Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Reklam ajansı vergi levhası ve oda kaydı

colic

🏅Acemi Tasarımcı🏅
güzel sanatlar mezunu grafik tasarımcıyım 8 senedir bu sektörde profesyonel olarak çalışmaktayım. kendi ajansımı kurdum ve vergi levhamı aldım fakat işyeri açma ruhsatı için oda kaydı istiyorlar. acaba biz reklamcılara ait bir oda var mı yoksa klasik olarak esnaf ve sanatkarlar odasına mı kayıt olacağız ya da bilmediğim herhangi bir odaya mı? ilgililere burdan danışmak istedim...
çok acil olarak oda kaydı yaptırmam gerekiyor bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkürler....

colic

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu konuda tecrübeli birileri yok mu fikir verecek?

bülent35

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
marangozlar ve mobilyacılar odası yada demirciler odası olarak biliyorum ben oda kaydımı marangozlar odasına yapmıştım

madchoice

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Hocam bu devletin senden para söğüşleyebilmek için uydurduğu bir numara. Oda kaydı sana hep zarar yazar. Odalara hep para ödersin ama karşılığında hiç bir şey alamazsın. Mümkün olduğunca odalardan uzak durmaya çalış. Vergi levhasıyla çalışan milyonlarca şirket var. Bunların hiç birinin oda kaydı yok. Ben elektronikçiler odasına kayıtlıyım ama, o oda ne beni bilir, ne de ben onu. Arada para isterler. Götürür yatırırım.
Aklın varsa odadan uzak dur. Bunlar devletin ucuz numaraları.

madchoice

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Şimdiki aklım olsa, hiç odaya modaya kayıt olmazdım.

bülent35

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
basit usul işletmelerde oda kaydını fatura alabilmek için yapılır odadan aldığın faturayı kestiğinde %18 kdv uygulanmaz
işyeri açma ruhsatı isteniyorsa gerçek usul olur oda kaydı yaptırmana gerek kalmaz

Grafik Canavarı

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.niziphalkinsesi.com
esnaf sanatkarlar odasına kayıt yaptırırsanız sicil gazetesinde firmanız yer alır büyük ihtimalle ilinizde mesleğinize yakın başka oda yoksa matbaacılar veya reklamcılar odasınada otomotikmen kaydınız yapılır
ticaret odasına kayıt yaptırabilirsiniz
kredi ve ihale için kullanılcaksa genelde esnaf sanatkarlar daha makuldur meslek odaları, ticaret odası veya santkarlar odasınada hepsine tek tek kayıt yaptırabilirsiniz

ESNAF SİCİL KAYDI İÇİN GEREKENLER:*

1.) İkametgah belgesi Aslı 1 resim
2.) Kimlik Fotokopisi
3.) Vergi Yoklama fişi fotokopisi
4.) Ustalık belgesi fotokopisi
*ODA KAYDI İÇİN GEREKENLER:*

1.) İkametgah ve Nüfus Cüzdanı Sureti (Aslı)
2.) Vergi Yoklama Fişi Fotokopisi
3.) 3 Adet Resim
4.) Ustalık belgesi fotokopisi

> Esnaf Sicil Kayıt Evrak Bedeli 25,00.-TL
> Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Kayıt Ücreti Merkez (69,50.-TL) ilçe (34,50.-TL)
> Esnaf Sicil ilan Bedeli 85,00.TL.
> Esnaf Sicil Harcı 57,50.TL.
> Meslek Odası Kayıt Ücreti Merkez (69,50.-TL.) ilçe (34,50.-TL)

nsacar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hiç odaya kayıt yaptırmadan sadece vergi dairesinden açılış yapılacak iş yeri açılamıyor mu? iş yeri açma ruhsatı olmazsa olmaz mı.

msdursun

🌱Yeni Üye🌱
tam olarak doğru yeremi yazıyorum bilemiyorum, yanlışımız varsa simdiden özür dilerim

herhangi bir işyeri açtığınız zaman bazı meslek grupları haricinde (taksiciler, minibüscüler, bayan ve erkek kuaforleri ve aklıma gelmeyen bir kaç meslek grubu daha) herhangi bir odaya kayıt olmanız şart değildir, bazı belediyeler size bir çalışma ruhsatı verir, kanunen bunuda almak zorunda değilsiniz ama mecburen almak zorunda bırakılırsınız.

Herhangi bir odaya kayıt olmanın size ne faydası vardır;
odanın pek faydası yoktur diyemeyiz ama çok da faydası vardır diye izah da edemeyiz, özellikle büyükşehirler de ticaret odası veya sanayi odalarına kayıt olmak menfatinizedir, odaya üye olan firmalara ulaşma şansınız olur, ayrıca firma olarak kredi basvuruları bir odaya kayıt olmadan pek çıkmaz.
ayrıca Grafik Canavarının bahsettiği gibi eğer bir ihaleye girecekseniz mutlaka bir odaya kayıt olmanız gerekiyor. şahsi fikrim esnaf ve sanatkarlar odasına üye olmanızı, eğer mecbur kalmazsanız pek tavsiye, bunun yerine Ankarada oturduğunuzu varsayarak Ankara Ticaret Odasına (ATO) kaydolmanızı tavsiye ederim, (bilmeyen arkadaşlar olabilir diye yazıyorum İstanbul için İstanbul Ticaret Odasını kullanabilirler (İTO)

bunun dısında firmaların menfaatine kurulmus kurumlar vardır, bence odalardan daha başarılıdırlar. kosgeb gibi mesela ve yurtdısına mal satabilme ihtimaliniz varsa ihracatcılar birliklerine kayıt olmanızda size fayda sağlar. yurt dısından Türkiye'yi hiç bilmeyen kurum, kuruluş ve şahıslar ihracatcılar birliklerinin kayıtlarını esas alırlar.