Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Quark 7ve 8 de MathType problemi

altinnokta

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.nokta2000.com
Dizgi programlarında yasanan sorunları paylasalım
Örnegin: Quark 7
Bugüne kadar Quark'da matematiksel formüller yazmak için MathType kullanmışımdır.
Bu tarz programlarda yaptığım, gerekli matematiksel işlemleri orada yazıp "Copy" yapıp ardından Quark'da resim alanı içine "Paste" etmekti.

Quark 7 öncesinde sorunsuz olan işlem

Quark 6'da MathType'da yazılan formül "PICT" formatında orjinal resim dosyası olmayan bir resim aslında. Ama ekranda, çıktıda bir fonttan farkı yok. Üstelik alan içinde çift tıklayarak tekrar gerekli değişiklikleri yapılabiliyor

Quark 7 ve 8 de bu işlem son derece problemli ve baskıya uygun olmayan görüntü(çıktı) vermekte:
Dosya Quark 7'de "PICT" formatı bozuk görünüyor. Bozuk görünmesinden ziyade, baskıda da kırık-çamur gibi çıkıyor.

Quark 6 ve 7'nin(8 in) tüm preferences ayarlarını karşılaştırdım, 7'ye ait yenilikleri inceledim ama bir türlü sebebini bulamadım. Elma Bilgisayar'a sordum nedeni hakkında fikirleri yoktu.

Quark 4'den 6'ya doğru zıplarken bile böyle bir anormallikle karşılaşmamıştım.

Son olarak belirteyim, MathType'da yazdığımızı EPS olarak kaydedip alana çekme şansımız da var, bunda bir problem olmuyor ama bu benim için tam bir deli işi olur. Geriye dönük belkide 30 bin tane resim alanından yazıyı geri al EPS kaydet.......

Şimdi durum hakkında fikir sahibi olabilecek veya yabancı forumlarda, orada burada bu sorunu duymuş, sebebini bilen biri var mıdır? Paylaşmak istedim