Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Renk Ayrım

agirbasali

🌱Yeni Üye🌱
Renk Ayrım nedir?
Ajanslarda Renk Ayrım birimleri mevcut mudur?
Değerli,fikir, yorum ve bilgileriniz için teşekkürler.

Benzer konular

agirbasali

🌱Yeni Üye🌱
renk ayrım'ın grafik için pekde önemi yokmuş. bir tane yorum çıkmadığına göre...

lugedas

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bu konuyla ilgili bilen kişiler ayrıntılı bilgi verirlerse bende çok memnun olurum
Sanıyorum matbaalarda ve reklam ajanslarında daha sık kullanılıyor.
Ama bu yararlı sitede bu konuyla ve nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi bulunmuyor.
Kısa zamanda cevap gelir umarım. Şimdiden teşekkürler

agirbasali

🌱Yeni Üye🌱
Grafikerler.net Alanında çok iyi ve iddialı bir site. Bu gerçeği dile getirmemek nankörlük olur. Bu sektörde Profesyonellerin kurup yönettiği en iyi sitelerden biri olduğunu söyleyebilirim.
Grafiker değilim. Meselelere bakış açım da bir grafiker gibi olamaz. Ama bir Renk Ayrım grafikerlik mesleği ile iç içe olan bir konu olduğunu düşünüyorum. Böyle önemli bir sitede bu konuyla ilgili yeterli bilgilerin olmamasını anlayamıyorum.
Ey grafikerler gelin bu başlığın altını dolduralım. Biliyorsak paylaşalım. Bilmiyorsak öğrenelim.!

halistekin

🌱Yeni Üye🌱
Bildiğim kadarıyla izah edeyim olayı

Renk ayrımı matbaa da kullanılır. Çalışmalarda kullandığımız renk paleti C-Cyan (mavi), M-Magenta (Kırmızı), Y-Yellow (sarı), K-Black (Siyah) olur. Daha başka palet seçenekleri vardır RGB vesaire ama matbaada kullanılan renk paleti CMYK dır. Bu 4 rengin üstüste basılmasıyla matbaada tüm renkleri elde edebiliriz. Yani matbaada basılmış tüm ürünler 4 kere mekineden geçer . Ama bu işte 8 renk hatta daha fazla var diyecek olursanız zaten diğer ara renklerde bu 4 ana renkden oluşur. Bu konu çok uzar gider. Kısaca çalışmayı baskıya uyarlamak için 4 rengin baskısı için kalıba alınan film çıktısına renk ayrımı deriz. Yani Trigromik bi işi 4 ana renge ayırıp kalıplayıp bastığımızda ekranda görmüş olduğumuz çalışmayı istediğimiz adette kağıda basmış oluruz.

Ajanslarda bu ünite varmıdır?

O da ajansın büyükğüe göre değişir ama benim bildiğim ajanslarda yok bu büyük sermayeler gerektiren makineleri çok büyük çaplı çalışan matbaalar ve matbaalara fason bu işi yapan firmalar alabilirler.

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
https://www.grafikerler.net/renk-ayrimi-t20011.html
https://www.grafikerler.net/photoshop-programinda-renk-ayrimi-nasil-yapilir-t36389.html
https://www.grafikerler.net/corel-de-renk-ayrimi-t7711.html

Grafikerler için çok da önemli değilmiş gibi laflarla site içinde bu konuyla ilgili bilgi bulunmuyor diyen arkadaşlara önce "arama" butonunu kullanarak arama yapmanızı daha sonra fikir beyan etmenizi öneriyorum. Verdiğim linkler renk ayrımı ile ilgili bulduğum birkaç link. Sitede daha detaylı arama yaparsanız daha fazlasına ulaşacağınızı umuyorum.

İyi çalışmalar...