Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Matbuu.com ile neden çalışmamalısınız ?

senreno

🌱Yeni Üye🌱
Matbuu.com kendini kurumsal ilan edem ama tam anlamı ile amatör bir düzenle çalışan firmadır . Çalışanlarından müdürlerine kadar çeşitli sorunlar içerisinde barından bu marka hakkında son zamanlarda yaşamış olduğum kritik bir sorundan bahsetmek istiyorum .

Bundan yaklaşık 9 ay önce bir katalog yapmak için kendilerine çalışma gönderdim , çalışmamda ki sayfa sayıları siparişim de ki sayılar ile uyuşmuyormuş ve arkadaşlar insiyatif kullanarak ama bana bu konuda bilgi vermeyerek çalışmamı basarak siparişimin gönderimini sağladılar bende müşterime çalışmamı teslim ettim . Bu günlerde tekrar bir katalog çalışmam olduğu için bir önceki çalışmamın verilerine dayanarak 24 sayfalık bir katalog tasarlayıp kendilerne gönderdim . Sistemden de 12+4 siparişimi geçtim çünkü daha önce ki kataloğumda 8+4 geçip toplamda 16+4 görsel olan bir ürüne sahip olmuştum , bu veriye dayanarak 12+4 sayfalık bir siparişte elimde 24+4 görselden oluşan bir ürünün olacağını tahmin ettim .

Tabi sipariş geçilmeden önce elimde ki sipariş verilerine dayanarak müşterimizden ödemesinide aldım ve sisteme ödemeyi de gerçekleştirdim . Daha sonra beni arayarak sayfa saysının fazla olduğunu 24 değil 12 basabileceklerini söylediler bende bir önceki siparişimi örnek göstererek daha önce bu şekilde çalışmıştık şimdi neden böyle olduğunu sordum , aldığım cevap ise daha önce öyle bir baskı yapmış olamayacalarını benim hatalı olduğumu söylediler, hemen eski siparişimi kontrol edip kendilerine hem sipariş kodumu hemde elimde ki baslılmış katalog bilgilerini sundum ve sonradan bir size insiyatif kullanarak fazla basım yaptık şeklinde açıklamalarını güncellediler ve önceki insiyatiften haberdar olmayan bir müşteri olarak yeni siparişimi de eski çalışmamın yolunu izleyerek gönderdiğimi , müşterimden bu çerçevede ödeme aldığımı kendilerine bildirdim .

Sayısız telefon görüşmesinden sonra baskı müdürleri ile görüşme şansını buldum ve bana personelin bir hatası olduğunu bunun farkına şimdi vardıklarını , ilk basımda yapılan insiyatifin tarafınıza bildirilmediğini ve bunun kendi hatalarının olduğunu kabul ettiler ve 200 TL ek ödeme yaparak sorunu çözebileceklerini belirtiler tüm ısrarlarıma rağmen bu ödemeyi benden talep eden yetkiliye onay verek bu parayı ödeyeceğimi söyledim . Ben sorunun bu nokta da çözüleceğini düşünürken sistemde ödemem gereken miktarın 200 TL değil 360 TL olduğunu gördüm , kendilerini tekrar aradığımda ise sizle 200 TL ödeme için anlaşılmadığını 165 TL indirim yapıldığını söylerek tam bir tornisan hareketi sergilediler. Hiç bitmeyen bir telefon trafiği ve zar zor ulaştığım müşteri temsilcisinin en başta -“yetkili arkadaş burada değil” sonradan ise benim -“mesai saati içinde nerede peki” soruma karşılık o temsilciyi bulup telefona bağlaması da bu işi ne kadar önemseden yaptıklarının kanıtı niteliğinde dir . Ayrıca müşteri temsilcisinin verdiği ilk akılda fiyat farkını benim kendi müşterime bildirmem ve ondan tahsil etmem şeklinde idi . Eğer profesyonel bir iş yapıyorsanız hatalarınız ile yüzleşirsiniz ve sonuçları ne olursa olsun sonuçarına katlanırsınız .

Sonuç Olarak
Siparişim gecikmesi ve yetişmeme kaygısı ile siparişme bindirilen ek 330 TL ödedim . Şimdi size sormak istiyorum müşterinin bilgisi dahilde olmayarak yapılan bir işlemi oraya buraya kıvırarak önce 200 TL diyip sonra 330 TL ödeme dahil etmek ne demek ?

Orada çalışan ve bu hatayı yapan görevli maaşını tam alacak , müdür maaşını tam alacak biz ise 150 TL kazanma derdinde iken toplamda 400 TL civarında bir rakamı kendi cebimizden ödememiz ile kalmış olduk , burada profesyonelce iş yapan kim ? Koskoca Matbuu firması mı yoksa müşterisine ilk verdiği fiyatta değişlik yapmayan ve kendi cebinden bu hasarı karşılayan bizlermi ? .

Bu firmanın bu arada bu ilk vukaatı değil , diğer vukaatları ile igilide çeşitli yazılarım olacak .
Zaten tüm görüşmelerimizde sistemlerinde kayıtlı halde duruyor .

Eğer kurumsal bir firma iseniz müşteriye verdiğiniz bilgileri yerine getirmek durumdasınız , eğer saat 9:00’da başlıyor ise çalışma saatiniz o saatte orada olmak DURUMDASINIZ başka bir açıklaması yok . Disiplin sorunlarınız varsa firma olarak bunları da çalışma arkaşlarınıza EĞİTİM vererek aşabilirsiniz. Size iş getiren müşterilerinize kendi hatanızı ödeterek büyük firma olunmaz. Kurumsallığı önce iyi anlamak sonra markanızın arkasına yerleştirmek gerekiyor , bu ülkede bir çok firma sırf buyüzden pazar paylarını kaybediyor.

Buradan Matbuu ile şu ana kadar iş yapmış ve yapacak olan arkadaşlar bu yazıyı dikkatlice okusunlar.
Benzer sorunları yaşanlar da yorum kısmına sorunlarını yazabilirler.

Gökhan Sel