Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop hakkında 3 Soru-3 Sorun

MehmetRecepOzdemir

🌟Usta Tasarımcı🌟
Photoshop hakkında 3 Soru-3 Sorun.

Merhaba sevgili dostlar yepyeni bir sorunla tekrar karşınızdayım.Uzun yıllardır photoshop kullanmama rağmen hala çözümünü bulamadığım ve kafamda soru işaretlerine neden olan3 sorunum var.

1.Si

Dün web arayüzü üzerine çalışıyordum.Herşey yolundaydı bi ara pc kitlendi ve reset atmak zoruna kaldım.
Pc geri açıldığında daha önce bir çok kişinin karşılaştığı ancak kendim için düşününce "şeytan kulağına kurşun"
dediğim o sorun birden karşıma çıkmıştı.Allahtan .psd dosyasını kaydetmiştim ama değişen bişey yok.
Bütün psd dosyalar açılıyor ama başroldeki dosyayı açmaya kaltığımda
"Could not complete your request because the file is not compatible this version of photoshop" gibi iğrenç ötesi bir uyarı karşıma geldi.

Ne yaptıysam olmadı.PSnin bütün sürümlerini denedim. CS,CS2,CS3 ve en sonunda CS4 te..değişen bişey olmadı.
Herseferinde bu uyarı çıktı karşıma.Neyse tam umudumu yitirmişken imagereadyi açtım.Dedimki "ulan bi ihtimal."
sevindirici bir durum vardı.IR dosyayı açıyor ama açıncada farklı bir hata veriyor.Ama dosyayı açıyor.
Ama her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır derlerya bu seferde ir de orjinal dosyada bulunan birçok layer
işlevini yitirmiş-gözükmemekte.Gözükmemekte derken layer var ama birkaç saat önce üzerinde saatlerce çalıştığım
çizimler yok-sadece layer var ve boş.CS4 te dosya açılmadı ama open seçeneğine dosyaya tıkladığımda
dosyanın köşede önizlemesi gözüktü.Buda demek oluyorki çalışma hala orda.Velhasıl kelam ne yaptıysam bu uyarıdan
kurtulamadım.PS bu dosyayı açmamakta direniyor ama diğer dosyaları açmaya kalkınca sorun çıkarmıyor.Ne yapmalıyım?
Bu sorundan nasıl kurtulabilirim.Bu çözülmez bir problemmi çünkü birçok insan tanıyorum sırf bu hata yüzünden
koca projeye yeniden başladılar yapmaya.Ben nette araştırmama rağmen net bi çözüm yoktu.Elalem ayarları sıfırlamaktan
bahsediyor ama ne ben ayarları sıfırlamayı biliyorum(daha önce lazım olmamıştı) nede sıfırlayanlar bi verim alabilmişti.
Yardımlarınız gerekiyor.Ciddi anlamda.

amkhatas.jpg

2.Sorunum

Aşşağıda bi çalışma verdim.Bu sadece örnek bir çalışma.Demek istediğim şu:resimlere nasıl bu şekilde eski görünümü
veriyor bu insanlar?yani brushmu?filter yardımımı bi plug-inmi nedir?Bu tarz bi efekt birçok kurgusal çalışmalarda
kullanılabilir.Ama nasıl?

1-12.jpg

3.cü sorunum ise

Yıllar önce ps ye yeni başladığımda elime tesadüfen bir ps eğitim cd si geçmişti.Bu cd de yapılan çalışmalara
kendi öz bilgilerini doldurarak sana ait olduğunu kanıtlamak için bir yol verilmişti.Yani çalışma biter-psd dosyası
bir şekilde başkasının eline geçtiğinde çalışmanın kime ait olduğunu gösteren ve değişiklik yapılamayan kayıtlardan
bahsediliyordu.

Gerçekten çok zor durumdayım.Lütfen bu konular hakkında bilgisi olanlar yardımlarını esirgemesin.Cevaplarınızı
sabırsızlıkla bekliyorum.

Allaha emanet olun.
Görüşmek üzere.

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
1- Programı sıfırlamak diye birşey yok, herhangi bir programda sadece PS'de değil kayıt yaparken reset atıldığında yada işlem durdurulduğunda o dosyayı yeniden açamazsın.
Ama kayıt yaparken kapanırsa. Bu nedenden ötürü bir çok çalışmamı yeniden yaptım..
2- Resimli olarak anlatımı yapılmıştı forumda.. Resim eskitmek olması lazım konusu.
3- bu konu hakkında detaylı bilgim yoktur. Dosya açılışında şifre koyuluyor bunu biliyorum.. Daha iyi bilen biri cevaplarsa sizin için daha iyi olur.
Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışabilirim.

Linki buldum
https://www.grafikerler.net/photoshop-ile-resim-eskitme-t45975.html

Moderatör tarafında düzenlendi:

MehmetRecepOzdemir

🌟Usta Tasarımcı🌟
Dostum çok teşekkür ederim alakan için.Ancak yukarıda yazdım pc donup resetledim tekrar açınca açılmadı ama imagereadyle açtım dosyayı bazı layerler aktif değildi ama layerlar vardı sadece layerdeki çizimler yoktu.Buda çizimlerin hala orda olduğunu gösteriyor.birde cs4 le bakındım ön izlemede dosya tamamen gözüküyor sadece çalışma açılmıyor.anlamadım bende

link içinde çok teşekkür ederim

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
peki bilgisayar kilitlendı diye anlayinca mı kayit ettınız dosya?

eğer öyleise o zaman kayitlar tam bitmeden reset yaptığınız zaman photoshop/bilgisayar kayit etmeye yeteşemedı...

aslında bu konuda Adobe artik bir şey yapmalı... Corel neden güzel? PC kapandığı zaman çalıştığınız dosya karşınıza gelir.. Adobe de böyle bir şey yok.. çok aradım bu probleme çözüm:S malesef...

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️

eğer öyleise o zaman kayitlar tam bitmeden reset yaptığınız zaman photoshop/bilgisayar kayit etmeye yeteşemedı...

aslında bu konuda Adobe artik bir şey yapmalı... Corel neden güzel? PC kapandığı zaman çalıştığınız dosya karşınıza gelir.. Adobe de böyle bir şey yok.. çok aradım bu probleme çözüm:S malesef...

Adobe derken
ßen indesign kullanıyorum genelde bilgisayar donarsa yada başka bir program nedeniyle kilitlenirse (KESİNLİKLE KAYIT EDERKEN DEĞİLKEN) yeniden başlattığımda programı açarken soruyor şu isimli dosya istenmedik birşekilde kapandı devam etmek için EVET'i seçin diyor.
dipnot: Bu şekilde birşey olduğunda çalışma hangi bilgisayarda yapılırsa orada açılmalı başka bilgisayarda açmaya kalktığınızda en son nerede kaydetmişseniz ordan devam edersiniz ve sonrası silinmiş olur.

Dostum çok teşekkür ederim alakan için.Ancak yukarıda yazdım pc donup resetledim tekrar açınca açılmadı ama imagereadyle açtım dosyayı bazı layerler aktif değildi ama layerlar vardı sadece layerdeki çizimler yoktu.Buda çizimlerin hala orda olduğunu gösteriyor.birde cs4 le bakındım ön izlemede dosya tamamen gözüküyor sadece çalışma açılmıyor.anlamadım bende

link içinde çok teşekkür ederim

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Rica ederim

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Safari:) ilk önce flood yapıyorsunuz.. ikinci kez sizin mesajları birleştırdım...

iki kişi aynı aynda cevap vermek için alıntı yanında defter ikonu var ... iki kişi mesela cevap vermek istiyorsunuz ilk önce ilk kişiye gelip o defter butona tıklamalısınız ddaha sonra ikinci kişiye geldığınız zaman alıntı buton üzerine tıklayin... böylece aynı mesajda birden fazla kişiye cevap verebilirisiniz...

Adobe derken evet indesign aklımdan çıktı:utann: illustrator programda mesela o kayit yoktu...CS4 daha bir sorun çıkmadı için bir şey demiyorum... ama PS için İndesign ve Corel programlarda o özelik yapmalı artik

MehmetRecepOzdemir

🌟Usta Tasarımcı🌟

Aslında safarinin dediği doğru indesignde böyle bir sorun yok.ancak şunuda söyleyeyim burda sürekli elektrik kesintileri olduğundan elim sürekli ctrl+s komutunda yani her daim kayıtta elim alışkanlık olmuş.kayıt ettim dosyaları hatta cs4 te önizlemede dosyalar gözüküyor ama açılmıyor ir de ise dosyayı açtığımda çalışma çıkıyor ama önemli layerler yok yani nasıl yok layerlar var ama bağlı oldukları çalışmalar yok.
Sorun orda diğer şekil olsaydı derdim tüh gitti baştan başlim ama değil.Çizimler orda ön izlemede gözüküyor ir de ön izleme yaptınızdada gözüküyor ama dosya tam açılmıyor.ir zaten dosyayı import ederken yarıda hata veriyor ve bahsettiğim şekilde açıyor dosyayı layer var ama layerdeki çizimler yok.ama ön izlemede var..ne iştir anlamadım

abik

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
blackdark.wordpress.com
off! bi site için yaptıgım index calışmam, arkadaşın 1. sorununda anlattıgı gibi yalan oldu, pc donmadan 1 sn önce, ctrl+s yaptım ardından farklı bir pencereye geçmiş iken dondu, birde seviniyorum " iyiki ctrl+s yaptım, ne kadar donarsan don " diye, keşke ctrl+s yapmasaymışım.

Imageready'de açtım, tüm layerlar var, içleri boş olma kaidesi ile bi arka plan duruyor onunda tüm renkleri magentes olmuş bozulmuş, ve tasarımı 2. kez yapıcagımı sanmıyorum..

edit: Arkadaşa rar'layıp atmıştım, onda acılmayınca hatayı bende fark etmiştim, hala kayıt yaptıgım psd dosyası sağlam bi şekilde duruyor, yani geri cevirmenin yolu yokmu bunu :(

DeCuPe

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
import etmeyi denediniz mi?

abik

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
blackdark.wordpress.com
import'dan kastınız, photoshop menüsünde, "file > Import > Annotations" ise onu şuan yaptım olmadı, veya import dediginiz kısmı acıklarmısınız söyledigim seçenek değil ise.

DeCuPe

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Evet bahsettiginiz komutu soylemistim.. Boyle bir hatayla karsilasmadigim icin pratik olarak net birsey diyemiyorum teorik olarak hani belki bir yardimi olabilir diye dusunmustum.. isterseniz diger progralmlara da import yapmayi deneyin .. Olur mu olur .. .)

Slaytanic

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Açılmayan psd

Az önce aynı sorun benimde başıma geldi, üstelik bilgisayarda kilitlenme yada restart işlemi olmadığı halde 470mb. dosyamda version hatası alıyordum...

ACDSee Pro 4 kullanıyorum ek olarak normalde, dosyayı orada açtım save as yaparak tiff. olarak kaydettim, dosyayı kaydediyor çalışıyorda tek sorun layerları birleştiriyor tek parça veriyor, ama en azından bitmiş işiniz varsa bu şekilde kullanabilirsiniz.Hiç olmamasından iyidir.
Not: Win 7 de denenmiştir.