Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

mouseu takip eden kare

berrak_nurr

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
mrb arkadaşlar. elimde bir kod var ve çalışınca kare mouse'u takip ediyorda ben bu koddan pek bişey anlamadım.bir tane kare var ve bu kare mc durumuna çevrilmiş. adıda kare_mc verilmiş. kodun kendisi
function aman() {
kare_mc._x += (_xmouse-kare_mc._x)/40;
}
setInterval(aman,10)

anlamadığım noktada
bu kod neyi ifade ediyor.

Benzer konular

asit

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.hamzaerbay.com

-Oradaki _xmouse yazılma sebebi karenin mouse u takip etmesini sağlamak için oraya eğer normal değer girersen kare sürekli sağa doğru gider bunu önlemek için yazılmış mouse un x koordinatına göre karenin koordinatıyla arasındaki farka göre hareket ediyor 40 a bölme sebebi karenin daha esnek takibi iiçin eğer kaldırırsan 40 mouse ile direk hareket eder

berrak_nurr

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
peki kare_mc._x + daki +nın anlamı. niye eşittirin diğer yanında değil. +nın devamında neden bi değer girilmemiş. yada neyle toplanması için konulmuş. esas anlamadığım nokta burası.

asit

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.hamzaerbay.com
programlamada örneğin x +=2; dediğinde her o satıra geldiğinde
x=x+2;
işlemini yapar yani x in değerini 2 arttırır
devamında değer girilmeme nedeni ise oraya örneğn kare_mc._x +=3; girersen kare mouse a göre değilde sürekli x değerini 3 er 3 er arttıracaktı fakat şimdi mouse un x koordinatını göz önünde bulundurarak işlemler yapıp ona göre saağa yada sola hareket ediyor umarım anlatabilmişimdir biraz programlama bilgin olursa daha rahat yorumlayabilirsin kodları çok zor değil:)

berrak_nurr

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
evet biraz karışık ama sanırım mantığını anlıyorum. ama sanırım sizlerden öğreneceğim çok şey var. teşekkür ederim asit