Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Macintosh'ta Harici Hard Disk'e Yazamama Problemi

jonathan34

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar...

iMac'ime taktığım harici hard diski görüp içinden bilgisayarıma kopyalama yapabiliyorum fakat hard diskin içeriğinde değişiklik yapmak istediğimde bunu yapamıyorum. Farklı bir hard disk taktığımda bu sorunla da karşılaşmıyorum. Bunun sebebi nedir ve bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılar...

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhabalar...

iMac'ime taktığım harici hard diski görüp içinden bilgisayarıma kopyalama yapabiliyorum fakat hard diskin içeriğinde değişiklik yapmak istediğimde bunu yapamıyorum. Farklı bir hard disk taktığımda bu sorunla da karşılaşmıyorum. Bunun sebebi nedir ve bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılar...

Büyük bir ihtimalle şöyle yapınca düzelecektir.

Harici hard diskinizin ctrl+i yaparak açılan pencerenin altında aşağıdaki gibi seçenekleri düzeltmeniz gerekmekte.

olmaz ise dökümanın info sunda da aynı işlemi yapabilirsiniz. Sorun orada olmalı.

jonathan34

🌱Yeni Üye🌱
Malesef o da read only seçeneğinde sabit durumda ve değiştirlmiyordu ama sorunu şöyle çözdüm: "paragon ntfs for mac" diye bir program yükleyince kalktı problem ortadan.

burakitap

🌱Yeni Üye🌱
Aynı sorun bende de mevcut. O program ise paralı. Başka bir yolu yok mu acaba?

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhabalar...

Saygılar...

Probleminiz paragon ile kalktıysa sorun harici hdd'nin NTFS formatlı olmasından kaynaklanıyor, harici HDD'nize Exfat formatı atabilirsiniz böylece hem windows hem macos tarafından görünecektir ya da harici hdd yi sadece mac için kullanıyorsanız o zaman macos journaled formatı atın gitsin