Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Movieclip İçinden Başka Scene Çağırmak?

manifest

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar
Flash'ta yaptığımız bir movie clip içine bir button ekleyerek bir sonraki scene'i nasıl çağırırız? Actionscrip 2 ile tabii. Geçen yıl becermiştim ama yaptığım dosyayı bulamadım.

button'a ait actionscript alanına aklıma gelen her şeyi denedim.

_root ve _parent ile birlikte denedim olmadı. nextScene zaten çalışmıyor.

on (release){
gotoAndPlay("Scene 2",1);
}
şeklinde denedim işe yaramıyor.

Aklınıza bir çözüm gelirse lütfen yazın. Şu basit olay yüzünden delircem.

Benzer konular

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
şu an sorununun çözümü tam aklıma gelmiyor
ama geçici bir çözüm istersen eğer
sahne1 in sonuna boş bir frame ekleyip o frame
gotoAndstop(sahne2,1)
desen ve movie clipten bu sahne1/son frame yön versen?

yada sahne1 eğer 100 frame ise sahne2 nin frameleride 100+x olur
yani sahne2 de 55 inci frame gitmek için
gotoandstop(155) yapabilirsin
sanırım çalışır

manifest

🌱Yeni Üye🌱
Önerin için çok teşekkür ederim. evet dostum söylediklerin mümkün ancak istediğim gibi derli toplu bir iş olmaz sanırım. Zaten bu basit işlemi yapamamak, öğrenmemek de beni acaip derecede yıpratıyor. Artık tamamen kontrolden çıkmış bir vaziyette işi "at salla belki tutar" şekline döndürdüm. Acaba demeye başladım geçen yıl da mı yapamamıştım. İşi başka şekle çevirip kurtarmıştım belkide. Aklıma klasik yöntem Scene 1'e actions layer'ı ekleyip tüm scriptleri onun üzerinden yönetmek gelip duruyor. Belki de öyle yapmıştım. Fikri olanların yardımlarını hala bekliyorum.

Meselem basitçe şu dosyada görülebilir:
https://s1.dosya.cc/question.zip.html

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
tamamen katılıyorum
özellikle actionscript kafayı yedirtir
ben movieclipler içinden sahneye link vermeyi öğrenmek için ne kadar kasmıştım iyi hatırlıyorum
umarım aradığın çözümü bulursun
eğer kendin halledebilirsen buraya da yazarsan sevinirim muhakkak işe yarayacaktır

manifest

🌱Yeni Üye🌱
Çözüm Bulundu

Evet Horus dostum dediğin gibi bana kafayı yedirdi ama günlerce süren arayışımın semeresini nihayet aldım. Flash ve Actionscript ile uğraşan herkesin mutlaka okuması gereken bir konu bu, nitekim Adobe'un kendi forumu dahil bir çok -en baba Flash forumlarında en ustaların bile cevap veremediği -veya yanlış çözüm ürettiği- bir konu... Bunu anlamak mümkün değil ama gerçek bu. Hepsi birbirlerine benzer cevaplar veriyorlar, dosyalar alınıyor veriliyor, sonuçta -evet olmuyormuş, hayret- deyip işin içinden çıkıyorlar. Aynı soruna cevap arayan onlarca topic açılmış, hepsi çözümsüz.

Nihayet buldum...Yabancı bir forumdan çeviriyorum.
Yani buradan sonrası,
ALINTIDIR

Movieclip İçerisinde Button Kullanımı

Yeni başlayanların ve diğer birçok kişinin en sık karşılaştığı soru gibi görünüyor. Umarım bu movieclipler içinde çalışmayan buttonların gizemini açıklayacaktır.

Bir movieclip içerisine bir button yerleştirdiğinizde bildiğimiz tipik gotoAndPlay("Scene2",1) komutu çalışmayacaktır. Bu komut sadece timeline üzerinde çalışan global bir fonksiyondur. Bu sebeple yapmanız gereken Movieclip metodunu aynı isimle kullanmaktır. Aslında farklılık sadece bir argüman alıyor olmasıdır. Yani frameNumber veya frameLabel... Scene'ler ile çalışırken FrameLabels hayatı çok kolaylaştırır. Nasıl mı?..

1- Ulaşmak istediğiniz Scene'in ilk frame'ine gidin ve bir label (etiket isim) yerleştirin. (Frame' i seçin, En altta Properties sekmesinde Frame kutusuna bir isim girin.)
2- Ardından movieclip içerisine yerleştirdiğiniz button'u bulun, seçili duruma getirin, ve actionscript penceresine şunu kodlayın:

Kod:
on (release) {
_root.gotoAndStop("yourLabel");
}

Ve tabiiki yukarıdaki kodda "yourLabel" yazan kısmı gerçekte verdiğiniz label adıyla değiştirin. Ayraçların dahil olduğunu unutmayın. Hepsi bu...

Kolay gelsin.

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
normalde tek sahneli animasyonlarda movieclip (parent) içinden sahneye (root) komut vermekte kullanılan bu kodu label ekleyerek istediğim sahneye yönlendirmek hiç aklıma gelmemişti
pratik bir çözüm
sağol paylaştığın için

design_er

🌱Yeni Üye🌱
Selam
benim bir sorum olacak. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
flashda bir çok parçadan ve layerdan oluşan bir animasyonu büyütüp küçültmek yada yerini değiştirmek vs mümkün mü? Mümkünse nasıl yapabilirim.

Teşekkürler...

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
animasyon bittikten sonra sahne boyutunu değiştirirseniz bütün objelerin boyut ve yerlerini tekrar ayarlamanız gerekir

design_er

🌱Yeni Üye🌱
İşte sorum da tam bu noktada. O düzenlemeyi nasıl yapabilirim?
Ben tüm parçaları seçip grupluyorum ve animasyonu küçültüyorum ama animasyonun sadece son hali değişikliğe uğruyor. Animasyonun oluşma sürecinde yine eski ölçülerinde değişiklik olmuyor.
Umarım anlatabilmişimdir derdimi.

Dark Lord

🌱Yeni Üye🌱
MC sahnelerini iyi düzenle son hallerini boyutlandırıyorsun sanırım

protg

🌱Yeni Üye🌱
yardım

selam

öncelikle (manifest) teşekürler 2 gündür bi sahneye link veremedim saçlarım beyazladı valla:crying:neyse o derten kurtuldum sayenizde.şimdi sorunum ise
flash'ta yaptıgım mail form daki degerleri boşa atayıp anasayfaya yönledirecegim ama Action Script kodlarını bilmiyorum.teşekürler yardımlarınızı bekliyorum.

acquaway

🏅Acemi Tasarımcı🏅
O kadar yerde araştırdım araştırdım bulamadım, Allah senden razı olsun sonunda yazdığın cevap işimi gördü. :)

Leif

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Flashta yaptıgın herseyi mc içine yap böylece büyükmek küçültmek yer değiştirmek istersen kolay olur ;)

"flash'ta yaptıgım mail form daki degerleri boşa atayıp anasayfaya yönledirecegim" derken ne demek istediğini açıklarsan yardımcı olurum.

acquaway

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Şimdi de şöyle bir sıkıntı çıktı bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

1. Sahnede bir movieclip var onun icinde de 4 tane buton var, 1. butona basıldığı zaman 2. Sahneye yönlendirebiliyorsun, ben 2. butona bastıgımda 3. sahneye yönlenmesini istiyorum bu da oluyor.

Lakin şöyle bir sıkıntı var bunların bir de geri tuşu var basıldığı zaman 1. sahneye otomatik dönüyor. 2. Sahnede sıkıntı yok fakat 3. sahnede bastığın zaman önce 2. sahneye gidiyor sonra tekrar bastıgında 1. sahneye gidiyor.

Kısaca 2. sahnede olan olay 3. sahnede olmuyor 2 de direk 1'e giderken 3. sahnede 2, 1 diye devam ediyor.

Sorun ne olabilir? Biraz karışık oldu galiba :)

Leif

🏅Acemi Tasarımcı🏅
2.butona
on(release){
_root.gotoAndStop(3);
}
yazdığın zaman 3. frame'e gönderir.

geri tuşunun içine previous yazma ona da
on(release){
gotoAndStop(1);
}
yaz olcak o.

acquaway

🏅Acemi Tasarımcı🏅
2.butona
on(release){
_root.gotoAndStop(3);
}
yazdığın zaman 3. frame'e gönderir.

geri tuşunun içine previous yazma ona da
on(release){
gotoAndStop(1);
}
yaz olcak o.

Dün çözdüm bu sorunuda,

on (release){
_root.gotoAndStop("labelname");
}

kodunu yazarak

1. sahneye de label name vererek sorun çözüldü, aslında basitmiş ama neden düşünemedim bilmiyorum.
Tüm back butonlarına aynı action scripti yazınca sorun çözüldü.

Yine de teşekkürler dostum.