Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop ve Bilgisayar arasındaki renk farkı sorunu

mlkbnl

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba

Ben düğün fotoğrafçısıyım. Asus Hdmi monitör kullanıyorum. Ekran kartı amd radeon.

photoshop cc kullanıyorum ve photoshop ekranında fotograflar canlıyken, bilgisayarda açtıgımda fotograflar daha mat duruyor. baskı için hangisini baz almalıyım. en iyi renkler ve en iyi baskı için ne yapmalıyım biraz bilgi verir misiniz?

allstarmek

🌱Yeni Üye🌱
çalıştığın mod

çalıştığın mod dan kaynaklanıyordur. rgb yerine cmyk dene derim

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhaba

Ben düğün fotoğrafçısıyım. Asus Hdmi monitör kullanıyorum. Ekran kartı amd radeon.

photoshop cc kullanıyorum ve photoshop ekranında fotograflar canlıyken, bilgisayarda açtıgımda fotograflar daha mat duruyor. baskı için hangisini baz almalıyım. en iyi renkler ve en iyi baskı için ne yapmalıyım biraz bilgi verir misiniz?

Bu biraz karışık bir iş. Herşeyden önce doğru renk elde etmek için S-IPS, H-IPS gibi IPS türevi panele sahip bir monitör edinmeniz gerekiyor, bir dönem apple display monitörler bu panellerle üretiliyordu eğer bulabilirseniz tavsiye ederim. Doğru panele sahip bir monitörden sonra bu monitörü kalibre etmeniz gerekiyor ve bunu yaparken photoshopta kullandığınız baskı sistemine uygun (baskı tekniği, basılan kağıt vs.) bir renk profili hazırlamanız gerek. Bütün bunları ise D65 ile aydınlatılan gri duvarlı ve penceresi olmayan bir odada yapmanız gerek.

BU söylediklerim doğaldır ki biraz absürt duruyor olabilir ama işin tekniğinin anlaşılması açısından olması gerekeni yazdım.

Bu kadar detaya ihtiyacınız var mı? Bence yok ama yinede doğru renk elde etmek için doğru panele sahip bir monitöre ve renk profiline ihtiyacınız var.

Size tavsiyem biraz araştırma yaparak çalışmalarınıza uyacak bir renk (ICC) profili oluşturmanız ve imkanlarınız ölçüsünde bahsettiğim panellerden birine sahip bir monitör edinmenizdir.

mlkbnl

🌱Yeni Üye🌱
teşekkür ederim. sanırım çözüm imac almakta gibi duruyor. şöyle geçici bir çözüm buldum; yaptıgım photoshoplu fotografı baskıya göndermeden önce ipad'te görüntüleyip bakıyorum. ona göre düzenlıyorum.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
teşekkür ederim. sanırım çözüm imac almakta gibi duruyor. şöyle geçici bir çözüm buldum; yaptıgım photoshoplu fotografı baskıya göndermeden önce ipad'te görüntüleyip bakıyorum. ona göre düzenlıyorum.

Geçici makul bir çözüm sayılabilir çünkü ipadlerde ips panel kullanılıyor