Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

QuarkXpress Çalışmalarımız...

ZaMaRKoS

🏅Acemi Tasarımcı🏅
my.php

gerexiz27

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kardeş pc de mi calisiyon mac demi birde pc de calisiyosan helvatica black turk karekteri varsa yollarsan sevinirim

ozgur_tutsaq

🌱Yeni Üye🌱
elınıze saglık arkadaslar hepsıde guzel emek harcanmıs calısmalar

cenkkaan34

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çalışmalar o kadarda güzel değil bence yerel gazete için idare etçek düzeyde...

gerexiz27

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya eline saglik cok güzel ama senin alanin fazla ya. benim sayfa editörüm 1. sayfaya 10-15 arasi haber veriyor bu nedenle calismalarim düzgün olmuyor. sizce 1. sayfada en fazla kac haber olmali

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
yaklaşık bir buçuk senedir quark kullanmamıştım
bu akşam pratik olsun diye basit bir mizanpaj yaptım
sizlerle paylaşmak istedim...

denemers1.jpg

burcuozenxx

🏆Pro Tasarımcı🏆
Quark ta çalışırken baskıya yollamak için taşırma payı falan veriliyormu. Yoksa sedece birebir sayfa boyutunda mı çalışılıyor. Hiç kullanmadım çünkü bu programı ama öğrenmeyi çok istiyorum...

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
Quark ta çalışırken baskıya yollamak için taşırma payı falan veriliyormu. Yoksa sedece birebir sayfa boyutunda mı çalışılıyor. Hiç kullanmadım çünkü bu programı ama öğrenmeyi çok istiyorum...

taşırma payı veriliyor matbaa baskılarında hiçbir zaman sıfıra sıfır çalışılmaz zaten
4 kenardan en az 1 cm içerde çalışılması gerekir kullanması kolay bir programdır
çok basit bir mantıkla çalışır zorlanmayacağını düşünüyorum :wink:

ozgur_tutsaq

🌱Yeni Üye🌱
buyrun arkadaslar benden de bi calısma yormların tumune acıgım !!!

thumb_316317341.jpg
[/URL][/IMG]

sıyah tramın uzerındekı yazıyı bılerek koymadım oradakı kızıda aldırmayın :D

mizoo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kardes ılk defa yayınlıcam dıyorsun fontlarıda sıkıntılıyım bılgım yok dıyosun işin cok zor peki bu durumda cıkaracagın gazetenın nasıl bı kalıtede olabılecegını dusunebılıyormusun;)
ortaya cok vahım durumlar cıkabılır

bygold

🌱Yeni Üye🌱
çalışmalarınız güzel. başarıların devamını dilerim
bende ilk fırsatta hazırlaığım bülten tasarımlarını ekleyeceğim.
selamlar saygılar

kurbaa

🏆Pro Tasarımcı🏆
İşte bu yaa... En büyük hayalimi siz yapıyorsunuz. Eğer bigün gazete yada dergide tek başıma iş çıkaracak kadar yükselebilirsem (işallah) yaptığım herşeyi paylaşacağım.
Yeni mezunum bu yüzden sormak istediğim çook şey var.
Mesela neden indesing değilde hala Quark?
Indesıng'ın daha verimli olduğu düşüncesindeyim...
Birde yazdığımız yazılar ve kullandığımız görseller heepsi cmyk olarak mı teslim ediliyor? Yooksa spot, pantone olayı oluyormu? Sınırlama varmı?
İşi henüz bilmediğim için sorularım saçma gelebilir.
Aydınlatırsanız sevinirim...

bygold

🌱Yeni Üye🌱
bir kaç çalışma örneği

say114bq1.jpg
say123us0.jpg

say214an1.jpg

say223wx3.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

tilsim06

🌱Yeni Üye🌱
calısmalarınızın davamını dılıyorum elınıze saglık

demetb

🌱Yeni Üye🌱
wowwwwwwwwww...çok güzel çalışmalar var ben Quark'a yeni başlicammm bunları gördükce dahada heveslendimmm:)

ulala

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.guneyege.net
kapak1.jpg

kapak2o.jpg

kapak3.jpg

Uzun süre önce üye olmuş ancak uzun süre sonra forumu keşfetmiş birisi olarak selamlar. Bende benim hazırladığım yerel gazetenin 3 ayrı kapak tasarımını gönderiyorum.
2KAZA4AİLE6CAN manşetli kapak özenilerek, Ambulans devrildi, Kenan Kaya manşetli kapak, orta derece aceleyle, son kapak bilgisayarım çöktüğü, başka bilgisayarda, çok ama çok acele hazırlanan ve fontların gazabına uğradığım bir tasarımdır.
Manşet'ler Swis serisi, spotlar arial, haberler arial ve times.
Logo normalde kırmızı, logoyu ve bazı fotoları niye maviye çevirdi anlamadım)

Yaklaşık 6 yıldır corel kullanıcısıyım. Ayrıcı 4 yıl page maker, 1 yıl indesign maceramdan sonra, kasımda quark'a mecburi geçiş yaptım.
Evvela iyi olduğunu iddia eden bir Corel kullanıcısı olarak "COREL'DE GAZETE HAZIRLANMAZZZZZ". Evvela kasar, sayfa başına kaplayacağı boyut, diğer bahsettiğim programlara göre inanılmaz büyük. Ve nedense sağlıklı bir iş alamıyorsun. Çok kasıntı bir iş çıkıyor. Page Maker ise Adobe'nin adeta yüz karası. Hamballığı, yavaşlığı, kasılması ve imkansızlıkları ile Adobe eminim ki bu programı yaptığına bin pişman olmuştur. Zaten bildiğim kadarıyla da artık page maker'le ilgili tüm destekleri kestiler ve onun adını dahi duymak istemiyorlar.
İndesign ve Quark'a gelince. İkisi bence eşit. İkisinin artı ve eksi olduğu, birbirini geçtiği yönleri var. Quark7ın en büyük avantajı tirelem. İndesign ise daha iye kısayollara sahip. Mesela ilk aklıma gelen, yazı çerçevesine yazıya göre kısa yol tuşu ile boyutlandırabiliyorsun. Ama quark'ta bunu bulamadım. Bir başka unsur dekupe. İndesign'de daha rahat yapıyordum, şimdi PS'de yapmak zorunda kalıyorum, çünkü quark'ın dekupe yapma olayını sevmiyorum.
Ancak burada ustalardan birkaç nacizane bilgi istiyorum.
Özellikle kapak tasarımlarımda kendim bir türlü beğenmiyorum. Bir eksiklik, yoruculuk var. İyi bir grafiker (broşür-kartvizit vs.hazırlamada)'im ancak gazete kapağındaki renk uyumunu bir türlü yakalayamıyorum. Bu konuda yardım olabilecek bilgi verirseniz sevinirm.
Ayrıca şu bullet dedikleri tantana. Özellikle kapakta paragraf başına konulan bulletler quark'ta nasıl yerleştirilyor. Bunu ayrı bir kare açıptamı yapılıyor, yoksa Glyps'tenmi atama yapılıyor.
Bir başka sorun ise, fotoğrafların koyuluğu. Bu oranı bir türlü ayarlamadım. Siz fotoğraflarda CMYK'mı RGB'mi kullanıyorsunuz ve koyuluğu neye göre ayarlıyorsunuz. Bu sorun hem renkli, hemde siyah beyaz sayfalarda olmakla birlikte, ağırlık olarak siyah beyazlarda çok bariz oluyor ve adeta fotoğraflar çamura dönüyor.
Ha birde bu dekupe yapılan fotoğraflardaki öteleme olayı. Mesela dekupe bir portreyi, Quark'ta öteleme yap dediğimde kafa bölümünü ötelerken, alt bölüm yapışık kalıyor. Bu indesing'de daha rahattı.
Birde şu beyaz zemini yok etme. İndesign'de bunu yapabiliyordum ancak quark'ta yapamadım.
Cevaplar ve sayfalar hakında eleştiri yaparsanız sevinirim.

Son düzenleme: