Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mizanpaj yardımmmmm

desire_x_67

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaslar,hepınıze calısmalarını0zda ve bundan sonrakı calısmalarınızda basarılar dılerım. Bende bu sıteye yenı uye oldum. Ben yerel bır gazete hazırlıyorum. Ve mızampaj konusunda pek bır bılgım yok benden once cıkartan ınsan gazeteyı sadelıkle bogmus ve ben bu sadelıgı kaldırmak ıstıyorum. Quarkxpress 5.0 kullanıyorum ana işlemlerı bılıyorum ama elbettekı her meslegın ıncelıklerı ve dıkkat edılmesı gereken kurallar vardır.
Bana Quarkxprees hakkında bılgılendırecek dokuman yada egıtecek arkadaslara sahıp olmak ıstıyorum. Icımde kı bu grafık tasarım hırsı cok kuvvetlı ogrenmek ıstıyorum bu sadece Quark la kalmaz elbette dıger grafık programlarıylada ılgılenmek ıstıyorum. Bu bprogramlarıda bulamıyorum hıc bı yerde. Burdakı calısmaların hepsı bırer eser nıtelıgınde. Hepınız basarılısınız. Insallah ta boyle devam eder. Benım photoshop bılgım cok az 100 uzerınden deger vermek gerekırse 100/5 ını bılıyorum. Ya ben ısımde ıyı olmak ıstıyorum. Ne kadar yerel bır gazetede olsa cıkardıgım bır tuvalet kagıdı bıle olsa estetık goz alıcı okuyucunun bakıs acısını değiştirecek bısıyler cıkarmak ıstıyorum meydana bunun ıcınde yardımlarınızı beklıyorum.Saygılarımla Göktuğ

miço

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaşım quark da gazete çıkarabilmen için photoshop frehand gibi programlara ihtiyacın olacak %5lik photoshop bilgisi yetmez. quark'ın ana işlemi derken umarım master sayfayı kasdediyosundur...

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Indesign ile başla.. Piyasa da 2.0 versiyon kitabı var. öğrenmek daha kolay olur ve gelecek tamamen in design indir.. Arkadaşın dediği gibi PS ilerletmen gerek . Birde Bol bol gazete al mizanpajı iiice hazmet. Eski ustam derdiki " Gazete çizemiyormusun ? Pes etme bana çaktırmadan bi gzte al ve aynını yap" çok faydasını gördüm.. tavsiye ederim.

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
forumda demo versiyonunun linli mevcut arama menüsünü kullanarak bulabilirsin. İyi çalışmalar...

gezici11

🏅Acemi Tasarımcı🏅
desire_x_67, yaklaşık 12 yıldan beri günlük bir gazetede dizgi yapıyorum. Quark Xpress, Photoshop ve Indesign öğrenmende yardımcı olurum. Gazete dizgisindeki olmazsa olmazları da aktarabilirim ama öncelikle yaptığın bir sayfayı görmek isterim. Seviyeni anlarsam daha faydalı olurum düşüncesindeyim. Mail adresini PM atarsan msn ye eklerim, karşılıklı konuşarak bayağı bir yol alırsın ama arkadaşların başlık altına verdikleri cevapları unutma. Photoshop iyi olmalı ve yolun başındayken Indesign tavsiye edilir. Quark öğrenip Indesigne geçiş yapsan da olur. Seçim senin.

Eğer sanal dersleri takip ederek gelişmek istiyorsan ulusal gazetelerden al ve reklam adreslerine varana kadar oku. Bir gün Sabah, bir gün Zaman, bir gün Türkiye... Her gün farklı bir gazete al ve oku ama dediğim gibi reklam adreslerine varana kadar. Dizgisini beğendiğin sayfalardan evinde duvara as uzaktan seyret. Bir gün sonra aynı sayfayı yakından seyret. Bir gün sonra aynı sayfayı eline al derinlemesine izle. Aralarda ne kadar boşluk bırakılmış, zemin ile yazı arası ne kadar açık v.s. Yerel gazetelerde genelde bu tip hatalar olduğundan bunu yapmanı önerdim.
Kolay gelsin.

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
desire_x_67, yaklaşık 12 yıldan beri günlük bir gazetede dizgi yapıyorum. Quark Xpress, Photoshop ve Indesign öğrenmende yardımcı olurum. Gazete dizgisindeki olmazsa olmazları da aktarabilirim ama öncelikle yaptığın bir sayfayı görmek isterim. Seviyeni anlarsam daha faydalı olurum düşüncesindeyim. Mail adresini PM atarsan msn ye eklerim, karşılıklı konuşarak bayağı bir yol alırsın ama arkadaşların başlık altına verdikleri cevapları unutma. Photoshop iyi olmalı ve yolun başındayken Indesign tavsiye edilir. Quark öğrenip Indesigne geçiş yapsan da olur. Seçim senin.

Eğer sanal dersleri takip ederek gelişmek istiyorsan ulusal gazetelerden al ve reklam adreslerine varana kadar oku. Bir gün Sabah, bir gün Zaman, bir gün Türkiye... Her gün farklı bir gazete al ve oku ama dediğim gibi reklam adreslerine varana kadar. Dizgisini beğendiğin sayfalardan evinde duvara as uzaktan seyret. Bir gün sonra aynı sayfayı yakından seyret. Bir gün sonra aynı sayfayı eline al derinlemesine izle. Aralarda ne kadar boşluk bırakılmış, zemin ile yazı arası ne kadar açık v.s. Yerel gazetelerde genelde bu tip hatalar olduğundan bunu yapmanı önerdim.
Kolay gelsin.

sana katılıyorum dostum.

desire_x_67
iyi bir grafiker olmak istiyorsan bunu forumda daha önce dile getirmiştim ne yaparsan yap onemli değil istern bir tabela, ister gazete, istersen dergi, istersen bi eşeantiyon çakmak için tasarım yap hiç farketmez. teme unsur sudur çok iyi bir gözlemci ol. gördüklerinini nasıl yapıldığını merak et ve ilk başta bunları yapmaya gayret et. daha sonra zaten sen onlardaki eksikleri veya "şöyle olsa daha iyi olurdu" sorularını sormaya başladın mı gerisi iplik söküğü gibi gelir.

bunun haricinde madem ki quark kullanacaksın. o zaman her sorunu ilgili başlıklar konular olusturarak yazabilirsin emin ol bilen arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

şimdiden kolay gelsin

gamzelim01

🌱Yeni Üye🌱
quark programının 7.0 versiyonu çıkmış durumda..
şuan ne durumdasın bilmiyorum ama, öncelikle sen gazede kaç çeşit font kullanacağına karar vermen lazım..
mesela manşet fontu ne olmalı? manşet altı fontu, resim altı fontu birde metin fontu ne olmalı ve yazar fontu ne olmalı, metindeki fontun puntosu ne olmalı.. bunları belirle ve kendine şablon sayfa yap. ve stil uygula işin dahada kolay olacak sanırım.. şimdiden kolay gelsin...

nihaterol07

🌱Yeni Üye🌱
bende bir yerel gazete sayfa tasarımı yapmaktayım arkadaşlarında dediği gibi kesinlikle çok fazla uylusal gazete alıp tam pişene kadar aynını çizmeye çalışman lazım inan çok basittir bu işi yapan birileri varsa inan sende yapabilirsin

SEKSU

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ardkadaşlar Quark kullanan kişi grafiker değildir. Bunu unutmayın ve düsünün bence! Operatör ile grafiker ayrı şeydir!