Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

pantone de degrade

citroenlover

🌱Yeni Üye🌱
selam arkadaşlar
bir pantone renkten diğer bir pantone renge degradeli geçiş mümkün mü? mesela pan.359 dan 512 ye gibii

Benzer konular

:::AmbrosiA:::

♾️Grafik Gurusu♾️
evet pantone renkleri degrade yapmanız mümkün...

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
cmyk renk secmek yerine pantone renk secersin olur biter ama ne kadar saglıklı olur yani standart hazır boyalar dısında (bayrak kırmızı, lacivert gibi) bilemem

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Baskıdan en kaliteli sonuçu almanız için,
Renklerin tonu çok önemli, siz açık yeşilden (359), mora 'a (512) giden bir degrede istiyorsunuz. 359 açık olan tonu koyu olan 512 tonun biraz altına giriniz... üsteki koyu olan rengede overprint uygulayınız. Sizin seçtiginiz renkler degrede için pek uygun tonlar sayılmaz, ortada buluştuğu noktada biraz kirli siyaha yakın bir gri ton oluşacaktır...
Degrede için en sağlıklı sonuçlar, kardeş olan ara ve ana renklerin bütünleşmesinde olur...
Soğuk ve sıcak renklerin degrede tonları ise sorunlu çıkar. (tamamı degil)
Örnek,
Pantone 109 (sarı) zemine komple verilir... Üzerine pantone 485 (kırımızı) degrede verilerek overprint yapılır. Baskı sorunsuz ve muhteşemdir...
Örnek,
Pantone 359 (yeşil) zemine komple verilir. Üzerine pantone 072 (lacivert) degrede verilerek overpirint yapılır. Lacivert artık koyu bir renk oludugu için örtücü boya haline gelmiştir ve zemindeki yeşilden çok az etkilenir ve siyaha çalan bir laciverte dönüşür...Sağlıklı baskı için benim tercihim azcık pantonden ödün verilip düzgün geçişin sağlanmasıdır...
Güzel degredeler için renk bilgisi edinin...

Son düzenleme:

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
Nüket harikasın. Ders niteliğinde, hiçbir kaynakta bulamayacağımız süper bilgiler bunlar. kendi adıma çok teşekkür ederim. :clapping:

Son düzenleme:

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
bu sanırım trappinglede alakalı bir olay yani renklerin birbirini kabulu olayı kalite geliştirmelerinde densitomaetreyle olcumlar yaptırmıslardı birinci rengin ikinci rengi kabulu hangi renkte fazlaysa o renk once basılır denmişti degradede durum bu sanırım yani nüket bizim bildiğimiz degrade yerine farklı bi yontem sunmus buradada renkelrin uyumundan daha dogrusu birbirini kabulunden bahsetmiş teşekkürler faydalı bilgiler bunlar biz grafikerler için

SHGİPTAR

🌟Usta Tasarımcı🌟
Baskıdan en kaliteli sonuçu almanız için,
Renklerin tonu çok önemli, siz açık yeşilden (359), mora 'a (512) giden bir degrede istiyorsunuz. 359 açık olan tonu koyu olan 512 tonun biraz altına giriniz... üsteki koyu olan rengede overprint uygulayınız. Sizin seçtiginiz renkler degrede için pek uygun tonlar sayılmaz, ortada buluştuğu noktada biraz kirli siyaha yakın bir gri ton oluşacaktır...
Degrede için en sağlıklı sonuçlar, kardeş olan ara ve ana renklerin bütünleşmesinde olur...
Soğuk ve sıcak renklerin degrede tonları ise sorunlu çıkar. (tamamı degil)
Örnek,
Pantone 109 (sarı) zemine komple verilir... Üzerine pantone 485 (kırımızı) degrede verilerek overprint yapılır. Baskı sorunsuz ve muhteşemdir...
Örnek,
Pantone 359 (yeşil) zemine komple verilir. Üzerine pantone 072 (lacivert) degrede verilerek overpirint yapılır. Lacivert artık koyu bir renk oludugu için örtücü boya haline gelmiştir ve zemindeki yeşilden çok az etkilenir ve siyaha çalan bir laciverte dönüşür...Sağlıklı baskı için benim tercihim azcık pantonden ödün verilip düzgün geçişin sağlanmasıdır...
Güzel degredeler için renk bilgisi edinin...

Aynen katılıyor ve :artipuan:

Son düzenleme:

lordy

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.rickogonzales.deviantart.com
degrade sorunu

selam arkadaşlar.
corel de yaptığım işte bir degrade sorunu yaşıyorum da ben, sizlerin yardımına başvurmak istedim..
şimdi en üstte gösterdiğim renk ve rengin cmyk kodları, altta da göreceksiniz, degrade şeklinde kullanmak istediğim renkler.
kullanmak istediğim bu renklerin pantone kodları ise; koyu olan renk pantone 161 M , daha açık olan üstündeki renk ise pantone 146 M.
fakat baskıda bir sorun oluyor..
bu renkleri üstteki şekilde degradesiz bastığımızda renkleri güzel bir şekilde elde edebiliyoruz fakat aynı pantoneleri degrade halinde bastığımda alttaki bordo tonlarındaki renklerle karşılaşıyoruz.,
ki bu şekilde büyük sayılabilecek basılan bir iş iptal oldu.
şimdi ben pek tecrübeli de sayılmam grafikerlik hususunda, elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum, problemi tarif ederken yanlış şekilde anlatmış fln da olabilirim ama anlamış ve yardımcı olabilecek onların yardım etmesine çok sevinicem.
çok tşkler şimdiden..

31687258.jpg

16245630.jpg

37784711.jpg

bay-jjj

🌱Yeni Üye🌱
ne olursa olsun altatki renk ile üstteki renk ust uste geldiğinde bi çakışma olacaktır bnm goruşum bu
trikromi baskıy düşünün ton elde edebilmek için renlkeri üstüste bindirirsiniz bu öle bişi ancak en az zarar için birnci renk ile ikinci renkbirbirine yakın tonlar olmalıdır
öneğin mavi ve saı arasında delare yapacaksanız üçük bi yeşillik çınılmazdır bence bunu göze alırsınız bunu en aza indirgemek de siz sayın grafiker arkadaşlara kalıor
başarılar ;)

Acun17

🌱Yeni Üye🌱
Pantone degrade hk.

Merhaba,

Şimdiden yardımcı olacak olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Elimde bir logo var ve cmyk olarak degradeli fakat ben bu logoyu pantone olarak matbaada bastırmak istiyorum. Çünkü müşteri renk konusunda çok hassas ve herzaman tüm baskılarında rengin aynı olmasını istiyor. Bu sebep ile logoyu pantone degradeli hale getirmem gerekiyor. Tasarım çalışmalarının tamamı freehandde ve logo photoshopta hazırlanmış.

Aklıma takılan bir kaç soru var ve sizlerle paylaşmak istedim. Bu konularda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Soru 1: sorun yaşamamak için logoyu freehandde mi yoksa photoshopta mı pantone degrade ile hazırlayacağım?

Soru 2: logoyu photoshopta pantone degradeli olarak hazırlayacaksam, tiff yapıp freehand içerisine alsam ve baskıya bu şekilde yollasam problem yaşarmıyım?

Soru 3: logoyu photoshopta pantone rengi ile nasıl degrade veririm? Cmyk degrade verir gibi versem baskıda sorun yaşarmıyım?

Soru 4: logoyu freehandde hazırlamam gerekirse nasıl hazırlarım ve baskıya nasıl yollarım ?

artika.55

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
1- frehandda çalışsan iyi olur. illa Photoshopta pantone vermek istiyorsan oda olur.
2- Photoshopta pantone vereceksen renk kanallarında Spot Chanel dan pantone yi yapman gerekiyor.
3- işin kendisinde resim vs. yoksa sadece fatura irs. kartvizit gibi düz işlerse pantone rengini %100 cmyk renklerinden verirsen olur.
4- alırsın karşına çizersin. degrade renklerini ya pantone den ya da cmyk renklerinden verirsin. baskıda o pantone rengini basarlar. Çünkü CMYK renkleri başlı başına bir pantone gibidir.