Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

SUMMA D60 + CorelDRW hakkinda..

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Summa D60 Plotter almayi düsünüyorum. Bu konuda tecrübem neredeyse yok gibi. Bu isi bilen tercübeli arkadaslara bazi sorularim olacak.

- Sticker, yazi kesim isleri icin yeterli mi? 60cm araliginda aklima gelen herseyi yapabilecegim bir makine mi?
- Ince ayrintilarda (örn. bir insan in saclari..) sonuc nasil olur?
- Baska bir programa ihtiyac duymadan direk Corel´den calismak mümkün mü?
- Normal sartlarda, uzun vadede sorun cikarir mi?
- Ve benim aklima gelmeyen bir sürü sey..

Tavsiyelerinizi ve yorumlarinizi bekliyorum arkadaslar. Simdiden herkese tesekkürler.

Summa%20D60.jpg

Fiyat 1590,00 EUR

Son düzenleme:

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
ilgili bölüme taşındı

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Horus özür dilerim. Yeni üyeyim ve forumu yeterince tanimiyorum. Ayni hatayi tekrarlamamaya calisacagim.

Hazir konuyu görmüsken senin de fikirlerini alabilir miyim?

Moderatör tarafında düzenlendi:

h.salma

🌟Usta Tasarımcı🌟
SummaCut'ı bilmiyorum ama mutoh'un kesicileri ayrıntı ve hız konusunda oldukça iyi. Graphtech'lere de bakmanı tavsiye ederim. Alacaksan poza tanımalı bi kesici al ki baskıları da kesebilesin.

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
h.salma summa Türkiye´de fazla bilinmiyor o zaman. Ama Avrupa´da oldukca taninan bir marka. Ben de zaten ünlü Plotter saticilarinin sitelerinden buldum bunu. Kalitesiz mallari bulundurmuyorlar.

Mutoh ve Graphtech´leri de görmüstüm orada ama kesim hizi olarak bana biraz yavas gibi geldiler.

Gösterdigim modelin kesim hizi 1131mm/s.

Graphtech´in ayni fiyat araligi ve özelliklerindeki makineleri 800mm/s gibi hizlarda.

Plotter alirken dikkat etmem gereken baska seyler ve önerilerin varsa, hatta bu konuda elinde bir döküman varsa zevkle okuyacagimi belirteyim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaslar. Lütfen yardimlarinizi esirgemeyin.

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaslar Mutoh XP 500 var bir tane de. Bu plotter hakkinda bilginiz var mi??

168c_12.JPG

Son düzenleme:

baserreklam

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.baserreklam.com
8 yıldır kullanmaktayım summa d60'ı
tık yok masallah fakat coreldraw kullanıyorsan graphtec öneririm pozalı kesim yapan olursa kullanım alanı genişler

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Üstadim cevabin icin tesekkür ederim? Ince islerde nasil sonuc aliyorsun? Yukarida da sormustum. Hizi kagit üzerinde 1130mm/s ama pratikte de böyle mi?

Mesela su resimdeki kirmizi folyo üzerindeki SUMMACUT D60 yazisini (yaklasik 50x30 cm) ne kadar sürede cikarabilir?
----------------

Bir de ek olarak SECABO diye bir marka taniyor musunuz? Taniyorsaniz C60III modeline ne dersiniz?

Son düzenleme:

plotter

🌟Usta Tasarımcı🌟
plotter alacaksan

mutoh u tavsiye ederim ince yazılarda roland summa ve dier modellere göre daha başarılı.. ama arkadaşların da belirttiği gibi o ki yeni alacaksın poza tanıma sistemli graptec alabilirsin ilerde işine yarayabilir

taksi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
summa d 60 in iki türlü modeli var, belcika orijinlidir. summa d 60 in OPOS sistemli olani al. ben de summa d 60 kullaniyorum. Cok iyi bir makinedir. eger folyoyu tam ayarli oturtursan kiskaclara 8 metrelik kesimlerde nerdeyse hatasiz kesim yapabilirsin. Ayrica bunu destekleyen ve summaya patent edilmis saglam mil ve folyoyu rahatca öne arkaya (x-y aksinda) getirmesini kolaylastiran makara sistemi mevcuttur.
Kesicilerde (plotter) genelde iki sistem vardir dünyada sürüklemeli bicak sistemi (summa d serisi) ve tangential sistem ki eger yanilmiyorsam bunu en iyi summa beceriyor. Tangential sistemde cekme, sürükleme yoktur. Bicak kafasi kendisi hareket eder ve kesimde daha mükemmeldir. Ayrica flok veya flex folyo keseceksen tangential makina almani da tavsiye ederim. Yok eger 60 cm bana yeter diyorsan summa d 60 opos olani sec.

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaslar yazdiklarinizdan gercekten cok faydalaniyorum, hepinize tesekkür ederim.

taksi, 60 cm bana fazlasiyla yeterli ama tangeltial makina olarak max. 2000 EUR civarinda ne tavsiye edersin?

Ayrica mümkünse bu opos sisteminden biraz daha bahsedebilir misin? Tam olarak farki nedir normal D serisinden?

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Asagidaki model SummaSign T1300 OPOS Tangential bicakli. Gercekten harika is cikarmis ama 3250 EUR fiyati var.

2. fotografta daha net görülen kesim kalitesini Summa D60 ile yakalayamaz miyim?

T1300_01.jpg

T1300_02.jpg

Son düzenleme:

taksi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
aklima hemen gelmemisti evet fotografta summa T1300 yer aliyor - 130 cm. OPOS sistemleri, solvent bazli boya püskürtmeli LFP (large format printer - ve ne yazik ki dünyada yanlislikla) dijital baski dedigimiz renkli baskili folyolardaki renkli nesneleri zeminden ayirmaya, yani kesmeye veya ayiklamaya yarar.
Bunun icin dijital baskinin bas tarafina (ucuna) daha önceden siyah, cok büyük olmayan cizgi yerlestirilmistir. Ayrica renkli baskinin, hazirlik asamasinda kontürleri (cizgileri) iceren EPS dosyasi olmalidir.
Makineye yerlestirilen dijital baskili folyo, ayarlanir ve kesme kafasi siyah cizgiyi bulur ve EPS dosyasina göre kontürleri keser. Size de sadece ayiklamak düser ki, isiniz bir hayli azalir.
Kücük yazilar ve sekilde görüldügü gibi ayrintili desenler tangential plotter da daha güzel kesilir. Nedeni ise, tangential da her cizgi ve egrilerin baslangic ve bitis noktalarini plotter folyoyu zedelemeden "tip operatörü" gibi kesmesidir.
summa d serisinin tangentiali yoktur. Ama olmazsa olmaz degildir. Summa d 60 da isini görür.

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
ancak 60 lik almamani tavsiye ederim genelde rulo ebatlari 120 sende o olculerde alirsan ugrasmaszin rahat edersin.coreldede rahatlikla calisabilirsin

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
taksi, ayrintili cevabin icin cok sagol. OPOS nedir Tangential nedir sayende biliyorum artik:)

st_anger_07, 60`lik düsünmemin sebebi, daha cok Etiket ve kücük yazilar üzerine calisacak olmam. Zaten bu yüzden detaylara fazla takiyorum. Makinanin büyüklügünden cok benim icin ince detaylardaki basarisi önemli.

Folyo konusunda burada sikintimiz olmuyor, Almanya`da yasiyorum ve Oracal´in her ebati (31cm - 63cm) rahatlikla bulunabiliyor. Oracal´in 7 yil dis mekan garantili ProfiPilot serisini kullanmaya karar verdim. Calismalarim genelde dis mekanda kullanilacagi icin bu folyoyu sectim. Insallah bu secimim isabetli olmustur.

--------------------

Bu arada sizlerden ögrendigim kriterlere göre arastirirken yeni bir makina buldum. COPAM diye bir markayi taniyor musunuz?

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Asagida görülen COPAM markasinin CP2500 modeli. Bunu da degerlendirebilir miyiz?

Almanya´daki forumlarda arastirdigima göre Copam; Summa, mutoh, mimaki kalitesinde bir makinaymis.
Ayrica, direk Corel üzerinden calisabilme, son yapilan calismayi direk plotter üzerinden tekrarlayabilme, calisma esnasinda Pause yapip ayarlari degistirip kaldigi yerden devam edebilme gibi özellikleri de vurgulanmis.

Ayagiyla birlikte, 3 sene garantisiyle fiyati 1490,00 EUR.

Üretici firmanin hazirilamis oldugu 3mb büyüklügündeki (.wmv) tanitim videosunu seyretmek icin buraya tiklayin..

Video icin alternatif youtube linki: Tiklayin..

2500mitlogo.jpg

Asagida 2mm yüksekliginde bir kesim örnegi görülüyor. Calismanin üst tarafindan görülen ise, Almanya´daki sigara bandrolu. Karsilastirma yapilmis.
flex2mm.jpg

Isikli ekrani kullanim rahatligini arttiriyor.
display3.jpg

Cift bilyali ve vidali bicak tutucu.
blade_holder.jpg

Teknik detaylarida ekledim.
unbenanntek4.jpg

Son düzenleme:

doghan

🏆Pro Tasarımcı🏆
doganza bi makine almayı düsündün binlerce cesit sundun önümüze senin sayende bende bilgi sahibi oldum tsk.ler almadan önce iyi bi arastırmak lazım bencede ama fazla uzatma yoksa omuydu bumuydu derken karar vermen iyice güclersir
hadi hayırlısı

kolay gelsin iyi calısmalar....

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
doghan, karar vermek gercekten zor. Inanir misin hala alamadim. Hayirlisi bakalim. Önerileri bekliyorum.

graficar

🌟Usta Tasarımcı🌟
O kadar plotter markasının içinde, o kadar plotter kullanan arkadaş varken roland neden unutuldu, yada roland kullanan yokmuydu. Profesyonellerin tercihi Roland. plotterde hız aramayın,tüm plotter manuallerine bakın kaliteli kesim için kesim hızı düşürülür.önemli olan kaliteli işse gx24 modeli taş çıkartır hepisine ,fiyat performans bakımından en üstünüdür diyebilirim.bahsi geçen copam marka çinlidir artcut programıyla çalışır.roland da programa gerek yok coreldrawdan drekt kesim yapabilirsiniz,başka bir baskı makinasında digital basılmış folyoyu roland gx 24 de sorunsuz sticker kaline getirebilirsiniz.Roland yada Roland

grafi77

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Dediğiniz makinayı bilmiyorum fakat uzun yıllar graphtec kullandım Corel den kesim yapabilirsiniz ince ve küçük yazılarda bıçak basınç ve hızını düşürdüğünüzde güzel sonuçlar veriyor.Flex ve Flock kesiminde başarılı. Arkadaşların dediği gibi pozalı olursa iş görümü fazla olur derim. Hız çoğaldıkça hata yapma riski de artıyor. Uzun folyo kesimlerinde folyoyu kaydırıp kaydırmadığı önemli.
Herkezin kullandığı makina belki kendine daha iyi roland da kullandım bi başka markada ama graphtec derim ben işiniz zor umarım gönlünüze göre olur...

Son düzenleme: