Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

tabelacılık

kerrigan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba. Okul bitti, askerlik de bitti ve şimdi işsizim. Daha önce bir halkla ilişkiler ajansında medya yönetmenliği yapıyordum. Fakat bazı sebeplerden dolayı ailemin yaşadığı yaklaşık 50.000 nüfuslu ilçeye dönüş yapmak zorunda kaldım.

Tabelacılık yapmak istiyorum. Pazar uygun. Yaklaşık 50.000 ytl nakitimiz var ve gerekiyorsa kredi çekebilecek durumdayım. Gerekli olan parayı finanse edecek olan babam işi öğrenmem için beni tabelacı bir aile dostumuzun yanına gönderecek. Fakat bu arada benden araştırma yapmamı istedi.Gideceğim amca biraz eski topraktır.... Yaklaşık 2 haftadır aramama rağmen fazla bir bilgiye ulaşamadım.

Ricam;

Tabelacılık yapabilmek için ne bilmem gerekir?

Ne tür araç gereçlere, makinalara sahip olmalıyım?

Plotter, dış mekan dijital baskı makinası, mürekkep, folyo vb. ürünleri nerelerden temin edebilirim? Dikkat etmem gereken bir şeyler var mı?

Sektörün kötü ve iyi yanları neler?

Matbaa gibi diğer tamamlayıcı işletmelerle ilişkiler...?

...gibi sorularımda bana ve benim gibilere yardımcı olmanız, bilmemiz gereken önemli noktaların altını çizmeniz.

Yardımcı olacaklara şimdiden çok teşekkür ederim.

Benzer konular Forum Tarih
S Dijital makineler 0 773

Benzer konular

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Forumu incelediğinizde örneklere ulaşacaksınızdır. Zaten amacımız öğretim olduğundan takıldığınız noktalarda bizlere danışabilirsiniz.

UnKnOwNReaL

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Ben şuan tabelacılık işleri ile uğraşan bir yerde çalışıyoyorum
işini hakkını vererek yaptığın sürece her işte para vardır.
Artık tabela işleri eskisi gibi fırça ile olmuyor digital baskı makinaları var onlarda 50,000$ dan başlıyo diye biliyorum
+ grafik programlarına en azından aşina olman lazım
ben photoshop biliyorum diye geçiniyordum ama işin içine girince anladımki hiç bir şey bilmiyormuşum :)
son olarak sana tavsıyem gır tabelacının yanında takıl zank diye olcak şeyler değil bunlar
saygılarımla

kerrigan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
UnKnOwNReaL çalıştığın yerin büyüklüğünü tabiki bilmiyorum. Fakat gene de sormak isterim. İş sürecini kısaca anlatabilirmisin?

Müşteri geliyor. Gidip tabelanın asılacağı yerin fotoğrafını çekiyorsunuz. Tabelaya karar veriliyor. Tasarım yapılıyor. Onay alınıyor. Benim örneğimde makinadan dış mekan baskı çıktısı alınıyor.... sonra... yani bütün o ****l işlerini (montaj, kesim vs) kim yapıyor? Büyük bir yerin kendi bünyesinde montaj ekibi vardır; benim merak ettiğim küçükler...

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
makinalari pesin tik paraya kim almis 24 ay 36 ay vadeyle veriyorlar.oncelikle tasarim bilmelisim once bi promter kesim makinesi sonra dis mekan baski makinesi sonra ic dis diye gidebilirsin

kucuk yerlerde genellikle hem tasarim hem tabela yaparsin.yazi kesersin sokersin yapistirirsin ama bilmiyorsan bu ise girme derim bildigin is varsa ona gir bence

baskici46

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tabelacılık öyle birinin yanına takılayım biraz bir şeyler kaparım ondan sonrada işyeri açarım mantığıyla olmaz.Tabelacılık bir sanattır ve yetenek ister.eğer müşterinin istediğini en başında ölçü kısmında tabelanın oraya takılmış olarak hayal edebiliyorsan ve sorunları pratikçe çözmeyi başarıyorsan tabelacı olursun. öyle çıkar götür yapıştır olmaz.ben fırçadan geldim bu işe hemde çocukluktan bu yana.tavsiyem bu işin basite alınmaması...

alkan51

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar
arkadaşla aynı durumdayım fakat piyasada okadar çok marka varki hangisi iyi hangisi kullanışlı bilmek lazım...sizlerden ricam hangi marka plotter kullanıyorsunuz özellikle yeni işe başlayacak arkadaşlar için yardımcı olursanız seviniriz.....iyi çalışmlar...

UnKnOwNReaL

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
UnKnOwNReaL çalıştığın yerin büyüklüğünü tabiki bilmiyorum. Fakat gene de sormak isterim. İş sürecini kısaca anlatabilirmisin?

Müşteri geliyor. Gidip tabelanın asılacağı yerin fotoğrafını çekiyorsunuz. Tabelaya karar veriliyor. Tasarım yapılıyor. Onay alınıyor. Benim örneğimde makinadan dış mekan baskı çıktısı alınıyor.... sonra... yani bütün o ****l işlerini (montaj, kesim vs) kim yapıyor? Büyük bir yerin kendi bünyesinde montaj ekibi vardır; benim merak ettiğim küçükler...

işyerım cok saygın bır yer prestıjı var
sımdı hem tasarım hem montaj ıslerını aynı kısı yapmaz herkeze iş bolunmustur
tasarımı ben ve patron yapıyoruz fotoları patron cekıyor coreldekı ıslerı patron ps dekı ıslerle ben ılgılenıyorum bızden harıc 3 arkadas ıse montaj ıslerıne bakıyor
tabıkı hepsının bır vasfı var kaynakcı gıbı yanı her seyden once bır ekıbının olması sart
saygılarımla

erkan01

🌱Yeni Üye🌱
ben tabela işiyle uğraşıyorum, ama madem 50,000 kişilik bir bölgede yapacaksın bu işi, bence dijital baskı makinası almana ihtiyaç yok, zaten elinde3ki parayla alacakların iş fazla olmayacağından muhtemelen de sorun çıkaracağından marka vermeyi pek sevmem ama, Roland ve Graptech marka folyo kesici plotter kullanman, tabi sadece malın olması yetmez, program da bilmelisin ve pazarı çok iyi takip etmelisin senin sunacağın artılar ve değişik çalışmalar pazarını büyütecektir. Demirci atölyesine git ne varsa onları al atölyene koy derim, ne de olsa zamanla daha da fazlasına ihtiyacım var diyeceksin:)

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
roland kullaniyorum ben abi gayet temiz rahat kullaniyorum vede cok memnunum

alkan51

🌱Yeni Üye🌱
Roland ve Graptech marka folyo kesici plotter'ların piyasa değerleri nerkadar'dır acaba sıfır veya 2. elde olabilir....yeni başlayacak biri için bu markaların hangi modelleri uygundur sizce....

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
abi yeni baslayan diye bisey yok ya zaten sen tasarimi yapinca bi kac kucuk ayar o kadar.yani cok ustalik gerektirmeyen bi makine

reklamci1

🌱Yeni Üye🌱
ben böyle bi makina alamyım kolay iş bende yapayım diyenlere karşıyım çünkü bu işler emek ister bu işin hakkını vermek işin yıllar harcanıyor tamamen baskici46
ya katılıyorum

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
artik bitti yillar degil fikir konusuyo ressamin yaptigi yagli boya tablosuna 20 gun ugrasirken artik 500 ytl bile cok goruyolar kardes

alkan51

🌱Yeni Üye🌱
Roland CX-24 ve roland cm 24 plotter' lar hakkında bilgi verebilirmisiniz... yedek parça sorunları varmı? xp uyumlumudur?

graficar

🌟Usta Tasarımcı🌟
Tabelacılık, bir plotter bir digital baskı makinası alarak yapılacak iş değildir.TABELACILIK Saygın bir meslektir.Bizler yıllarca karakalemle çizip,samur fırça ile el emeği göz nuru döküp sanatımızı idame ettirdik.Taki bu bilgisayar ve grafik programları çıkana kadar.Bugün bir harf bile çizmesini bilmeyen,azıcık corel azda photoshop bilen, birde elden düşme plotter ayarlayan tabelacılığın T sini bilmeyenler TABELACI Reklamcı oldu.
Plotterin hakkını vermek gerekirse elde fırça ile yapılan işlerden daha düzgün daha temiz,daha gösterişlidir, gel görki işin ehli olmayan kişilerin eline düşen tabelalar sanat değeri şöyle dursun çevreyi kirletmekten başka bir işe yaramaz oldu.Gerçi hakkıyla iş yapan yok değil ama oda bir elin parmaklarını geçmez.Tabelacı Atölyesi kurmak isteyene tavsiyem,bilmediğin işe bulaşıp hüsrana uğrama.önce git kendin gibi ne çizmesini bilen ne yazmasını bilen fontun bile ne oldugunu bilmeyen bir tabelacıya çırak ol,yada azda olsa corel biliyorsan grafikerim de, neyin nasıl olcagını bile bilmeyen patrondan gelen iş anlaşmalarının sırrını çöz,dizayna bakmaya gelen müşteri, Bunun fontunu değiştirelim dediği zaman 4000 adet fontu tek tek müşteriye göster, en son ilk yapılana geri dön,bir metre karelik bir tabela için bu kadar uğraştığın yetmiyormuş gibi ,kaybettiğin zamandan dolayı kendini kapı önünde bulursun işine son verilir.
Bu daha bir kaç püften ibaret,dükkanı açtın,plotter aldın digital aldın,sermayeyi buraya yatırdın,birkaç yerden teklif aldın,kaçırılmayacak bir iş var sen iş kaçmasın diye 100 lira fiyat verdin bundan 15 lira kazanacagım diye hesapladın.
buraya kadar iyi müşteri gidiyor başka bir tabelacıdan fiyat alıyor,diğer tabelacı ben bu işi 50 liraya yaparım diyor.Vururmusun dükkanımı dagıtırsın ,kafayımı yersin,
arkadaşlar daha bunlar bu mesleğin ufak püfleri sadece iş bilmek plotter kullanmak tabelacılık degildir .
Gel aklını başına al paranı çöpe atma işi ehline bırak sen bu işi yapamazsın

alkan51

🌱Yeni Üye🌱
graficar abimiz haklı her kişinin yapacağı bi iş değil, ama memleket ortamı bunu gerektiriyor.düşünün memlekette bi tane reklamcı var ,adam bu durumda ne yapıyor biliyormusunuz burun kıvırıyor ,diğer tabirle şişiyor.hani tekreklamcı bu ya ,bu yüzden.bende yılllar önce elle kesim yayıp tabela ve cam yazısı hazırladım ,hani marifette var,ayrıca havadan reklam için mini paramotor yani motorlu yamaçparaşütü ile reklam yazısı taşıyorum ,anlıcanız uçan bir tabela.bu iş insanların ilgisini baya çekti.yazı işini ya dışarı yaptırıyorum buda maliyet oluyor yada a4 kağıda siyah beyaz yazı yapıştırıp uçuş yapıyorum .tabi renkli yazı ve değişik stiller daha dikkat çekecektir.işte bu yüzden bu işe adım atmak istiyorum.

kerrigan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sektörün sorunları anlattığı için teşekkürler... bahsedilen diğer şeyler bütün işler için geçerli. hatta öyleki çok basit gibi görülen manavcılara bile sorsanız neler anlatırlar. kimin neyi yapıp neyi yapamayacağını insanların kendilerine bırakmak lazım. önceden buraları dutluktu muhabbeti pek anlamlı gelmiyor bana.

alkan51

🌱Yeni Üye🌱
hani birde şöyle bir laf vardır "dışı seni ,içi beni yakar"
burada bulunan abi pek memnun gibi hallerinden, ne kadar öyle böyle desede...
neyse insanın içinde güven varsa devam etmelidir...bence...

plotter

🌟Usta Tasarımcı🌟
Tabelacılık, bir plotter bir digital baskı makinası alarak yapılacak iş değildir.TABELACILIK Saygın bir meslektir.Bizler yıllarca karakalemle çizip,samur fırça ile el emeği göz nuru döküp sanatımızı idame ettirdik.Taki bu bilgisayar ve grafik programları çıkana kadar.Bugün bir harf bile çizmesini bilmeyen,azıcık corel azda photoshop bilen, birde elden düşme plotter ayarlayan tabelacılığın T sini bilmeyenler TABELACI Reklamcı oldu.
Plotterin hakkını vermek gerekirse elde fırça ile yapılan işlerden daha düzgün daha temiz,daha gösterişlidir, gel görki işin ehli olmayan kişilerin eline düşen tabelalar sanat değeri şöyle dursun çevreyi kirletmekten başka bir işe yaramaz oldu.Gerçi hakkıyla iş yapan yok değil ama oda bir elin parmaklarını geçmez.Tabelacı Atölyesi kurmak isteyene tavsiyem,bilmediğin işe bulaşıp hüsrana uğrama.önce git kendin gibi ne çizmesini bilen ne yazmasını bilen fontun bile ne oldugunu bilmeyen bir tabelacıya çırak ol,yada azda olsa corel biliyorsan grafikerim de, neyin nasıl olcagını bile bilmeyen patrondan gelen iş anlaşmalarının sırrını çöz,dizayna bakmaya gelen müşteri, Bunun fontunu değiştirelim dediği zaman 4000 adet fontu tek tek müşteriye göster, en son ilk yapılana geri dön,bir metre karelik bir tabela için bu kadar uğraştığın yetmiyormuş gibi ,kaybettiğin zamandan dolayı kendini kapı önünde bulursun işine son verilir.
Bu daha bir kaç püften ibaret,dükkanı açtın,plotter aldın digital aldın,sermayeyi buraya yatırdın,birkaç yerden teklif aldın,kaçırılmayacak bir iş var sen iş kaçmasın diye 100 lira fiyat verdin bundan 15 lira kazanacagım diye hesapladın.
buraya kadar iyi müşteri gidiyor başka bir tabelacıdan fiyat alıyor,diğer tabelacı ben bu işi 50 liraya yaparım diyor.Vururmusun dükkanımı dagıtırsın ,kafayımı yersin,
arkadaşlar daha bunlar bu mesleğin ufak püfleri sadece iş bilmek plotter kullanmak tabelacılık degildir .
Gel aklını başına al paranı çöpe atma işi ehline bırak sen bu işi yapamazsın

aynen katılıyorum... güzel açıklamışsın ...