Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop' ta kartvizit tasarımı hakkında yardıma ihtiyacım var..

Freestylesman

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar;

Photosohop' a yeterli derecede hakim olduğumu düşünüyorum ama gel gelelim Corel' e alışamadım bir türlü PS' ta çok güzel tasarımlar, çizimler oluşturubiliyorum ancak 85x54mm, 300dpi ölçülerinde, CMYK modunda bir kartvizit ekranımda bana mükemmel görünüyorken (actual size' dan da bakıyorum) iş organize bir matbaadan döndüğünde yazıların etrafında pürüzler, pixel pixel bozulmalar olduğunu görüyorum yaklaşık 15-20 adet iş böyle kötü geldi. Grafikerler' de ya da diğer sitelerde olsun çok makaleler okudum ama bu sorunumu çözemedim bir türlü. Bazı müşterilerim farketmiyor bile ama ben rahatsız oluyorum çünkü benim çizdiğim kart o değil. Sizce sorun nerede? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Son düzenleme:

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Photoshop'ta kartvizit için fon hazırladıysanız yazıları Photoshop'ta yazmayın. Vektörel bir programa (Freehand, Illutsrator, Corel Draw) bu fonu yerleştirip üzerine yazıları yazın. Böylece yazılarınız kırık çıkmaz.

Son düzenleme:

MehmetRecepOzdemir

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşım sana tavsiyem Photoshopta kartvizit tasarlamaman adına olacaktır.. Photoshopun işi bu değil çünkü. Sen bi nevi bir avukata kulak ameliyatına sokmaya çalışıyorsun. Photoshop pixel tabanlı bir programdır, matbaa basım işleri için yapılmış bir program değil. Bunun için Illustrator, Indesign, Corel programlarını kullanmanda fayda var. Eğer Photoshopu kullanabiliyorsan Corel Drawı çözmen o kadar basit olacaktırki :smile: sen bile şaşıracaksın. Araçları doğru kullanmak çok önemli bunda da hangi programı nerde kullanacağın geliyor.. Kartvizit tasarımıyla uğraşıyorsan aç Coreli uğraş biraz sende o zaman hak vereceksin bana ne kadar kolay olduğu konusunda :smile:

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Ben 1 yıldır ps de yaptığım çalışmaları baskıya gönderdim ama gözle görülür bir soruna rastlamadım. Şİmdi elime kendi yaptığım bir işi aldım ve herhangi bir dergi sayfasını aldım , inceledim. Çok ufak kırılmalar var gibi ama bu bence baskı kalitesiyle alakalı. Çünkü corel olsun ai olsun baskıya giden iş yine resim olarak convertlenip gitmiyor mu?

Çözünürlük çok önemli , 60 lık tram 304,5 dpi yapar. Ben önceleri 300 dpi gönderiyordum, şimdi filmcimiz değişti ve 400 dpi istediler. Ve 300 dpi baskıyla 400 dpi baskıyı karılşatırıyorum gerçekten netlikte fark var. Önceleri 300 dpi dan yukarısı etkilemez diye düşünüyordum ama durum öyle değilmiş.

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Yazıyı convertlemek resim haline getirmek demek değildir. Yazı çizgiye dönüşmüş olur ve hala vektöreldir. Bu yüzden piksel yazılar yerine vektörel yazıları kullanmalıdır.

Son düzenleme:

eangin

🌱Yeni Üye🌱
ben de ilk başlarda bu sorunu çok yaşıyordum. bilmeme rağmen üstelik.. photoshoptaki rahatlığı corel'de ya da freehand'de yaşayamıyorum çünkü.

arkadaşın dediği gibi photoshop pixel tabanlı bir uygulamadır bu tür işlerde kullanılması sorun çıkmasına sebep olabilir. vektörel tabanlı program kullanmalısınız..

başta güzel gelmese de sonradan alışıyorsunuz :)

ozkanozel16

🏆Pro Tasarımcı🏆
yazı karakterini soft yapmayı deneyin belki ayarlarda crisp gibi birşey vardır.
Bu yazının etrafındaki kırıklıkları giderir, bu seferde çok ince bir bulanıklık yada renk kayması oluşabilir.
en iyi netice vector ile gelecektir.

Abdullahhate

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.adminpanpa.blogspot.com
arkadaşım photoshopta işin sadece görsel kısmını hazırla. Yazı yazılacak yerleri kendince not et ve yazıları vektörel bir programda (illustrator, freehand, corel vs...) yaz. Nedenine gelince Photoshop bit tabanlıdır. Yani yazıyı da resim gibi bit tabanlı gördüğünden baskılarda yazılar sorun çıkarabilir. Fakat yazıları vektörel programlarda yazarsan yazdığın yazıları işin bittiğinde convertlediğinde tüm yazılarını çizgisel görecektir. Çizgi büyüdüğünde uzadığında vs... pixellere parçalanabilen birşey olmadıgından dilediğince büyütsende küçültsende en ufak bir bozulma olmaz; böylece baskıda da sorun çıkartmaz. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
PS de ki yazıları Flaten yapıp bunu smart vector'e döndürmek sıkıntıyı aşabilse de... PS de tasarım yapmak bin yıl önceki mevzu... o zamanalr vektrörel programlar yetersizdi de zeminler ps de yapılırdı... Velhasıl corel'e alışamamanı anlayabiliyorum :D... illustrator dene. vektörel Ps gibi bişey zaten...

Sonuçta fontlar keskin dönüşler ve çizgiler barındırdığı için, pixel işlem yapan bir yazılım bu çizgileri pixel olarak yorumluyor ve bu yüzden kenarlarda pixelller görülebiliyor. Vektörel yazılım ise, meseleye bu pixel değil de pixellerin oluşturduğu çizgi diye bakıyor.

Sonra yarın 5 metrelik bir branda yapmak isterseniz ne olacak? ps de saçı başı yolacağınıza şimdiden ai, fh, corel programlarından birini seçip, yaşken eğilmekte büyük fayda var.

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Benim gözlerime göre 8 puntonun altındaki yazılarda gözle gözükür şekilde kırıklıklar oluyor, bundan daha büyük yazılarda git gide azalıyor bu kırılma sorunu.