Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop Dersleri: PS ta tema yapımının incelikleri nelerdir?

el_chancho

♾️Grafik Gurusu♾️
Arkadaslar biz amatör ve alaylıların en büyük eksikligi teorik bilgilere fazka sahip olmamamız ve bunu gidermek icin cabalamamız...sizden ricam özellikle profesyonel(sanırım dogru yazdım) arkdaslardan photoshopta bir tema yapımına baslamak istiyorum ve tema yapımında dikakt edilmesi gereken teorik unsurlar hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim...saygılar

Benzer konular

el_chancho

♾️Grafik Gurusu♾️
bir konsept yok custodian genel olarak bir photoshop teması yapılırken dikkat edilen görsel unsurları merak ediyorum...yani siz profesyoneller neleri göz onunde bulunduruyosunuz konsept dısında...yoksa işin özü konseptmi?

barisk

🌟Usta Tasarımcı🌟
evt bnm de m.ettim bir konu cvplayan olrsa svnrm...

Custodian

🌱Yeni Üye🌱
Kendimce şöyle cevaplayabilirim bu konuyu.

Grafik çalışmaları iki ana başlık altında incelenebilir. Birincisi firma isteğine göre olanlar. Yani firmanın şunu yap şunu koy diye size istediğini illettiği grafik çalışmaları. Bir diğeri ise çalışında görelim bakalım diye tamamiyle size bıraktıkları grafik çalışmaları.

Reklamda öne anlatılmak istenen konu ile reklamın çelişmemesine dikkat etmek gerekir. Reklam konudan sapar yada konunun fazlasına kaçarsa iyi bir çalışma olmayacaktır. Firmanın istediği reklamlar yani size bırakmadığı işler bu bakımdan çok kolaydır çünkü çok rezide olsa firma isteğidir sizi pekte bağlamaz. Ama diğer konuya gelince o meşakatlidir işte.

Ben kendi adıma photoshop'a oturmadan önce aklımdan gerekirse siyah beyaz kalemle bir proje üğretirim. Yapılacak büyük hatalardan biride aklında birşey olmadan tasarım başına oturmaktır diye düşünüyorum. Konsept işin tamamı olmasada önemli bir konudur.

Ardından renk uyumları, objeleri sayfa ile bütünleştirme, logoya doğru yer bulma vs vs gibi konular ortaya çıkar. Ben tercihen her reklamımda 2 ayrı renk teması çalışırım. Koyu mavi ve bordoya yakın kırmızı gibi ağır renkler genelde herşey ile uyum gösterir. Tabiki tüm bunlardan önce boş belgeyi doğru açmak gerektiğinide unutmamak gerekir çünkü bu hata tüm tasarımı yeniden yapmanızı gerektirebilir.

Tasarımda renk geçişleri olacaksa ben bu geçişlerin ani renk değişmeleri değilde daha çok degrade geçişleri olmasını tercih ederim. Hafif ışık oyunlarıda tasarıma herzaman güzellik verebilir ama derecelendirmek önemli tabi. Diğer önemli unsulardan biri ise decope öğeler. Decopelenmiş resimler özelliklede insan resimleri ise kenarlar ve geçişlerin sert olmamasına dikkat edilmedi yüzde 1-2 father vermek bunu halledecektir. Fakat daha fazla father değerleri tamamen decopenizin şeklini bozabilir.

Şimdi aklıma geldi aslında ilk söylemem lazımdı ama yinede uyarıyım. Layer'larla aranızı iyi tutun.

Ben bu kadar umarım saçmalamamışımdır.

el_chancho

♾️Grafik Gurusu♾️
Estafrullah benim icin cok degerli bilgiler...önerilerin ve nasihtlarını göz onnunde bulundurarak yapacagım ilk temayı burda paylasıp yorumunu beklerim...saygılar

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
dostum tema yaparken ilk olarak bir fizibilite (ön çalışma) yapman gerekir.Sitendeki ziyaretçilere ne vereceksin amacın ne olmalı bunları not alarak çalışmaya başlamalısın.Direkt hiç bişey yokken başlarsan temaya istediğin sonuca ulaşman güç olacaktır.Tema yapımına başlarken ne istediğini bilmelisin önce.

el_chancho

♾️Grafik Gurusu♾️
saolun arkdaslar yazdıklarınız icin hepsini göz onunde bulundurucam...

barisk

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaşlar pylaştığınız bilgiler için saolun... : ) gerçektn değerli bilgiler...Artık Uygulamada sıra...
bu arada konuyu açan el_chancho arkadşma teşkkrler...

el_chancho

♾️Grafik Gurusu♾️
arkadaşlar pylaştığınız bilgiler için saolun... : ) gerçektn değerli bilgiler...Artık Uygulamada sıra...
bu arada konuyu açan el_chancho arkadşma teşkkrler...

eyvallah burda birbirimize yardımcı olucazgi dahada ilerleyelim...saygılar