Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshopta yaptığım hat çalışması.

Benzer konular

wwaslıww

👑Efsanevi Grafiker👑
çok hoş bir çalışma ama keşke biraz daha farklı renk kullansaydın

El_aman

🌱Yeni Üye🌱
çok hoş bir çalışma ama keşke biraz daha farklı renk kullansaydın. Evet bencede

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
hattat sanatı nedir?

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️
Hat sanatı, Arap harfleri çevresinde oluşmuş güzel yazı sanatıdır.

Hattat: hat sanatı ile uğraşan sanatçı.

öncelikle ne yaptığımızı bilmeliyiz değil mi :) yani hattat sanatı diye birşey yoktur ;)
çalışmanıza gelince çok karanlık. küçük pek anlaşılmıyor bence.

mkosumcu

🌱Yeni Üye🌱
kusura bakmayın ama çalışmanız son derece kötü. herşeyden önce, çalışmanızda hat sanatının genel estetik düzeni yok. harfler arap harflerinden daha çok uyduruk olmuş. hat sanatı gibi akademik değer taşıyan bir çalışmaya başlamadan önce keşke arapça bir kaç kitap karıştırıp harf ve dizin yapısına bir baksaydınız. genel grafik çalışması anlamında değerlendirmeye hiç girmiyorum, çünkü o bir facia...

Xmen62

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Ezan ın arapça okunuşunu yazmışsınız anladığım kadarıyla.

Harflerde bozulmalar olmuş sanki bir yerden tarayıp renklendirilmiş te ondan bozulmuş gibi duruyor.

Farklı bir çalışma olmuş. Elinize sağlık.

Ama bildiğim kadarıyla hattatlık bu değil.

serhangenc

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
hat sanatı bu değil..
bu çalışma olsa olsa düz yazı çalışmasıdır..

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Harflerin çizimi size mi ait?

Çok güzel olmuş diyen arkadaşların aksine, böyle düşünenlere HAT sanatı hakkında biraz bilgi edinmelerini öneriyorum.

HAT; HAZIR HARFLERLE ŞEKİLLER VEYA DÜZ YAZI OLUŞTuRMAK DEĞİLDİR, HARFLERİDE YAZARAK, OLUŞTURMAKTIR.

Çalışmada incelediğim kadarıyla harfleri tek tek yazım söz konusu değil.Photoshopda renkler üzerinde oynanmış ve yerleştirilmiş.Hat emek ister, zaman ister...en önemlisi sabır ister.O kamışı elinize aldıgında insan duygularını yansıtır herşeyiyle...ne çok mutludur, ne de çok üzgün; yani kalemi ne çok sert tutar ne de çok hafif...çıkan ürün verdigi değer kadardır.O ona ilgi göstermeyince, kalemide ona göstermez; o zaman ne o iyi yansıtır ne de eserini.Yani önemli olan emek vermektir.Şimdi diceksiniz ki "neden karışıyorsun, çok biliyorsan daha iyisini sen yap"; En azından o dökülen teri ve verilne büyük emeği gördüm ve biliyorum.

Yine de emeğinize sağlık ama;

Bence buna sadece tasarım diyebiliriz.

"Photoshopta yatıgım hattat sanatı" diye tabir ettiginiz çalışma HAT çalışmasıdır ki HAT bu değildir.Üstüne basa basa söylüyorum "HAT tasarımı" diyebiliriz ancak.

Şekil A:

Hat hangisi
Hat' ı HATTAT yapar; o yüzden HATTATlık bir meslek ve bu mesleği yapan insanlar var!

El emeği göz nuru, tek tek ve özenerek yazılmış bu harfler mi?

Yoksa photoshopda arapça harflere efekt(stil) verilmiş bu HAT tasarımı mı?

Görseller Alıntıdır...​
Kolay gelsin...

Son düzenleme:

bilge hakan

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.byfreemad.com
burdaki kur'an yazilarini photosohpda birebir cizdiniz mi elle yoksam bir yerden alip koyp yapiştir yapip gradient verip olay bitmistir mi dediniz...eger ikincisiniz yapmissaniz cok basit olmus derim..ama ilkini yapmissaniz yani cizmisseniz...brush veya baska path ile falan emeğe saygimiz sonsuz derim....

menes

🌱Yeni Üye🌱
altın yaldız rengi olsaydı çok daha güzel olurdu galiba..bence

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Bu mantıkla bakarsak, dijital illüstrasyon yapan birinin:
"Photoshopta yaptığım ressam sanatı demesi gerekiyor".

grafixel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.hattablolari.com
Hatt sanatıyla yakından ilgilenen birisi olarak yazma ihtiyacı hissettim. ilk önce şunu belirtmeliyim: çalışmanız hatt çalışması değil. hatt elde çalışılır ve ayrı bir sanat dalıdır. Fotoğrafa resim, resime de fotoğraf denemeyeceği gibi yukarıdaki photoshop çalışmasına da hatt sanatı/çalışması denmez. Ayrıca yaptığınız çalışmadaki yazı şekli(nesih), kaideli(ölçülü) değil.

anlayışınız için şimdiden teşekkürler..

kdrcnl

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Aynen katiliyorum Blueden :)

"Harflerin çizimi size mi ait?

Çok güzel olmuş diyen arkadaşların aksine, böyle düşünenlere HAT sanatı hakkında biraz bilgi edinmelerini öneriyorum.

HAT; HAZIR HARFLERLE ŞEKİLLER VEYA DÜZ YAZI OLUŞTuRMAK DEĞİLDİR, HARFLERİDE YAZARAK, OLUŞTURMAKTIR.

Çalışmada incelediğim kadarıyla harfleri tek tek yazım söz konusu değil.Photoshopda renkler üzerinde oynanmış ve yerleştirilmiş.Hat emek ister, zaman ister...en önemlisi sabır ister.O kamışı elinize aldıgında insan duygularını yansıtır herşeyiyle...ne çok mutludur, ne de çok üzgün; yani kalemi ne çok sert tutar ne de çok hafif...çıkan ürün verdigi değer kadardır.O ona ilgi göstermeyince, kalemide ona göstermez; o zaman ne o iyi yansıtır ne de eserini.Yani önemli olan emek vermektir.Şimdi diceksiniz ki "neden karışıyorsun, çok biliyorsan daha iyisini sen yap"; En azından o dökülen teri ve verilne büyük emeği gördüm ve biliyorum.

Yine de emeğinize sağlık ama;

Bence buna sadece tasarım diyebiliriz.

"Photoshopta yatıgım hattat sanatı" diye tabir ettiginiz çalışma HAT çalışmasıdır ki HAT bu değildir.Üstüne basa basa söylüyorum "HAT tasarımı" diyebiliriz ancak.

Şekil A:

Hat hangisi
Hat' ı HATTAT yapar; o yüzden HATTATlık bir meslek ve bu mesleği yapan insanlar var!"