Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Starbucks Logosunun Evrim Hikayesi

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Uzun dalgalı bukleleri, düzgün hatlı kuyruğu ve gizemli gülümsemesiyle, her zaman antik deniz mitolojisinin bir sembolü olmuştur.

Starbucks, kahve işlerinin denizci geleneklerini yansıtması için bir logo arayışında olduğunda deniz kızı mükemmel bir tercih gibi gözüküyordu.

starbucks_logosuna_boykot_2_con.jpg

Fakat kahve zincirlerinin efsanevi denizkızını anlattığı 35 yıllık logolarının göğüsleri açıktaki yeni halini bazıları fazla müstehcen buldu.

Hıristiyan bir grup, ünlü kahve markası aleyhine bir boykot düzenlenmesi çağırısında bulundu. Çünkü yeni logo denizkızının belden yukarısını çıplak gösteriyordu.

Starbucks yetkilileri, bu logo değişiminin ortaya bu şekilde bir öfke çıkaracağından habersiz olmaları gibi bir durum da söz konusu değildi.

starbucks_logosuna_boykot_4_con.jpg

starbucks_logosuna_boykot_6_con.jpg

Washington'daki açık göğüslü kahve kupalarının yasaklanmasının ardından yeni orijinal logoda denizkızının bukleleri stratejik biçimde yerleştirilerek bu durumdan memnun olmayanların kızgınlıklarının yatıştırılmasına çalışılmıştı.

Bu yeni çıkarılan logo, kahve zincirinin Amerika'daki şubelerinde birkaç hafta boyunca geçici olarak kullanılacak.

Bir Starbucks yetkilisi, "Orijinal logomuzdaki değişikliği, müşterilerden gelen talepler doğrultusunda, 35. yılımızın Amerika'daki promosyon çalışmaları doğrultusunda yapmıştık" dedi.

Starbucks ismi klasik roman Moby Dick'ten geliyor.

Bu logo değişikliğinin Starbucks hisse senetlerinin, son 2 yılda neredeyse yarıya kadar düşmesinin neticesinde yapıldığı tahmin ediliyor.

Starbucks Logosunun kuruluşundan günümüze kadar geçirdiği evrim...

starbucks_logosuna_boykot_8_con.jpg

Boşuna demiyoruz logoda bukadar detay çalışmayın diye, al işte hisse senetlerini bile etkilemiş. :)
Okadar uğraşmaya en sonunda yemişler logoyu, bari 92'de dursaydınız...

Son düzenleme:

Benzer konular

alibabba

🌟Usta Tasarımcı🌟
güzel paylaşım teşekkürler

twist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
paylaşım için teşekkürler.

playa__61

🌱Yeni Üye🌱
bence logoda anlatılmak istenilen saçlarla kapanan göğüsler diil, ii inceleyin..

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
güzel paylaşım teşekkürler

paylaşım için teşekkürler.

Rica ederim.. Faydalı olur umarım..

bence logoda anlatılmak istenilen saçlarla kapanan göğüsler diil, ii inceleyin..

İii inceledik bişiy göremedik, merak ettim nedir ki göremediğimiz şey?

Dip not geçmeliyim, masonlukla ilgili konularda bu markanında isminin geçtiği yerler var. Mümkün tabi ama net bir kaynaktan kesin bir bilgi bulamadığımı belirtmeliyim..

Arif ARINMIŞ

♾️Grafik Gurusu♾️
bu gün şekerini yedim ölüyordum :D
kahvesi tatlı şekeri acı marka :)

FUNDA FN

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
evet göremediğimiz şey nedir merak ettim.. :)

twist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
playa_61 adli arkadaşımızın yazmış olduğu ve benim göremediğim saçlardaki sır... s ve b harflerimi acaba sorusuna cevap aradım ama pek benzetemedim...:smile:

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
--- biri bana anlatsın lütfen ... neymiş saçların marifeti...:angel:

evet göremediğimiz şey nedir merak ettim.. :)

Konuda da açıklandığı üzre aslında açıkta olan göğüsler dindar kesimde tepkiye neden oluyor. Dolayısıyla firma göğüsleri saçlarla kapattırıyor. Mevzu bundan ibaret, bir arkadaşta aslında anlatılmak istenen şeyin saçların dışında başka bir nokta olduğunu belirtmiş..
Kurul şimdi toplandı logoyu inceliyor :D

FUNDA FN

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
neden yahu o göğüsler neden bu kadar tepki alıyor anlamıyorum.. :)

twist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
--starbuck larda o kadar kahve içtim ama hiç bir zaman tesettürürünün dozunu abartmış bir ablaya rastlamadım.. madem gitmezlerse öyle yere neden logosundaki saçları haşema gibi algılasınlarki...
--toplantı sonuçlandığında kesin iyi bir şey çıkacaktır... martin toplantıya gelirse kesin topuz yapılmış bir saç modeli çıkar ortaya ...:rofl:

FUNDA FN

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yavrucum olan olmuş kafa patlatmaya gerek yok ama şunu söyleyebilirim, logo baskıda sorunlu çıkmış olabilir :D:D

peki canım irdelemiyorum kafa patlatmıyorum ne halleri varsa görsünler baskıda çıkmazmıymış :))

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
--starbuck larda o kadar kahve içtim ama hiç bir zaman tesettürürünün dozunu abartmış bir ablaya rastlamadım.. madem gitmezlerse öyle yere neden logosundaki saçları haşema gibi algılasınlarki...
--toplantı sonuçlandığında kesin iyi bir şey çıkacaktır... martin toplantıya gelirse kesin topuz yapılmış bir saç modeli çıkar ortaya ...:rofl:

Valla ne dedin hiç birşey anlamadım :D:D
Olayın ülkemizle alakası yok zaten, belirteyim :D

peki canım irdelemiyorum kafa patlatmıyorum ne halleri varsa görsünler baskıda çıkmazmıymış :))

Hahaha öldüm :D Şekerim ilk logoda fazla detay vardı o sebeple söyledim :wink:

FUNDA FN

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
neyse artık karar onların bize içmek düşer :))