Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Resolution pixel/inch mi? pixel/ cm mi?

AC/DC

🏅Acemi Tasarımcı🏅
İyi akşamlar.. Benim danışmak istediğim 2 konu var. Örnek olarak A4 boyutunda bir insert yapmayı düşünüyorsak burada boyutları seçtikten sonraki işlemde,

1-)color mode 8 bit mi? 16 bit mi? olmalı
2-)Resolution 300 pixel/inch mi? pixel/ cm mi? olmalı..

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim..

Benzer konular

sinan_ad

🏅Acemi Tasarımcı🏅
a4 boyutunda bir iş için pixel/inch ve 8 bit olması yeterlidir. eğer digital baskı işi yapacaksanız bu cm olmalıdır çünkü cm olduğunda daha büyük değerlere eşit olur.

AC/DC

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim..

Tylcn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ademyalcin.net
1 inchin değeri 2,54 cmdir...
inç olarak çalışmanız daha iyidir...
örneğin 300 cm = 118 inch'tir...
300 inch ise:762 cm dir...
Yani çalışmanızı inch olarak yapmak , çalışmanızın dağılmamasını sağlar...
açıklık getirebildimse ne mutlu bana :)

Son düzenleme:

AC/DC

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet biliyorum teşekkür ederim.. sorun şu ki gittiğim kursta hoca, eğer boyutları cm seçtiyseniz resolution u da pixel/cm seçmelisiniz, eğer boyutları inch seçtiyseniz resolution u da pixel/inch seçmelisiniz dedi..bu yaklaşım bana biraz tuhaf geldiği için danışmak istedim..

tarzan45

🌟Usta Tasarımcı🌟
Hoca düz mantıkmış biraz.
İkisinin birbiriyle zerre alakası yok...

deahtangel

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar ama attaladığınız bir durum var resulasyon değerlerini soran arkadaşımız dış mekan için mi çalışma hazırlıyor , matbaa için mi? yoksa web te mi kullanacak? dijital baskı makinasından çıkış alacaksan pixel/cm 72 dpi yok matbaaysa pixel/cm 300 ya da 400 dpi eğer web içinse orasına beni karıştırma ben bilmem :)

katalizor

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar ama attaladığınız bir durum var resulasyon değerlerini soran arkadaşımız dış mekan için mi çalışma hazırlıyor , matbaa için mi? yoksa web te mi kullanacak? dijital baskı makinasından çıkış alacaksan pixel/cm 72 dpi yok matbaaysa pixel/cm 300 ya da 400 dpi eğer web içinse orasına beni karıştırma ben bilmem :)

Katılıyorum... Dediğin doğru ama arkadaş zaten insert diye belirtmiş konusunda. :wink:

burhan3535

🌱Yeni Üye🌱
dijital baskı iç mekan 300 dpi pixel/inch
dijital baskı dış mekan (solvent makinalar mesela) 72 dpi pixel inch yeterlidir.

dış mekan da 30 dpi lık baskı aldığımda oldu fakat işin bir tarafı 3 mt 45 mt idi mecbur kaldığım için çözünürlüğü düşürmüştüm büyük bir görsel olduğu için ve uzaktan bakılacağı için çok problem olmadı ama en az 72 dpi olmalı tekrar hatırlatayım.