Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sizce Hala Grafikerler için Mac mi?

ardadora

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba,

Herkes biliyorki eskiden "macintosh"larda çok ağırlıklı olarak grafikerlerin kullandığı bir sistemdi. Fakat günümüzde Adobe'nin sayesinde örneğin bir Adobe Creative Suite alınca "tak fişi bitir işi" yapabiliyorsun. Yani demeye çalıştığım eskiden .eps dosyaları bile açılmıyordu. Yani, sizce hala grafikerlerin vazgeçilmezi mac mi?

Dikkat: Kesinlikle final cut studio falan demiyorum (adobe'nin anca premiere'si ve after effects'i var ona karşı) ben grafik işlerinde diyorum.

Benzer konular

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Elbetteki böyle bir şeyi söylemek hata olur. Mac bilgisayarlar gerek fiyatı gerekse teknik servis durumu ile özellikle ülkemizde pek rabet gören makineler değildir.

Yurtdışı ve yurtiçi fiyarları da düşünürsek bu söylediklerim yabana atılacak durum değildir.

Aynı işi PC ile görüyorken neden daha fazla ödeyipte MAC alayım?

Yalnız konumuzun temel tasarım ilkeleri ile bir alakasının olmadığını da eklemek istiyorum.

Konuyu MAC bölümüne taşıyorum...

ardadora

🌱Yeni Üye🌱
Elbetteki böyle bir şeyi söylemek hata olur. Mac bilgisayarlar gerek fiyatı gerekse teknik servis durumu ile özellikle ülkemizde pek rabet gören makineler değildir.

Yurtdışı ve yurtiçi fiyarları da düşünürsek bu söylediklerim yabana atılacak durum değildir.

Aynı işi PC ile görüyorken neden daha fazla ödeyipte MAC alayım?

Yalnız konumuzun temel tasarım ilkeleri ile bir alakasının olmadığını da eklemek istiyorum.

Konuyu MAC bölümüne taşıyorum...

cevabın ve konu düzenine verdiğin özen için teşekkür ederim volkan bey.

Tollyver

🏆Pro Tasarımcı🏆
kesinlikle MAC.. PC de de yaparsınaynı işleri. ama PC nin bakım ücretleriyle sen yeni bir MAC alırsın ;)

bu olay matbaacı arkadaşımda başıma geldi.. 6 yılda 2 PC aldı.. bu süre içindeki tamir, servis ve yedek parça ücretlerini de ekleyin.. o parayla bi G5 alsaydı halen kullanıyor olurdu.. hem güvenli ;)

dELi kZ

🌱Yeni Üye🌱
yaklaşık 10 yıldır mac kullanıyorum..
*Format atmam lazım, *sistem çöktü dosyaları kurtarayım, *virüsleri temizlemem lazım.. vs. bu kelimeler bana ve tüm mac kullananlara komik geliyor =D

du_rock

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sevgili mac kullanan arkadaşlar mac te çökebiliyormuş bana da komik gelirdi başımıza gelince güldüğümüz için güler olduk =)

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
du_rock arkadaşıma teşekkür ediyorum... :) Neden mi?:

Günün birinde MAC ınız çökerse şu bizimpclere attığımız formatları MAC ınıza atamazsanız işte ben size ozaman sorarım. :)

Ayrıca kim korkar virüsten formattan... :)

Bir de PC tenik servis ücretinden bahsedilmiş... Aman duymamış olayım. :)

the_one

♾️Grafik Gurusu♾️
du_rock arkadaşıma teşekkür ediyorum... :) Neden mi?:

Günün birinde MAC ınız çökerse şu bizimpclere attığımız formatları MAC ınıza atamazsanız işte ben size ozaman sorarım. :)

Ayrıca kim korkar virüsten formattan... :)

Bir de PC tenik servis ücretinden bahsedilmiş... Aman duymamış olayım. :)

Hayrına arkadaşların bilgisayarlarına çok format attım :D

du_rock

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkürler mac kullanmayı öğrendiğimiz gbi formatı da öğrendik =)

ETUDIANT

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba arkadaşlar bu konuyla ilgili şunu söyleyebilirim: Ben Son 2 yıldır pc sistem kulanıyorum. Ayrıca ilk mac kullananlardanım. Eskiden ClasicII diye bişiy vardı onla başladım. Ozamanlar Comodor 64 vardı :D. Şimdi nerelere geldik teknoloji inanılmaz hızla değişti son 18 yılda. Ve karşımızda çok yetenekliler çıktı. Şimdi PC de çalışıyoru en iyisni aldım. Hemdizüstü hemde masaüstü olarak. Ancak machintosh'un yerini tutadıklarını anlıyorum. İyi bir mac G5 6-8 sene kullanılabilir. Ancak sorun birazd sistemlerle ilgili, Vista çıktı, Leopar çıktı cihazlarla sorunlar başladı ki son derece yetenekli ve geniş hafızalara belleklere hızlara rağmen.. Ancak Şunu söylemeliyim Pc de çok fazla eklenti ( plugin) ler var her bir yere ekleyebiliyorsunuz. Ancak macte böyle bişiy sözkonusu değil.. Ancak Grafik ve Tasarım için hele ki Freehand MX kullanıyorsanız kesinlikle MAC. MAC. MAC. Birkere Pc de MX kullanılırken sayfa yenilemekte zorlanıyor. G5 te bu sorunu yaşamazsınız. Ancak Pc de progrm geçişleri çok hızlı ama yinede şu an mecburen PC kullanıyorum ve sadece fiyat farkından dolayı. Yoksa MAC gerçekte kusurlarına rağmen çok iyi.

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟
bence millet mac mac diyip gözünde büyütüyo ben okulda çalışırken imac'im kitlendi kaldı. Grafik hocamın dediğine göre usta oluyomuşum :) mac i kitlemek her babayiğidin harcı değilmiş:):):)

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
teşekkürler mac kullanmayı öğrendiğimiz gbi formatı da öğrendik =)

BVu mesajınızın bir altındaki arkadaş tamamen aklımdan geçenleri yazmış. Okusanız ne demek istediğimi daha iyi anlamış olursunuz.

posthumous fame

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bence millet mac mac diyip gözünde büyütüyo ben okulda çalışırken imac'im kitlendi kaldı. Grafik hocamın dediğine göre usta oluyomuşum :) mac i kitlemek her babayiğidin harcı değilmiş:):):)

Eğer gerçekten Grafik hocanızın dediği doğruysa sevinmeliyim :rofl:

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟
Eğer gerçekten Grafik hocanızın dediği doğruysa sevinmeliyim :rofl:

siz bu macleri bayağ seviyosunuz heralde
maclerin iyi olması sizi çok sevindirmiş:smile:
şaka bi yana mac hakkaten pc den çok daha iyi bi sistem ama ben ve benim gibi pc kurdu olmuş insanlar, alışkanlıklarından pek vazgeçemiyor bence. mesela ben mac e oturduğumda sanki beni bi şeyler sınırlandırıyomuş gibi geliyo çok rahat hareket edemiyorum:rofl: Ama alışacam:yes:

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Grafikerlik mesleği ile bir makineyi bağdaştırmanızın hatalı olacağını açık açık yazmama sanırım gerek yok. Tekrar tekrar aynı şeyleri söylüyorum fakat grafikerlik yetenek işidir. Bilgisayarlar bile yokken bu meslek vardı. Ozaman Mac ya da Pc hiç fark etmez. Önemli olan bütçeniz ve alışkanlıklarınızdır.

grafik_Jİİ

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tabiki herkesin bi çalışma sistemi var MAC'i olanlar PC 'si olanlar ben bu işe mac le başladım öyle devam ettim ve devam ediyorum.Bu yüzden tabiki mac diyecegim insan kendini hangi makinada alıştırırsa onunla yapmalaı işini volkanın dediği gibi grafikerlik yetenek işidir PC yada MAC bu işi kolaylaştıran makinalardır.İki makinanında bir birini aratan yönleri var.

fenerligrafiker

🏅Acemi Tasarımcı🏅
3 bin ytl ye pc topladım çok memmunumda mac te kullanıyorum ama sadece iş için eğlence yok yani mac te şimdiye kadar mac de bir tane bile oyun oynayamadı birde programlarını bulmak zor

ibrahim386

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar tutturmuşunuz bir mac pc kavgası yetenekli grafiker her şartlarda iyi işler çıkarır. Ama bana sistem olarak soracak olursanız. Tabiki mac çünkü bu işlerin en iyisi onlar. Ayrıca windows bağımlıları için mac 'e de windows kuruluyor, Kullandım sistemi hiç bir pc de o windows o kadar iyi çalışmaz. ve yeni nesil mac prolarda 32 Gb 'a kadar ram desteği var makinelirin ne kadar uzun süreli çalışmayı hedeflediği belli.

efograf

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Valla ben bu işe pc le başladım okulda pc ye evde pc ye alıştım ama mac kullanmaya başladıktan sonra bana pc pek eylenceli gelmemeye başladı bana göre şu anda pc sadece oyun msn internet işlerinde kullanılıcak bi makine macte internete girmek msn de konuşmak filan pek zevk vermiyo.Ben mac ilerdenim arkadaş pc kullnmaya alışkın arkadaşlarda macte tasarım yapmaya başladıkları zaman farkı görüceklerdir . (APPLE kocaeli bayisiyiz bu arada bekleriz alıcak arkadaşları )) :D REKLAM YAPMAYAN GRAFİKER OLMAZ DEMİ