasında sanatsal yaratıcılık yoksa siz bu işi en yakın zamanda bırakın çünkü siz onu bırakmazsanız o sizi bırakacaktır.

Sözün özü : Yaptığın işe kendini katacaksın, kendine güveneceksin ve saygı duyacaksın, üç kuruşa kişiliğinden ve kendinden taviz vermeyeceksin, yaptığın iş sonderece kötü olsa bile o iş sensin. Eğer böyle yapmazsan beş sene sonra geldiğin yer hiç hoşuna gitmeyecektir (Tecrübe konuşuyor :) )

ahmetsxfile

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Açıkçası ben yapacağım Logoya ve kafamdaki senaryoya göre program seçerim.
Fakat genellikle illustratorü ve Freehand i aynı anda kullanırım. Çünkü birbirleri arasında kusursuz bir iletişim var.

Photohoptada logo tasarlayabilirsiniz... Yaani bana kalsa çıkardığım dergileride Photoshopta yapacağım... PS i o kadar seviyorum ki herşeyi onunla yapmak istiyorum.. Ama bazı kurallar var... Vektörelin şart olduğu yerler var... Onun için siz programınızı kendinize göre belirleyin... Muhakkak iyi sonuç alcaksınızdır...

Müşteri kısmına gelince... Bende yukarıdaki söylemlere katılmakla birlikte; ek olarak müşterinin size karışamayacağı bir çalışma ortamı sağlamanızı tavsiye ediyorum... Ajansların temel prensibi de budur. Müşteriler GRAFİKER ile yalnızca iki defa görüşmeli bence.

1-) Logoyu alırken Müşterinin duygularını ölçmek için.

2-) Logoyu teslim ederken, logunun izahatını yapmak için.

Bu sayede daha Profesyonel bir çalışma sergilemiş olursunuz..
Tabii FREE çalışanlar için bu tamamen farklı bir alan oluşturuyor ki buda müşteri ile yüzgöz olma olasılığını artırıyor.

Fakat ciddi ve üstün tavırlar sergilerseniz Logonuzu beğendirir yada size çok fazla müdahale etmesi durumunda Logosunu yapmayacağınızı belirtirsiniz.

Herkese İyi müşterilerin denk geleceği günler dileğiyle... Kolay gelsin.

quick

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.dijitalsokak.com
valla benimde sorunum buydu corel den çok az anlıyorum freehand ise daha az
en iyi kullandığım PS

diğerlerini öğrenmek lazım anlaşılan

bende bir soru sormak istiyorum arkadaşlar

bu programları en detaylı ve güzel bir şekilde öğrenmemin bir yolu varmıdır?

teşekkürler

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
valla benimde sorunum buydu corel den çok az anlıyorum freehand ise daha az
en iyi kullandığım PS

diğerlerini öğrenmek lazım anlaşılan

bende bir soru sormak istiyorum arkadaşlar

bu programları en detaylı ve güzel bir şekilde öğrenmemin bir yolu varmıdır?

teşekkürler

Tabiki var :) Profesyonel insanlarla konuşmak araştırmak ve bilgi alışverişinde bulunmak en hızlı bu şekilde öğreniceksinizdir. Eğer ki etrafınızda profesyonel insanlar yok ise ve bu işlerin içinde olan kimseyi tanımıyorsanız. En kolay yolu şudur : https://www.grafikerler.net :) Bizi takip edin bizimle olun bilgi alışverişinde bulunalım ve böylelikle bizlerin bilgilerinden yararlanın. Anlatılanları anlamadığınız neresi olursa olsun sorun soruşturun mutlaka bizlerden birisi size cevap verecektir :cool:
Saygılarımla..

cihan_ofset

🌱Yeni Üye🌱
En mantıklı yol da logoyu iyi derece bildiğiniz vectörel bir programda yapıp, diğer vs. efectleri photoshop'ta vermektir. Logo işi biraz düşünme zamanı istiyen bir iş, ayaküstü "hele bize bir logo yap, bi göreyim" diyen müşteri de var. Bu işi severek yapmama rağmen bazen de "lanet gelsin bu bilgisayarı icat edene" de diye şikayetim oluyor. Her araba kullanan şoför, şoförlüğün hakkını verse kazalar olmaz. Her pc kullanan da mesleki bilgilere müdahale etme yetkisine sahip değildir. Herkesi mesleğiyle başbaşa bırakmak lazım kanısındayım ben bir müşteri olsam. Arkadaşlara katılıyorum.

SabotAAjj34

🌱Yeni Üye🌱
ARKADAŞIM BEN SADECE MÜŞTERİ İLE İLGİLİ OLAN KISMA BİŞEY SÖLİCEM. TEK YAPMAN GEREKEN MÜŞTERİYE GICIK OLMAN DEĞİL MÜŞTERİNİN AKLINA GİRİCEN VE MÜŞTERİDEN DAHA FAZLA KONUŞUCAKSIN. MESELA ABİ OLMADI BU EN İYİSİ ŞÖLE YAPİM BEN BEĞENMEDİM GİBİ LAFLAR. İNAN İŞE YARAYACAK BEN MESEL 4 YILLIK GRAFİKERİM. HEMEN HEMEN HER MÜŞTERİME AYNI ŞEYİ YAPARIM. 10 TANE LOGO TASARIMI YAPARIM KENDİ BEĞENDİĞİMİ KABUL ETTİRİRİM. UZUN LAFIN KISASI TASARIMCI VE TASARLAYAN BENSEM EĞER :) BEN NE DERSEM O OLUR :D ;)

emre-kara

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ARKADAŞIM BEN SADECE MÜŞTERİ İLE İLGİLİ OLAN KISMA BİŞEY SÖLİCEM. TEK YAPMAN GEREKEN MÜŞTERİYE GICIK OLMAN DEĞİL MÜŞTERİNİN AKLINA GİRİCEN VE MÜŞTERİDEN DAHA FAZLA KONUŞUCAKSIN. MESELA ABİ OLMADI BU EN İYİSİ ŞÖLE YAPİM BEN BEĞENMEDİM GİBİ LAFLAR. İNAN İŞE YARAYACAK BEN MESEL 4 YILLIK GRAFİKERİM. HEMEN HEMEN HER MÜŞTERİME AYNI ŞEYİ YAPARIM. 10 TANE LOGO TASARIMI YAPARIM KENDİ BEĞENDİĞİMİ KABUL ETTİRİRİM. UZUN LAFIN KISASI TASARIMCI VE TASARLAYAN BENSEM EĞER :) BEN NE DERSEM O OLUR :D ;)

kardeşim çok haklısın ben de aynısını yapıorum :D ve de hep kendi istedigim oluor zaten musteri senin azına bakıyor bi yandan da birazda fazla konuşunca senin istedigin oluor. ama musteri nin de istedigini yapmak için elimizden geleni yaparız

xXx_designer_xXx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
söylencek bişey kalmamış zaten :)) ama yineliyim. bencede logo için en iyi vektörel prog. corel draw :) sonraki aşamalarda gerek duyulursa photoshop ama adı üstünde yani :) "photo" shop

susumez

🌱Yeni Üye🌱
merhaba,
gaziantep üniversitesi dişhekimliği fakültesinde öğretim üyesiyim.
yeni kurulan fakültemiz için logo ihtiyacımız var. bu konuda bana yardımıcı olabilir misiniz?
Saygılarımla,

ecaa

🌱Yeni Üye🌱
logo tasarım kuralları

herkese selam
logo tasarım kuralları ve prensipleri konusunda eksiklik hissediyorum kendimde..
internet uzerinden arastırma yaptım ama pek tatmın edici bi sonuca ulasamadım.
bu konuda yardımcı olabilecek ya da kaynak gosterebilecek olan var mı acaba?

Zynopsis

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bormat.net
Tabiki var :) Profesyonel insanlarla konuşmak araştırmak ve bilgi alışverişinde bulunmak en hızlı bu şekilde öğreniceksinizdir. Eğer ki etrafınızda profesyonel insanlar yok ise ve bu işlerin içinde olan kimseyi tanımıyorsanız. En kolay yolu şudur : Grafikerler.net - Türkiyenin Büyük Grafiker Topluluğu - Grafik - Tasarım - Sanat :) Bizi takip edin bizimle olun bilgi alışverişinde bulunalım ve böylelikle bizlerin bilgilerinden yararlanın. Anlatılanları anlamadığınız neresi olursa olsun sorun soruşturun mutlaka bizlerden birisi size cevap verecektir :cool:
Saygılarımla..

yanıtı zaten üst tarafta mevcut biraz sitemizde araştırma yapınız...