Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

quarkla çalışan matbaalar

ferhatkanli

🌱Yeni Üye🌱
merhabalar

64 veya 72 sayfa lık bi dergi hazırlıyorum. quarkta hazırlayabilecek kadar bilgim var fakat matbaaların genellikle çoğu quarkla çalışmadıklarını başka programda hazırlamamı falan istiyorlar..
exportlayıp photoshopta kayıt ettiğimde baskıda kırıklar oluşuyo. ve bu şekilde resimlerde soluklaşıyor. yani benim için en güzeli quark çalışan bi matbaa bulmak, ama şimdiye kadar iyi bir matbaaya ulaşamadım..

quarkpress çalışan matbaalar konusunda yardım edebilecek var mı?
birde dergiyi hazırlarken (bu ilk dergi çalışmam olacak) nelere dikkat etmeliyim? bütün sayfaları tek bi dosya içinde toplayabilirmiyim? yoksa parçalara ayırmalımıyım. kapak ayrı iç sayfalar ayrı olarak yapmayı düşünüyorum.

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
matbaa mantığında şu programla çalışmıyorum, bu programla çalışmıyorum olmaz... oluyorsa o matbaada teknik bilgi eksikliği vardır... madem quark bilmiyorlar, sende çalışmanı pdf formatında ver... eğer onuda bilmiyoruz derlerse o matbaaya bi tane molotof salla hayrına... bütün suçu ben üstlenirim...

İlk çalışman madem, öncelikle çalışmalarında eğer zemin var ise veya tasarım gereği resimleri sayfanın kesim taraflarına denk getiriyorsan... mutlaka ama mutlaka her taraftan 3 mm taşırma yapmalısın... bende yıllarca dergicilik yaptım, bütün sayfaları tek bir belgede çalışmaktan ziyade, benim önerim, konu konu ayırarak çalış... yani her konuyu ayrı bir belgede çalış... hiç olmazsa 16 sayfalar halinde çalış... eğer dergiyi bastıracağın matbaa ctp ile çalışıyorsa 16 lı sayfalar halinde çalışman onların çok işine gelir... signa station tipi programlarla 16 şarlık sayfaları tek tek çağırıp otomatik montaj yaptırabiliyorlar... işi pdf e çevirerek matbaaya gönderirsen gerek font eksikliği, gerekse fotoğraf eksikliğinden kaynaklı sorunları otomatik olarak önlersin... bir başka önerimde şayet post script kaydetmeyi biliyorsan o şekilde göndermen matbaadakilerin işini bir hayli kolaylaştırır... şimdilik bu kadar... saygılar..

ferhatkanli

🌱Yeni Üye🌱
cevap için çok tşk.ederim.. molotof fikri içinde ayrıca tşk. hele suçu üstlenmeniz beni daha bi şevklendirdi..

quark press 6.0 kullanıyorum.. bu programdan eps olarak export edebiliyorum ama pdf kaydetmek istediğimde uyarı veriyo bunu yapamıyorum.. ne yapmam gerekiyo.

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
Print diyerek yazıcılar bölümünden Adobe Acrobat ı seçiyorsun, sayfa ayarlarını aynı yazıcıya çıkış gönderir gibi ayarlıyorsun, sol alt tarafta pdf yazan kısımdan savi as pdf diyorsun pdf olarak kaydediyorsun...

cemilonline

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bilisimtasarim.com
cevap için çok tşk.ederim.. molotof fikri içinde ayrıca tşk. hele suçu üstlenmeniz beni daha bi şevklendirdi..

quark press 6.0 kullanıyorum.. bu programdan eps olarak export edebiliyorum ama pdf kaydetmek istediğimde uyarı veriyo bunu yapamıyorum.. ne yapmam gerekiyo.

QuarkXpress içerisinden pdf yapmak isterseniz bilgisayarınızda yüklü postscript özellikli bir yazıcı olması lazım. Hatanın sebebi o.

Eğer pdf yapmak istiyorsanız ayrı bir programa ihtiyaç duyacaksınız. Adobe Acrobatı tavsiye ederim. Eğer bulamazsanız. Ücretsiz bir yazılım olan işini iyi yapan (sadece pencere şeklinde reklam açılır (eğer tam sürüm yaparsanız bundanda kurtulursunuz)) bir program var www.pdf995.com burdan temin edebilirsiniz. Yapmak için dökümanı önce yazdır diyin. Yazıcı seçeneklerinden pdf995 i seçin ve yazdırı tıklayın.

Tabiki bir kaç ayar yapmanız lazım kağıt ebadı renkler v.s bunun için takılırsanız yeniden sorun.

suleymankkoklu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ne demek quarkla çalışmıyorum? bilgisizlikten yada ilgisizlikten kaynaklanıyor. sen çalış getir bizim matbaaya istediğin formatta. basalım sorun olmaz

ferhatkanli

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar cevaplar için çok tşk.ederim, dediklerinizi yaptım, oldu fakat türkçe karakterlerde ve renklerde problem var. (cemilonline senin tavsiye ettiğin www.pdf995.com adresindeki programla yaptım abi. oldu fakat renkli işi siyah beyaz olarak pdf ye çevirdi. yazi tipi olarak "Arial Tur" kullandım, yazılar renkli, a3 ebatında, 3 tane de resim var)

adobe acrobatı denemedim daha

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
şimdi sen acrobatı deniyeceksin ve bi bakacaksın "aaaa oldu yaaa, niye ben bunu daha önce yapmadım ki tühhh bir sürüde zaman kaybı, hay boyum posum devrilsiiiin" diyeceksin... bense burdan gevrek gevrek güleceğim... grafik programlarıda bilimsel deneyler gibidir işte... deneme-yanılma..:)

ferhatkanli

🌱Yeni Üye🌱
Adamınbiri çok yardımcı oldunuz bugün bana cevaplar için çok sağolun.. cemilonline ve suleymankoklu ye de tşk.ler.. adobe acrobatı kuruyorum ve bu işi bitiriyorum.. bu dergi ya beni bitirecek ya da ben bu dergiyi.

cemilonline

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bilisimtasarim.com
Eğer dosyayı pdfe çevirirken yardımcı bir pdf programı kullanıyorsanız eğer ve bu işi yazdır seçeneğinden hallediyorsanız eğer;

Yazdır dedikten sonra seçeneklerden (properties) > kağıt/kalite > gelişmiş dedikten sonra truetype yazıtipi seçeneğini bulun ve onu "Softfont olarak yükle" olarak değiştirin.

32946273iy4.jpg

QuarkXpress 7 versiyonunu kullanıyorsanız bunlara gerek yok tabiki. Bu bahsettiklerim daha düşük versiyonlarda yardımcı programlarla (sanal pdf yazıcı) mümkün.

Gene daha düşük bir versiyonda QuarkXpress içersinden Layout as PDF seçeneği ile export işlemi gerçekleştirmek isterseniz eğer postscript bir yazıcınız olmadan bunu yapmanız mümkün değil. Eğer ps özellikli bir yazıcını var ise o yazıcınında seçeneklerinden (properties) > kağıt/kalite > gelişmiş dedikten sonra truetype yazıtipi seçeneğini bulun ve onuda Softfont olarak yükle olarak değiştirin.

Yanlışım var ise affola ;)

Font sıkıntısı ile ilgili daha önce birşeyler yazmıştım. Yukarıdaki adımları takip etmen gerek. Renkler için ise setup kısmından generic colour'u seçmelisin.

Bu iş için biçilmiş kaftan adobe acrobattır. Lisans sıkıntısı olduğu için sana ücretsiz ve acrobat'dan daha hızlı bir çözüm önerdim. Çözüme ulaşmak için deneme-yanılmaya gerek yok.

Saygılar.

diagram

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Eğer quark üzerinden sorunsuz PDF istiyorsanız print diyerek yazıcılar bölümünden Adobe Acrobat ı seçiyorsunuz, sayfa ayarlarını aynı yazıcıya çıkış gönderir gibi ayarlıyorsun ve mutlaka taşma paylarını veriyorsunuz. Sol alt tarafta pdf yazan kısıma tıklayıp onun altında bulunan "save as PDF as PostScrip" diyorsunuz. Bu işlemin sonunda size .ps uzantılı bir belge oluşturuyor. Bu belgeyi tutup Acrobat Distiller'e atıyosunuz. Ama atmadan önce pdf preset ayarı olarak x-1A seçiyosunuz. Sonra hazırladığınız PDFlerinizi matbaaya yollursunuz.

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bir matbaacı olarak quarkolarak 1-2 defa iş geldi bende kullanmasını bilmiyorum. Programı yükleyip işimi hallettim. Renkli ise filimci arkadaşlar yardımcı oldu. Bu nasıl bir iş anlamadım :)

ferhatkanli

🌱Yeni Üye🌱
merhabalar

bi kaç sorum daha var arkadaşlar.

derginin sayfa kenar boşluklarını (ortalama, daha önce yapmadığım için) ne yapmalıyım?
quark 6.0 kullanıyorum sitede tireleme için verilen linkler çalışmıyor. tireleme eklentisi için yardımcı olurmusunuz
master sayfa kullanmasını biraz öğrendim ama, sayfada otomatik olarak genellikle neler olur, neleri otomatiğe bağlamalıyım (sayfa numarasını yaptım, alt ve üste düz çizgi çektim koydum)
başka nelere dikkat etmeliyim