Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sınav Dershanesi ve Dilimizin katledilişi.

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Amacı öğretim olduğu iddia edilen bir kurumun öncelikli olarak dilimize sahip çıkmasını isterdim. Gençlerimizin beyinleri internet dediğimiz asıl amacı bilgi paylaşımı ve iletişim olan bu mükemmel sistemin yanlış kullanılmasından ötürü zaten kafaları karışmakta. Birde buna destek olarak duvarlarda, direklerde vb. yerlerde gözlerine ister istemez çarpan bu ve bu gibi tasarımlarda eklenince… Peki, buna sahip çıkmıyor mu? Bilemeyeceğim. Ama gözle görülür bir gerçektir yukarıdaki afiş tasarımı.

snavol3.gif

Benzer konular

fırlama

🌱Yeni Üye🌱
diğer insanları bilmem ama dil konusu benim çok hassas olduğum bir konu..

dil nedir ? evet başta insanların birbiriyle anlaşmaları için önem teşkil eden bir araçtan ibaret gibi görünebilir.Ancak dil içinde bir milletin; kültürünü,tarihini,edebiyatını,ruhunu,politikasını barındıran çok önemli bir öğedir...

dili yozlaşan bir toplum tarihiyle,kültürüyle,edebiyatıyla,ruhuyla,değerleriyle,bağımsızlığıyla sömürülen bir toplum haline gelecektir...

çok basit sırf fazla yazmamak için harfleri zayi etmemiz gibi...
tamam yerine ok dememiz gibi

hoşçakal yerine bye dememiz gibi ( bye bye türkçe ! )

türkçeye karşılığı olmayan bir sürü ( türkçe kelimeler türetmeden) yabancı terimleri öylece almamız gibi...
sahi bu kadar tembelmiyiz ?

evet ben bu konuda bu kadar karamsarım, türk dili türkçe konusunda can çekişiyor ve hatta ölmek üzere... sırf tembelliğimiz için ve düzgün konuşma konusunda katı olmadığımız için ; değerlerimiz ayaklar altında..

ee bu durumda bu tip olaylarla karşılaşıyor olmak bizi şaşırtmamalı...

Aykut

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
lectronic.deviantart.com
Şu liberal çarkların bu denli vahşice dönmesinden diller de nasibini alıyor elbet. hedef kitlesi 12-18 yaş arası gençler olan dershaneler de elbbette bu çarkları döndürmek için bu kitlenin zevk ve beğenilerine hitap eden çalışmalar yapmak zorunda veya zorunda olduklarını sanıyorlar. Onlara daha sıcak daha sempatik göstermenin telaşındalar bu tip örneklerle kendilerini. Dilsel yönünü geçtim, tasarım olarak da fikir olarak da epey vasat bir afiş bu arada.

Hassasiyetin için teşekkürler Volkan..

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
İlk gördüğüm günden beri çok gereksiz bir görsel olarak görerek beğenmediğimi her defasında belirtiyorum...

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
*Fikir var ama çok kötü.
*Tasarım yok.
*Kompozisyon ortada gözükmüyor bile.
*Renk kullanımı bir facia.
*Tipografi sizlere ömür.
*Konunun ele alınması ise tamamen bir alem.
Biraz daha yazarsam istenmeyen şeyler yazıcam:) En iyisi ben burda bırakayım. "Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz."

samirasu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Volkan Tekin bir afiş çalışması eklemiş diye açtım hemen konuyu fakat o da ne, Volkan Tekin bir facia yaratmış acaba tek başına mı yapmış yoksa silah zoruyla mı derken şok halinde çalışmanın üstündeki notu okumaya başladım. Nitekim çabuk atlattım bu şoku... Gerçekten son bir yıldır özellikle TÜRKÇE yi kullanmak şöyle dursun, insanlarımızın hangi dili kullandığını dahi anlayamaz hale geldik. Daha önce ingilizce kelimeler tercih ediliyor diye kızdığımı hatırlıyorum ki beterin beteri bu olsa gerek gençler yeni absürt bir dil yarattılar TÜRKÇE üzerinden...Üzülüyorum ve engelleyemiyorum bu gidişi, büyüklerden medet umuyorum... daha doğrusu umuyordum... Yukarıdaki büyük eğitimcimiz, saygın kurumumuz, derdime dert ekledi...Yapacak birşey kalmamış sanırım... :(

toprakasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
İyide birazda dürüst olalım hangimiz msn de chat yaparken yazdıklarımıza dikkat ediyoruz veya aramızda qanqa sewiyorum la get diosun yazmayan varmı yani aslında herkes kendinden ve cevresinden başlasa daha iyi yorumlar burda kalıp gidiyor cabalar bizimle ;)

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
İyide birazda dürüst olalım hangimiz msn de chat yaparken yazdıklarımıza dikkat ediyoruz veya aramızda qanqa sewiyorum la get diosun yazmayan varmı yani aslında herkes kendinden ve cevresinden başlasa daha iyi yorumlar burda kalıp gidiyor cabalar bizimle ;)

Msn listenizde olmadığım belli .

breezeswind

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
msn listesindeki konuşma tarzınız tabiki sizi eleverir;ama burda söz konusu bir afiş var.bu afişteki kullanım,tv. reklamları (özellikle dikkatimi çekiyor bunlar) hepsi yavaş yavaş türkçeyi katledip,doğruyu hatırlayamaz duruma getiriyor bizleri.ve anlamadığım bunları yapanlar nasıl da böyle büyük firmalarda çalışabiliyor? hayret içindeyim.
kabullendikçe,ses çıkarmadıkça kalitesiz çalışmaların arkası gelicektir.
(arkası gelmemesi ümidiyle)

Tasarıbank

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.haberdenizli.com
Doğru bir konuya temas etmişsiniz

Doğru bir konuya temas etmişsiniz ama tasarım biraz monoton olmamalı, aksi olmalı, albenisi olmalı, kırmızıyı seven olmaz mesela ama kimse de kırmızısız yapamaz.

Düşüncene sonuna kadar katılıyorum. Bunu yapan tasarımcı arkadaşa da saygı duyuyorum. Çünkü dikkat çekici bir tasarım yapmış.

cgrcyln

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.cc-net.net
bence hoş olmuş diikkat çekici baktırıyor insanları ve az da olsa insan yüzünde bir tebessüm bırakıyo. iyi çalışma bence tşk.ler

moonlight34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bazı çalışmalar güzellikleriyle, bazıları da bayağılıklarıyla dikkat çeker.

Reklamın iyisi kötüsü oluyor arkadaşlar. Dikkat çekmek hedeflerimizden biri olsa da zarif ve doğru çalışmalarla bunu yapmaya özel göstermeliyiz. Doğru ve çarpıcı konsepti oluşturabilmeniz için, gelen metinleri okumanız ve anlamanız gerekli. 19 yıllık meslek hayatımda (pek çoğunuzun yaşı neredeyse) yetiştirdiğim arkadaşlardan edinmelerini istediğim temel niteliklerden birisi de okumak. Okumayı sevmeyen insanlar yazmayı da beceremez. 'Ben grafikerim, okumak görevim değil' dememelisiniz. Metinlerde gördüğünüz imla hatalarını düzeltmeniz sizden birşeyler eksiltmez. Örneğin, 'de' 'da' uzantılarını doğru kullanan, kelimeleri doğru yerden ayırmayı bilen kişi sayısının azlığı dikkatimi çekiyor.

Sende geliyormusun?
Sen de geliyor musun?

Çalıştığınız ajansta metin yazarı, editör olmayabilir. Yeri geldiğinde kendi başlıklarınızı, spotlarınızı, sloganlarınızı yaratabilmeniz değerinize değer katar. Yüzeysel olarak bakarsak grafik 2 boyutludur, ancak sizler o iki boyuta sıkışmak zorunda değilsiniz. İyi tasarımlar, hatasız uygulamalar yapmak zaten işiniz ve hedefiniz. Bunun yanı sıra, iyi dil bilgisine, yaratıcı sloganlar üretebilecek birikime sahip olmak da sizleri 'kreatif' olmaya taşıyabilecek diğer enstrümanlardır.

samirasu

🏅Acemi Tasarımcı🏅

Biraz yetmez çok dürüst olacağım. Bahsettiğin tarzdaki dili kullanmadığım gibi kullanan arkadaşlarımı da sürekli olarak uyardığımdan benimle fazla uzun sürmüyor sohbetleri...Senin adıına üzüldüm... Demek dilimizi olduğu gibi değil yerine göre kullananlardansın.

haliluzun

🏅Acemi Tasarımcı🏅
katılıyorum

Dostum katılıyorum sana. d,il konusu olduğunda herkesin o hassaslık duygusu kabarır ama msn de dediğin gibi o meşhur iletişim dilini kullanır..

Sonuna kadar katlıyorum sana..

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟

Doğruluk payın mutlaka var. Ama ben kendi adıma şunu belirtmek isterim;
Kardeşim Kişi Adı olaraka gözüken yerde "V" Harfi Olması gereken yerde "W" kullandığı için ve ben iş yerindeyken yazdıkları "geliyos" "naper" "nbr" şeklinde olduğu için Kardeşime Düzgün yazmayı öğrenene kadar seni engelliyorum deyip kişi listemden sildim... Gençlere Tepkimizi kesinlikle sert ve net bir şekilde göstermemiz gerekir.
Eskinden Gençleri anlamak gerekir diye bir düşünce içindeydim (23 Yaşındayım bu arada) ama artık yok öyle birşey Gençler, kendi ana değerlerini anlayana kadar onları anlamıyor ve haklı görmüyorum.

Saygılarımla...

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Yazılanları okudum.. Kirlenmiş ve yozlaşmış bir eğitim sistemi, hergün ortaya çıkan "dershane çöplüğü", sadece reyting uğruna katledilen onlarca televiyon programı, türkçeyi katleden ve mecburen Türkçe harfleri kullanmamaya zorlayan cep telefonlarının kısa mesaj servisleri..daha onlarca örnekle durumun önemini artırabiliriz..

1980 li yıllarla başlayan 1995 den sonra hızla yükselen teknoloji devrimine pararlel olarak büyüyen "vahşi tüketim" olgusu her alanda olduğu gibi Türkçemizide tüketmeye devam etmektedir.. Burada yazan herkes kendine göre haklı. Msn dediğimiz sohpet ortamında bazen bedne hatalar yapıyorum..Hatayı kabullenip düzeltmekle başlamak en doğrusu.. Sınav Dergisi Dershaneleri belki kötü niyetli değillerdi ama yaptıkları yanlış.. Uyarmakda fayda olacağı kanaatiyle bir adet mail attım. halen cevap gelmedi.. gelirse yayınlarım.

onurgozay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
gençler bu şekilde konuşuyorlar e bizde genç bir firmayız vede onların dilinden konuşuyoruz.. bizim dershanemize gelen gençler 15- 17 ( tam emin değiilm) yaşındalar e bunların %? ı asılı sınav afişlerine dikkat ediyor ( etseydik eğitim durumumuz.. neyse hiç başlamayayım)bizim amacımız da düzenlenen bu sınavlara hazırlayıcı bi sınav yapmak vede bunu gençlere kendi dillerinden ( wardır böyle bi kavram gerçekten söylüyorlar)anlatmaktı...

gözlerimi kapatınca firmadan gelen açıklamanın bu olma olasılığını çok yüksek görüyorum..filmlerde wardır ya baba çocuklarını anlayamadığı bunalımındadır ve birgün çocukların açık ağız manzarası ile kadraja girer.altta kot kafada bandana.. komiktir. çünkü o babadır.. buda dershane yani yeri ve konumu belli..değişemez..poplaşamaz..asimile edilemez..komik olur

burda kimsenin dershane çalışmalarının lacivertleri çekmesi gerektiğini savunduğunu sanmıyorum. ki bende birkaç dershane afişi çalıştım onlarıda ekleyebilirim. renklene bilir.. ama cıvıyamaz !zzzzz

:sad::sad::sad:

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Benim nazarımda, mazereti ne olursa olsun "Türkçe" yi kimsenin bu şekilde kullanması hoş değildir. Lütfen dilimize sahip çıkalım.

eralp

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.eryaman.biz
imam - cemaat ilişkisine bağlıyorum ben bunu... hiç kimse dilimize gereken özeni göstermiyor ne yazık ki... bakkal isimleri bile ingilizce artık... öyle bir yozlaşma içindeyiz ki. insanlara kızamıyorsun bile. devlet desteklemiyor, katı kurallar olmasa da biraz yaptırım uygulanabilir. örneğin bjk store mağazaları kartal yuvası ismini aldı. bunlardan feyz almamız lazım.

insanlara neden kızamam, çünkü ingilizceden dilimize giren kelimeler hemen kabulleniliyor. ayrıca Türk Dil Kurumu bu konu üzerinde çalışmıyor diyemem ama yeterliolmuyor demek ki...

geçenlerde sohbet aracı ile sohbet ederken şehitlerimiz için bir gül de sen koy isminin yanına dediler. boynu bükük gül (w) ile çıkıyor. itiraz ettim. benim alfabemde w harfi yok. neden kullanayım? acımı içimde yaşarım ama yine de kullanmam.

neyse başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın, biraz hassasım bu konuda...

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
imam - cemaat ilişkisine bağlıyorum ben bunu... hiç kimse dilimize gereken özeni göstermiyor ne yazık ki... bakkal isimleri bile ingilizce artık... öyle bir yozlaşma içindeyiz ki. insanlara kızamıyorsun bile. devlet desteklemiyor, katı kurallar olmasa da biraz yaptırım uygulanabilir. örneğin bjk store mağazaları kartal yuvası ismini aldı. bunlardan feyz almamız lazım.

insanlara neden kızamam, çünkü ingilizceden dilimize giren kelimeler hemen kabulleniliyor. ayrıca Türk Dil Kurumu bu konu üzerinde çalışmıyor diyemem ama yeterliolmuyor demek ki...

geçenlerde sohbet aracı ile sohbet ederken şehitlerimiz için bir gül de sen koy isminin yanına dediler. boynu bükük gül (w) ile çıkıyor. itiraz ettim. benim alfabemde w harfi yok. neden kullanayım? acımı içimde yaşarım ama yine de kullanmam.

neyse başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın, biraz hassasım bu konuda...

Sizler gibi insanlar başımızı ağrıttığını düşünürse başımızın ağrımasına sebep olanlar hiç bir zaman bilmeyecekler ağrıların kendilerinden geldiklerini. Susmayalım konuşalım. Konuşalım ama TÜRKÇE!