Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

quark 7 sorularım ??????

tuğçe ece

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar selam.ben photoshopçuyum.quark öğrenmeye çalışıyorum.quarxpress 7 nin 30 günlük deneme sürümünü indirdim.
bazı sorularım var.
1-sayfaları new project olarak açıyor,kaydetmek istediimde sadece 2 seçenek format sunuyor Project(*.qxp) birde project template (*.qpt)
sizi takip ediyorum böyle formatlardan bahsedilmiyor.baskıya gidecek işi nasıl kaydedicez?
2-quarkta hazırladığımız 3 sütunlu yazı sayfasını photoshopa alabilirmiyiz?
3-sütunlara yazdıklarımızı düzenli kesmesini nasıl sağlarım.kelimeleri kesme çizgisiyle kesip alt satıra öyle devam etmesini ayarlayabilirmiyiz?
4-sayfaları yanyana görme imkanı varmı?
ve daha niceleri.....
bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.

Benzer konular

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
istediğimiz sorudan başlayabilirmiyiz hocam.. :)

cevaplar..
1 - sayfaları new project olarak açmakla iyi etmişsin.. ve .qxd olarak kaydetmeklede iyi etmişsin. çünkü template şablon kaydetmedir... yani sürekli yayınlarda misal dergi, gazete gibi, onların belli yerlerindeki logolar, formatlar, sayfa numaraları vs leri değişmez... süreli çıkacak bir derginin ilk sayısında bir şablon belirlenir ve bu şablon template olarak kaydedilir... bundan sonra çıkacak bütün sayılarda template olarak kaydettiğin belgeye 2 kere tıklarsın sana şablon olarak yeni sayfa açar ve asıl şablonu korur...
2 - Quarkta hazırladığın 3 değil 5 sütünlu hatta 8 sütünlu yazıları bile photoshopa alabilirsin ancak text olarak değil.. şöyleki quarktan pdf yada eps kaydedirsin photoshoptan open diyerek açarsın...
3 - Evet anladığım kadarıyla tirelemekten bahsediyorsun... quark ın 6.5 versiyonuna kadar olanlarında extra yama olarak tireleme extensionu yükleniyordu... bunu bulmakta samanlıkta iğne aramaya benziyordu... lakin versiyon 7 de türkçe tirileme hypenation da var... direk turkçe tirelemeyi seçip tirele komutunu verince otomatik olarak türkçe tire atıyor yazılarına..
4 - 2 sayfayı yan yana görme imkanın var.. ilk belgeyi açarken sana ölçü sorduğu bölüm geliyor ya işte oradan open pages seçeneğini işaretliyorsun... daha sonra A-Master bölümüne gelip orda iki sayfanın yan yana durduğunu görürsün... normal sayfa bölümüne geldiğinde ilk 1. sayfa tek ondan sonrakiler yan yana 2 sayfa halinde görünür... page layot tan A-Master yazan sayfaları tutup sürüyerek aşağılara sayfa açabilirsin birisini sağa, birisini sola koyarak... yada pages menüsünden insert diyerek kaçıncı sayfadan sonra kaç sayfa açmak istiyorsan o kadar sayfa girersin.. şu an bulunduğum yerde quark olmadığı için bunların hepsini kafadan canlandırarak anlatıyorum... ufak tefek eksiklerim veya hatalarım olursa kusura bakma...

ve daha niceleri demişsin... yani (oooo bu ne menem bi program ya her tarafı soru kaynıyor bununlamı uğraşacam işim gücüm var benim) der gibisin... aslında çok basit bir program... ben bile yıllar önce kullanmama rağmen hala çoğu şeyi aklımda kalmış... artı bir öneri... madem yeni başlıyorsun, indesign dan başlamanı öneririm.. tüm adobe programlarıyla çok uyumlu ve çok kullanışlı bir program... saygılar..

tuğçe ece

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çoook teşekkür ederim.çok yardımcı oldun.hepsi halloldu.yanlız şu photoshopta açmak için eps veya pdf kaydetme olayını halledemedim.
ama programı çok sevdim.
bideeeeeee
picture box ın içindeki fotoyu transform edebiliyormuyuz?(boxa dokunmadan)
teşekkürleeer...

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
quarkta eps kaydetmek için file menüsünden export eps var ordan yapabilirsin... pdf kaydetme ise aynı yazıcıya çıkış veriyormuş gibi print deyip, yazıcılar kısmından Adobe pdf 7 yoksa 8 i seçip ayarlarını yapıp pdf olarak yazdır diyorsun... yanı yazıcıya göndermiyor save yapıyor...

tabiki picture box içindeki bir resmi transform edebilirsin... en altta bulunan bölüm varya hani font, bold, italik, ölçü filan verilen yer... orda resim çağırdığın kutucuğa tıkla o bölümün iki tarafında da açı ölçüsü verme yeri göreceksin... sağ taraftakinden kutucuğun içindeki resmi transform edebilirsin... sol taraftaki ise kutucuğu çevirir..

tuğçe ece

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yaaa öğrendikten sonra ne kolaymış.ne basit sorular soruyorum diye kendime kızıyorum.
evet exportta eps yok ama pdf kaydettim photoshopta layer olarak açtı.
transform işide ok.ama photoshoptaki gibi ctrl+t diyip gönlünce yapamıyosun.yüzdeler falan.olsun...
çoookk teşekkür ederim tekrar cevaplarına.bıkmadıysan eğer çalıştıkça takıldığım yerleri sormak isterim.saol verdiin bilgiler için.....

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
bıkmak filan olurmu ne münasebet... sen takıldığın yerde sor bizlerde nacizane bildiğimiz birşeyse cevaplamaya çalışırız... saygılar..