Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Shutterstock hakkında bilgisi olan varmı

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
shutterstock sitesini az çok tüm grafikerler bilir,
merak ettiğim ve bilgisi olan arkadaşlardan fikirlerini beklediğim konu şu;
shutterstock'a çalışma/fotoğraf nasıl gönderebilirim, çalışma göndermek için neler yapmalıyım, gönderilecek çalışmaların nasıl bir statüsü var, ödeme işlerinin nasıl yapıldığı gibi konularda bilgisi olan arkadaşlar yada oraya çalışma gönderen arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim...

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
hatırladım ama orda konu hakkında bir bilgi sahibi olamadık malesef. gelişmede katedemedim o konudan bu yana... forumda, böyle sitelere çalışma yollayıp para kazanabilen kişiler varmıdır diye düşünmüştüm. varsada fikirlerini bizimle paylaşmak istememiş olabilirler :) neyse, bu konuda araştırmalarım sürüyor. duyan duymayana anlatsın :)

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
araştırmalarımda, shutterstock paylaşımcısı olan bir kişinin Türkçe yorumuna rastladım, yorum şu şekilde;

blackdng | 15 Mart 2009 02:21

gerçekten çokgüzel site. sitede adı geçen tasarımcılardan biriyim ve türkiyede kazanamayacağım paraları bu siteler üzerinden kazanıyorum. teşekkürler ediyorum stock sitelerine, hayatımı değiştirdiler.
sanırım bir çok kişi üyelikle ilgili sıkıntıda.....
üyelik için
1-artık pasaport istiyor(eskiden ehliyet yeterliydi)
2-öncelikle sizin 10 tasarımınızı onaylıyorlar.
3- sadece kendinize ait olan çalışmalar olmalı. ve bunlarıda belli bir kritere göre yapıyor.
4-gerçekten sabır ve emek ister.
şuanda downlad başı ,,38 alıyorum ve bir çok avantajıda bulunuyor. desenlerinizi register mantığı ile alırlarsa 28 dolar. ondemand üyeliklerde downladlar 1,70 dolar sonrası için 2,70 dolar

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️
araştırmalarımda, shutterstock paylaşımcısı olan bir kişinin Türkçe yorumuna rastladım, yorum şu şekilde;

Peki sadece fotoğraf mı oluyor? ben illüstrasyonlarımı satmak istiyorum. bu tür sitelere illüstrasyon verilmiyormu acaba:S
linkte sadece fotoğraf yazıyor ..

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
stock sitelerde kalitesiz resim bulamazsınız. Yani adamlar yolladığınız her resmi iyice inceliyorlar. ŞAhsen gönderdiğim 12 mp resimlerin çoğu kabul edilmemiştir. Adamların denetimsiz bu işi yapmaları zaten saçma olurdu. Çekeceğiniz fotoğraflarda ışık kalitesi, parlama, gölgeler, netlik, vs vs her şey incelenir. armindd kızma ama keşke dediğin kadar kolay olsaydı bu iş :)
Öyle her üyeyi ve her fotografı kabul etmiyorlar. İlk önce çetrefilli bir sınavdan geçiyorsun. Makinanız sağlam olacak. 1600x1200 den aşağı foto kabul etmiyorlar. Ne kadar büyük ebatlarda gönderirseniz üyelik durumuna göre o kadar kazandırıyor. 100 tane foto gönderip size 90'ını iade etmeleri bile söz konusu. Yorucu bir iş.

Bu site üzerinden ciddi kazanç elde edenler de duymuştum.

Burda yorum yapan arkadaşlar, denemiş başarılı olamamışlar, bu gayet normal, 25-30 MB'lik TİFF'ler satabilen bu firma 1600 pixel bir görseli satın almaması gayet normal. Bu anlamda sorun yok benim açımdan zaten. Ama kimlik fotokopisi (tescil için) isteniyormuş çok çetrefelli kısacası... ama sonusunda görsel downloadı başına 0.25 cent gibi bir rakam varki bu da ayda 500 doları geçiyor. Değer doğrusu bunlara.

Peki sadece fotoğraf mı oluyor? ben illüstrasyonlarımı satmak istiyorum. bu tür sitelere illüstrasyon verilmiyormu acaba:S
linkte sadece fotoğraf yazıyor ..

Shutterstock'a iki farklı alanda çalışma gönderilebiliyor. Vektörel ve İmaj. yorgunella, çizimlerin vektörmü bilmiyorum ama bence çizimlerini satın almak isteyen onlarca grafiker, yayınevi vs çıkacaktır. İllüstrasyonlarını almaları açısından sorun çıkacağını sanmıyorum ben.

Bu arada shutterstock'ta hatırı sayılır çalışmaları olan Türk birisine bir mail attım, cevap bekliyorum, en kaynağından sağlam bilgileri paylaşmayı umuyorum :)

cigcank

Acemi Tasarımcı
shutterstock

shutterstock'a üye olduk ama nerden fotoğraf yükleniceği konusunda bir fikri olan varsa lütfen paylaşsın :(

kaoline

🌱Yeni Üye🌱
Selam arkadaslar

Ben de bir adim adim shutterstock uyeligi yazisi olusturdum.

Short URL: https://goo.gl/VJX09 adresinden goruntulenebilir.
Shutterstock eger iyi ve sabirli olursaniz cok kazancli bir sitedir cok issinize yarar guzel paralar kazanabilirsiniz. Ben 10.000 $ dan fazla aldim simdiye kadar. Siz de alabilirsiniz mantik cok basit. Kedni cizimlerinizi satin. Bu kadar. Kesinlikle size ait olmayan bir seyi gondermeyin farkedildiginizde silinirsiniz.

Abdullahhate

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.adminpanpa.blogspot.com
Merhaba. Ben yüklemeyi denedim ama 10 resimden sadece 1 ini kabul etti; kabul ettiği çizim 3400x2600. En büyüğü oydu sanırım o yüzden. Çizimlerin üzerine isim yada imza koymuyoruz değilmi? Yani site onları kendisi korumaya alıyor satış için doğrumu? Yardımcı olursanız sevinirim, işsiz zamanımda evden çizerek birşeyler kazanırım belki :) Birde çizimlerin İllustrator de yapılması şart mı? Photoshop kabul ediyorlar mı?

Son düzenleme:

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Merhaba. Ben yüklemeyi denedim ama 10 resimden sadece 1 ini kabul etti; kabul ettiği çizim 3400x2600. En büyüğü oydu sanırım o yüzden. Çizimlerin üzerine isim yada imza koymuyoruz değilmi? Yani site onları kendisi korumaya alıyor satış için doğrumu? Yardımcı olursanız sevinirim, işsiz zamanımda evden çizerek birşeyler kazanırım belki :) Birde çizimlerin İllustrator de yapılması şart mı? Photoshop kabul ediyorlar mı?

Ps de yaptıklarınızı kuralına göre yaparsanız kabul edebilirler. Mesela benim psd olarak indirklerimin çoğu akıllı katman şeklinde tasarlanmış ve büyüttükçe bozulmuyorlar.

Abdullahhate

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
Ps de yaptıklarınızı kuralına göre yaparsanız kabul edebilirler. Mesela benim psd olarak indirklerimin çoğu akıllı katman şeklinde tasarlanmış ve büyüttükçe bozulmuyorlar.

PSD olarakmı yolluyoruz yani? JPG değil mi? Çözünürlükleri genelde Kaç pixell genişliğinde çalşıyorsun? Birde akıllı katman nedir?

Abdullahhate

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
Spam gibi olucak ama, bu siteye satılsın diye koydugum resimleri ayrıca başka biryerde satabilir miyim? Yoksa yasakmı arkadaşlar? Şimdiden özür dilerim.

erteneren

🌱Yeni Üye🌱
Bunu ilgili siteye sorsanız dah aiyi olur diy edusunuyorum yada sozlesmede belirli sartlar neyse ona gore uygulanmalı

muhammed006

🌱Yeni Üye🌱
selamün aleyküm kardeşlerim bir soru sorucam şimdi shutter stockdan standart bir lisans alındığında 250 dolar civarı olandan bahsedityorum bir aylığı . acaba ben ordan yüksek çözünürlüklü vektörleri indirebiliyormuyum. ve dahada onemlisi bu indirdiğim vektörü kullanım zaman sınırı varmı . türkçe dökümanları çok karışık bir şey anlaşılmıyor.benim derdim şu vektörel grafiği indirmek ve onu sınırsız projelerimde kullanmak. bu mümkünmü.kimseye satmıcam sadece projelerimde kullanıcam.

kaoline

🌱Yeni Üye🌱
selamün aleyküm kardeşlerim bir soru sorucam şimdi shutter stockdan standart bir lisans alındığında 250 dolar civarı olandan bahsedityorum bir aylığı . acaba ben ordan yüksek çözünürlüklü vektörleri indirebiliyormuyum. ve dahada onemlisi bu indirdiğim vektörü kullanım zaman sınırı varmı . türkçe dökümanları çok karışık bir şey anlaşılmıyor.benim derdim şu vektörel grafiği indirmek ve onu sınırsız projelerimde kullanmak. bu mümkünmü.kimseye satmıcam sadece projelerimde kullanıcam.
muhammed006 evet vektör indirebilirsin. ve satın aldığın dosyanın kullanım süresi olarak sınırı yok ama yanlış bilmiyorsam 500.000 den fazla baskılı işlerde kullanamıyorsun...

Şurada 2 makale var kısa kısa okumak istersen...

shutterstock nedir : shutterstock nedir?.

shutterstock lisanslar : shutterstock standart lisans ve genişletilmiş lisans.

Son düzenleme:

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Spam gibi olucak ama, bu siteye satılsın diye koydugum resimleri ayrıca başka biryerde satabilir miyim? Yoksa yasakmı arkadaşlar? Şimdiden özür dilerim.
Hem fotoliada hem shutter da aynı görsellere rastlamıştım ayrıca bir arkadaşım her iki siteyede aynı görsellerini ayrı ayrı satış yapıyordu, bir sorun olacağını sanmıyorum ama sözleşme bölümlerini iyi okumakta fayda var yinede