Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Osmanlıca Kartvizit Çalışmam

vefffa

🌱Yeni Üye🌱
Üstekini kendime Diğerini de isteğe özel tasarladığım kartvizittir. Arkalı/önlü olarak tasarladım. Osmanlıca olan taraflarda Kartvizit sahibinin İsmi ve Soyismi yazıyor. Bu tür tasarımlar nasıl sizce işe yarar mı? Yorumlarınız benim için değerli...

balksz2kopyaj.jpg

balkszopya.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

mecityilmaz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Üstekini kendime Diğerini de isteğe özel tasarladığım kartvizittir. Arkalı/önlü olarak tasarladım. Osmanlıca olan taraflarda Kartvizit sahibinin İsmi ve Soyismi yazıyor. Bu tür tasarımlar nasıl sizce işe yarar mı? Yorumlarınız benim için değerli...

balksz2kopyaj.jpg

balkszopya.jpg

yaramazmı tabikide yarar. Arkaya bi ingilizce hello yazsan bile farklı geliyo insanlara ki senin yaptığın bambaşka birşey. İnsanlar merak eder onu çözmek için uğraşanlar bile olur buda akılda kalıcılığı arttırır.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Osmanlı gitmiş, Türkiye Cumhuriyeti gelmiştir. Yani osmanlıca okuyan kalmamış, herkes Türkçe konuşmaya başlamış ise kartvizitin küçük çaplı etkisi çevresel olmanın dışına çıkmaz.

mecityilmaz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Osmanlı gitmiş, Türkiye Cumhuriyeti gelmiştir. Yani osmanlıca okuyan kalmamış, herkes Türkçe konuşmaya başlamış ise kartvizitin küçük çaplı etkisi çevresel olmanın dışına çıkmaz.

Osmanlı gitmemiştir. Belki devir kapanmıştır ama hala biz OSMANLI TORUNLARIYIZ.ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ünde kurduğu CUMHURİYET'te yaşıyoruz. Ama geçmişinide unutmicaksın. Elin 500 yıllık ingilizcesini yazınca dikkat çekiyorda asırlık OSMANLI DEVLET'inin yazısımı ilgi çekmicek. Osmanlıca okuyan kalmasada Duruşu yeter görüşündeyim.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Osmanlı gitmemiştir. Belki devir kapanmıştır ama hala biz OSMANLI TORUNLARIYIZ.ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ünde kurduğu CUMHURİYET'te yaşıyoruz. Ama geçmişinide unutmicaksın. Elin 500 yıllık ingilizcesini yazınca dikkat çekiyorda asırlık OSMANLI DEVLET'inin yazısımı ilgi çekmicek. Osmanlıca okuyan kalmasada Duruşu yeter görüşündeyim.

Duruşunun ne olduğunu bilen kalmadığından, buna yüklenecek anlamlarda garip kaçabilir. Elin 500 yıllık ingilizcesi dedikleriniz, içinde vatan hainleride yatsa , köleliğide getirse, kapitalizmin babasını da çıkartsa kendine ve avuç kadar geçmişine sahip çıkmış ve dilini evrensel bir dil haline getirmiştir.

Biz bunu başaramadığımız gibi, tarihimizin 1071'de başladığını sananlar ve Malazgrit Savaşı ile Sülümanın yengeyi daha yeni yeni dizilerden ( kurgu olmasını dahi anlayamayan) bir geçmişte yaşamayıp, geleceğe yönelmeniz düşüncesiyle bol şanslar.

mecityilmaz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Duruşunun ne olduğunu bilen kalmadığından, buna yüklenecek anlamlarda garip kaçabilir. Elin 500 yıllık ingilizcesi dedikleriniz, içinde vatan hainleride yatsa , köleliğide getirse, kapitalizmin babasını da çıkartsa kendine ve avuç kadar geçmişine sahip çıkmış ve dilini evrensel bir dil haline getirmiştir.

Biz bunu başaramadığımız gibi, tarihimizin 1071'de başladığını sananlar ve Malazgrit Savaşı ile Sülümanın yengeyi daha yeni yeni dizilerden ( kurgu olmasını dahi anlayamayan) bir geçmişte yaşamayıp, geleceğe yönelmeniz düşüncesiyle bol şanslar.

Kusura bakmada İngilizce denen dil'i bize evrensel diye dayatanlara sorcaksın sorunu. 5 sınıftan itibaren üniversite bitene kadar ingilizce gördük'te ne oldu ne kadarımız konuşabiliyoruz ? Yapılan bi araştırmada TÜRKLER Neden ingilizce öğrenemiyor diye sonuç şu çıkmış ki biz tarih boyunca hep kendi dilimizi öğrettik insanlara ( OSMANLI ) kendi tohumlarımızı ektik. İşte biz bu yüzden ingilizce öğrenemiyormuşuz. Masabaşında yapılan oyunlarla insanların dil'ini ırkını tarihini yoketmeye çalışanlara inat " İNADINA OSMANLI TORUNUYUM , İNADINA TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÇOCUĞUYUM " .. ATATÜRK Osmanlıdan kalan alfabeyi kaldırdı yoksa biz şakır şakır konuşurduk falan diyolar.Bunada çok kızıyorum. Aslında suç bizde değil geçmişimizde. Dil nesilden nesile aktarılır. Bizden önceki nesilimiz özünü unutup bize yansıtmadıysa suçu bize yüklemenin bir anlamı yok . Doğuda hala TÜRKÇE konuşmayı bilmeyenler var ? Neden mi . Çünkü çocuk ilk doğdu günden itibaren KÜRTÇE konuşmalarla karşılaşıyor. Özlerini köken dillerini unutturmuyorlar. Sonra o çocuk büyüyünce etrafındaki herkes KÜRTÇE konuştuğu için TÜRKÇE bilmiyor. Benim çok yakınımdada vardı böyle insanlar. Ben onlarada suç bulmuyorum. Onu bunu bilmem ama ben elimden geldiği kadarıyla sahip çıkıcam. Size gelecekte başarılar diliyorum.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑

Bu konunun çok daha fazla uzayacağını, ve konunun dağılacağını düşünüyorum. Hoş, güncel bir konu olsa da, konu gitgide siyasal ağırlıklı olacak gibi.

Bu yüzden arkadaşın konusu daha fazla dağıtmak istemiyorum. Özürlerimi sunuyor ve ''Yani osmanlıca okuyan kalmamış, herkes Türkçe konuşmaya başlamış ise kartvizitin küçük çaplı etkisi çevresel olmanın dışına çıkmaz.'' yorumumu yineliyorum.

DogalGaz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
gerçekten çok hoş duruyor kartvizit ama creedwar isimli arkadaşa katılıyorum

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Belki bir hukuk firması ya da filoloji ile uğraşan kimseler için bu tip bir çalışma yapılabilir...

Osmanlıca, Öztürkçe ( içinde arapça ve farça harf ve kelimeler bulunmayan yazıt dili) Latince, Runik diller vs. ile yapılacak eserler, İletişim açısından değer taşımayan, hobi veya kişisel - grupsal ifadeye yönelik ve veya sanatsal çalışmalar için uygundur.

ancak bir kartvizit iletişim aracıdır. bir iletişim aracı tedavülde olmayan bir dil ile iletişim kuracağını idda edemez. Yaptığınız kartvizitin osmanlıca bölümü bu ülkenin %95'i tarafından bir dua zannedilecektir.

Değerleri ve duyguları yaşatmak iletişimin değil sanatın veya kültürün meselesidir. Bahsi geçen veya benzeri değerleri aklına gelen her yerde kullanmaya çalışmak, zannettiğiniz gibi bu değerlere bir fayda sağlamayacak aksine basitleştirerek zarar verecek, içini boşaltacak zaman zaman alay konusu haline getirecektir.

Sözüm ona karşı durduğunuz kapitalizmin en temel aracı himayesine! almak istediği toplumların kültürünü değersizleştirmektir.

Yaptığınız iş niyetiniz bu olmasa bile karşı olduğunuzu idda ettiğiniz kapitalizme çanak tutmaktır.

Burda ne dediğim anlaşılmıyorsa Roma ve Kartaca ilişkileri incelenebilir. Keza sistematik olarak yapılmış asimilasyonun bilinen ilk örneğidir.