Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Merhabalar.. Bir konuda fikrinizi almak istiyorum...

*iclal*

Acemi Tasarımcı
Arkadaşlar merhaba... Ben forumunuza yeni katıldım. Sizlere danışmak istediğim bir şey var bana yardımcı olursanız çok sevinirim..

Grafikerlik eğitiminin 4 yıllık fakültelerde verildiğini biliyorum. Bu işin ciddi bir iş olduğunu da biliyorum ki bu açıklamayı yapmamın sebebi forumu dolaşırken bazı arkadaşların mesleklerinin ciddiye alınmamasından yakınmasını görmemdir..

Ama benim 4 yıllık bir fakülte eğitimi alma durumum söz konusu değil. ( en azından şu an için ) Grafikerlik mesleğine ilgi duyuyorum ve şuan yapmayı düşündüğüm şey bir kursa kayıt olmak. Görüştüğüm kurs 60 saatlik bir eğitim vereceğini söylüyor ve derse girecek hoca da konuya hakim fena bir eğitim vermeyecek birine benziyor.. Size sormak istediğim bu kurslar sizce ne kadar işe yarar.. Açıkcası az yada çok emek ve para harcadığım bir şeyin sadece hobi olarak klamasını istemiyorum bana iş anlamında bir getirisi olsun istiyorum.. Bu sektörde kişinin kendi yetenekleri ,azmi gibi kriterlerin çok önemli olduğunun farkındayım ve bu konularda kendime güveniyorum ama tabikide eğitim şart.. 60 saatlik bir eğitim aldıktan sonra ilk hedefim sadece asgari ücret civarı bile olsa bir işe girmek ve bu işten kazandığım parayı tekrar eğitimime harcamak ve bikaç program daha öğrenip meslekle ilgili bikaç kursa daha katılmak. Daha ciddi iş imkanlarını işte bu aşamadan sonra hayal ediyorum. Yani bu 60 saatlik kursu sadece başlangıç olarak düşünüyorum. Sizce bu yolla bu sektörde kendime iş bulabilme şansım var mı yoksa para mı ve vaktimi daha hayırlı işlerde mi kullanayım..

Çok uzattıysam ve konuyu yanlış yerde açtıysam özür dilerim.. Bana fikir verirseniz çok sevinirim. Herkeze iyi günler...

Benzer konular

tdogan86

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.fenomen.web.tr
merhaba iclal. sanırım bu sorunun cevabını en iyi verebilecek insanlardan biri benimdir. 5 yıldır grafikerlik yapıyorum. ilk işe başladığımda asgari ücretin biraz üstü ama yemek yok ama ssk yok ama yol yok ama ama ama larla dolu yani karın doyurmak değil meslek öğrenmek kendimi pekiştirmek gibi birşey içindi.2-3 sene sonra maaşın normale doğru çıkıyor ama ben hala hak ettiğim parayı aldığımı düşünmüyorum diğer arkadaşlarda aynı durum söz konusudur. bu sorunun maddi kısmı için açıklayıcı olur sanırım. kursa gelince 60 saatlik kurs kurs değildir. ne öğretecek ki 60 saatte? ben edutime a gitmiştim 350-400 civarındaydı ama hatırlamayamıyorum şimdi. orada 4-5 hoca değişti. ilk giren hoca o kadar bilgili ve güzel anlatıyordu ki inanamazsın hergün birşeyler kapıyordum ki ben o dönem3 yıllık filan grafikerim.sonra o işten ayrıldı yerine gelenler olmadı hatta 3. hoca girdiği zaman derse ben çıkıp ders veriyordum diğer arkadaşlara. (hocaya da tabii) yani kurs ve hoca çok önemli. kurs 60 saat çok az yetersiz. bece imkanın varsa bilge adamı tavsiye ederim. gerçi nerede oturduğunu da bilmiyorum ama imkanın varsa. oranın eğitimi hem daha iyi hem de maclerde eğitim alıyorsun. zaten edutimeı da bilge adam satın aldı:D eğer gerçekten emek vermeye niyetin, vaktin, azmin varsa ve en önemlisi seviyorsan 2 yıllık sürünme zamanından sonra sen de gayet başarılı olabilirsin. kursu bitirdikten sonra da herhangi bir firmada yetiştirilmek üzere veya stajyer yarım zamanlı yardımcı grafiker gibi ilanlara başvuru yaparsan kendin için iyi bir iş yapmış olursun. nacizane düşüncelerim budur. ha unutamdan aramıza hoş geldin:)

*iclal*

Acemi Tasarımcı
hoşbulduk.. :) teşekkür ederim düşüncelerini paylaştığın için.. yalnız anlamadığım bazı yerler var.. mesela sen diyosun ki ben edutime'a gittim ve oraya gittiğimde 3 yıllık grafikerdim. işte ben bunu merak ediyorum kursa gitmeden 3 yıl önce bu mesleğe nasıl başladın.. birisinin yanında çırak olarak mı başka bir kursla mı üniversite ile mi nasıl? bide şunu anlamadım. demişsin ki 2 yıllık sürünme süresini göze alıyorsan başla.. bu bahsettiğin bilge adam gibi iyi bir kurstan sonra 2 yıl sürünme dönemi mi yoksa 60 saatlik filan basit bir kursa gidersem mi en az 2 sene sürünürüm bunu anlamadım.. ben şuan bu 60 saatlik kursa gidip sonra bir matbaa yada başka bir yerde stajer gibi işe girip sonra da burdan kazandığım parayla gerek duyuyorsam bilge adama yada başka bir kursa gitmeyi düşünüyorum. sen bu kursla böyle bir iş bile bulmazsın demeye mi getiriyorsun yani.?

şimdiden çok teşekkür ederim bana zaman ayırıp cevap verdiğin için.. :)

parantez

♾️Grafik Gurusu♾️
öncelikle hoşgeldin iclal. bahsettiğin kursa gitmeden işi nasıl öğrendiniz konusuna değinmek isterim. orta dercede bir grafikerim. matbaada çalışıyorum. ben hiç kursa gitmedim. coreli çok olmasada iyi bilirim. normal derecede In Design bilirim. matbaa da bütün işlerimi çok rahatlıkla kendim yaparım. aslolan kişinin kendisinin azimli olmasıdır. kursa gitsen bile, kurs dışında sıkı bir çalışma göstermen gerek. kursta öğrendiklerini mutlaka pekiştir. sana ne öğrettilerse kurs dışında o verilen dersi defalarca yap. taki onu iyi öğrenene kadar. planlı programlı ve hergün bir özellik üzerinde çalış ve öğrenmeden o konuyu bırakma. mutlaka yazarak not al. birçok kişinin düştüğü hata kursta verilenle yetinmesidir. oysa kursta sana verilen temel bilgilerdir. geri kalan kısmını kendin sürekli bir şeyler yaparak tamamlamalısın. sürekli olmamakla birlikte mutlaka bir matbaada çalışmanı tavsiye ederim. stresli olur ama çok faydasını görürsün.
aramıza hoşgeldin.:smile::tongueout::tongueout:

Son düzenleme:

*iclal*

Acemi Tasarımcı
çok teşekkür ederim. tdoğan86 isimli arkadaşımız biraz umudumu kırmıştı 60 saatlik kursla bişey olmaz demekle ama sen tekrardan heveslendirdin beni. hiç kursa gitmeden bile yapabiliyo olman beni rahatlattı. zaten kurstaki hocalarda aynı şeyi söyledi. burdaki programları sana vericez evde pc ye yükle çalış bu çok önemli dediler. bende buna inanıyorum. evde saaatlerce bununla uğraşıcağımdan emin olabilirsiniz. matbaa konusunda da sana katılıyorum bence de matbaa çıraklık dönemi için iyi bir seçim olsa gerek... tekrar teşekkür ederim yorumun için .. :)

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
Öncelikle hoşgeldiniz.

Şu anda giriştiğiniz olay gerçekten zor. Dikkat ettiyseniz çeşitli iş arama sitelerinde ve bazı gazetelerin pazar günleri verdiği iş eklerinde aranılan grafik tasarımcının özelliklerinden biri de " İlgili bölümden mezun" olmasıdır. Dolayısıyla ilk etapta işiniz çok zor. Kurs elbette işinize çok yarayacak. Sonra şansınız varsa bir yere gireceksiniz. Sadece kursta yada okulda öğrendiklerinizle hakim olamıyorsunuz programlara. En güzel ve en iyi çalıştığınız yerlerde öğreniyorsunuz. Ustalara bakıyorsunuz deyim yerindeyse birazda "omuz üstünden" öğreniyorsunuz.
Kursa gitmezseniz zaten bu bölümden mezun değilseniz, işverene ne diyeceksiniz? ben evde öğrendim biliyorum programları diyecek haliniz yok değil mi? en azından sertifikanızı gösterirsiniz. Kursa muhakkak gidin. Ama asıl grafik tasarım bölümünü okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

*iclal*

Acemi Tasarımcı
kursa gitmeden böyle bir işe karışmak gibi bir niyetim yok tabiki de .. ama kursa gitsem mi gitmesem mi dememin sebebi kursu kesinlikle hobi amaçlı düşünmüyor oluşum. eğer bu kurs bana iyi yada kötü bir iş imkanı sağlayacaksa kursa yazılıcam yoksa ya başka bir meslek kursuna yönelicem yada bu işe hevesli olduğum için şlimdilik geçici bir iş bulup bilge adam gibi daha detaylı ve tabiki de pahalı bir kursu seçicem. burda sormak istediğim kursa gitmeden de olur mu değildi. böyle bir kursla bu iş olurmuydu.. ben kendime güveniyorum. kurs süresince günde en az 5-6 saat pratik yapmayı düşünüyorum ( en az) sonrasında da çok az bir ücretle ve zor şartlarda çıraklık dönemi geçirmeye hazırım.. ama korkum ilk etapta beklentilerim az olmasına rağmen bunları bile elde edememek.. umarım anlatabilmişimdir.

gerçekten hepinize çok teşekkür ederim fikirleriniz için... :)

kural82

🌱Yeni Üye🌱
hepsi boooş gfakerlik için tasarım için evet bı gsf okumak gerekıyo fakat yenı başlayan bırisi için en ıyı yol matbaa arkadaşlar ne kurs ne ajans.tecrübe konuşuyo:)

Blg

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
bilgecinar.blogspot.com
Selam İclal...

Kursa yazıldın mı bilmiyorum ama 60 saatlik eğitime para vereceğine, İBB'nin açtığı ücretsiz kurslara git daha iyi. En azından, ikisi de aşağı yukarı aynı şeyi öğretiyor : şu tuşa basınca ne olur, bu filtreyi uygulayınca ne olur vs.

400 saatlik Bilge Adam Web & Grafik eğitimi almış biri olarak söylüyorum, eğer hocan iyi değilse ve biraz dahi olsa temelin yoksa, kurs bittiğinde birşeyler yapabilmek içib 3. sınıf pluginlerden medet uman bir internet cafe müdavimi olursun. Ama, gelişime açıksan ve iyi bir hocaya denk gelirsen 30 yaşında bile işe girme imkanın var.

Bilge Adam'daki sınıfım 15 kişilikti, 8 i mezun olabildi. Ben dahil 2 kişi tasarımcı oldu, 2'si tekniker. Geri kalan 4 kişi evde örgü örüyor. Diğer sınıfların durumu da aşağı yukarı böyle....

Güzel sanatlar fakültesi elzem değil, hatta öyle ki Marmara Üni Güzel Sanatlar Fak. den mezun olan bir arkadaşım çok iyi çizim yapabilmesine rağmen, leş gibi bir grafiker... İnan bana hayatımda gördüğüm en kötü tasarımlar diyebilirim. Demek ki bu işin, okulla ya da kursla bir ilgisi yok.