Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Nereden başlamam lazım?

mertline

🌱Yeni Üye🌱
Asıl amacım baskı alanındaki hersey hakkında bilgi sahibi olmak,aslında bir matbaa açcak maddi güce sahibim ama tasarımından,makinesine kadar hersey hakkında bilgili olmak istiyorum özelliklede grafik tasarım konusunda 24 yaşındayım ve nerden başlasam diye düşünuyorum aklıma gelen ilk şey bir matbaada işe başlayıp aynı andada grafik tasarım kursuna gitmek belkide yanlış düşünuyorum fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

ussamx

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Umudunu kırmak istemem arkadaşım ama bence hiç uğraşma bu işlerle daha açık olmak gerekirse eğer bu işi yapmayı gerçekten istiyorsan önünde aşman gereken çok zor engeller var bu engellere geçmeden önce bir iki konuyada değinmek gerekmekte

1 - Eğer bu işleri seviyorsan ve konu hakkında hiçbir fikre sahip değilsen deneyimin yoksa matbaa olayına sakın başlama...

2 - Ben illaki yapacam diyorsan ve başlamak için yeterli maddi gücün varsa ajans olarak başla

3 - Ajans olarak olarak başlamak sana oldukça pahalıya patlayacaktır bu işlerde hiç deneyimin olmadığını düşünürsek işlerin yürümesi için sektörünün iyi veya en iyileriyle çalışman gerekir buda sana yüklü bir personel faturası olarak döner.

4 - Eğer bu sektörde çevren yoksa müşteri portföyün yoksa veya sektör dışından sana iş bağlayacak çok iyi yerlerde sağlam tanıdıkların yoksa bu pazarda yer edinmen iş kapman en az 2 - 3 yılını alacaktır ( bu süre içerisinde personel maaşları, mekan giderleri gene oldukça ağır olacaktır )

5 - Bunlara ilave olarak eğer birde atölye yani matbaa olayına girmeye kalkarsan bu sana çok çok daha ağır maliyetler getirecektir..

Yukarıda yazdıklarıma cevaben aklından geçenleri yazarsan devam ederiz..

mertline

🌱Yeni Üye🌱
Zaten yazımda dikkat ettiysen, sorumda bir matbaya girip 1 2 sene falan çalısıp işi kavramayı düşündüğümü belirttim ve sonra kendi yerimi açmayı düşünuyorum,ama beni korkutan sıfırdan başlamam ama artık 1 2 senemi bu işe verip öğrenmek istiyorum ve bu sektörün önünün açık olduğunu düşündüğümden bu yola giriyim diyorum ama sizin düşüncelerinizde bana yardımcı oluyor

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Yıllardır çalışan matbaaların, ajansların iflas ettiği günümüzde gerçekten iyi cesaret...

ussamx

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Zaten yazımda dikkat ettiysen, sorumda bir matbaya girip 1 2 sene falan çalısıp işi kavramayı düşündüğümü belirttim ve sonra kendi yerimi açmayı düşünuyorum,ama beni korkutan sıfırdan başlamam ama artık 1 2 senemi bu işe verip öğrenmek istiyorum ve bu sektörün önünün açık olduğunu düşündüğümden bu yola giriyim diyorum ama sizin düşüncelerinizde bana yardımcı oluyor

Doğrusu Ben hiç bir şekilde size bu işi tavsiye etmem ama gördüğüm kadarıyla siz kararlısınız başarılar dilerim...

Ama ben 16 - 1 7 yıldır bu işi yapıyorum eğer elimde biraz imkan olsa biraz sermayem olsa bir an bile düşünmeden bırakırım bu işi. Ve matbaacılık dediğimiz işin matbaa kısmı gitmiş cılık kısmı kalmış durumda yani cılkı çıkmış durumda önüde öyle sizin sandığınız gibi açık falan değil Gıda sektörüne girin derim tabii karar sizin..