Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mac OS X Leopard Mavi ekran sorunu ile çıktı

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
Eski Windows kullanıcılarının aşina olduğu mavi ekran sorunu Macintosh’un son işletim sistemi olan Leopard’da da baş gösterdi. İşte Apple’ın önerdiği eşsiz çözüm!

26 Ekim 2007’de Mac’in uzun süredir beklenen yeni işletim sistemi Leopard’ın dağıtımına başlandı ve haftasonunda yüzlerce kullanıcı interneti yeni sistem hakkında makalelerle doldurdu. Ancak kısa bir süre sonra yapılan yorumların çoğu bir “mavi ekran” hatasından bahseder oldu.

Bilgisayar tarihinden silindi kabul edilen mavi ekranın karşımıza son resmi çıkısı Windows ME ile olmuştu ve daha sonra Windows XP ile bu sorunun artık Microsoft ürünlerinde baş göstermeyeceği iddia edilmişti. Microsoft gerçekten sözünü tuttu ve ciddi sistem sorunlarıyla karşılaşılmadığı sürece kullanıcılar da mavi hata ekranını görmez oldu. Microsoft bu sıkıntıyı geride bırakmış görünse de “mavi ekran” bilgisayar tarihine karışmış görünmüyor zira aynı sorun Apple’ın Mac OS’inde tekrar karşımıza çıktı. Apple’ın son resmi işletim sistemi olan Leopard’ı yükleyen kullanıcılardan bazıları sistemi yeniden başlattıktan sonra ekranın bir mavi hata mesajıyla kaplandığını ve sistemi yeniden kurmaları gerektiğine dair bir uyarı aldıklarını belirttiler.
Bu sorunun pek çok kullanıcıda ortaya çıkmasının ardından Apple da sitesinden bir açıklama yaparak olayı doğruladı ve mevcut sistemini Leopard’a yükselten kullanıcılardan bazılarının sistemi yeniden başlattıktan sonra bu sorunla karşılaşabileceğini belirtti. Muhtemelen şu anda bile bu sorunu gidermek için uygun bir yama çalışmasında olan Apple’ın şimdilik getirebildiği tek çözüm önerisi ise mustarip kullanıcıların sistemi yeni baştan kurup tekrar çalıştırmayı denemesi. Ortaya çıkan bu ciddi sorun ve gerçek bir çözüm olamayan çözüm önerisiyle birlikte, sorunsuz sistem kullanmak adına Apple’ı tercih eden kullanıcılar da büyük bir hayal kırıklığına uğramış oldu.

Alıntıdır...