Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

tanıtım cd'leri reklamcılığı

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
Çoğunlukla interaktif CD ve tanıtım CD'si ifadeleri eş anlamlı olarak kullanılır. Oysa ki, bir tanıtım CD'si interaktif olmayabilir, ya da bir interaktif CD tanıtım CD'si olmayabilir.Büyük işletmeler genelde bu yöntemleri seçerler.Tanıtım broşürleri, dosyalarının yanı sıra tanıtım cd de vermek daha etkili olacaktır.

Interaktif CD Nedir?
Interaktif CD, yani etkileşimli CD, izleyen tarafından yapılan hareketlerle CD'nin akışının belirlendiği bir yapıyı ifade eder. En basit anlamı ile izleyenin menüden bir seçim yaptığında CD içeriğinin bir bölümünün devreye girmesi bu kapsamdadır. Oysa ki, bu bir zorunluluk değildir. Takıldığında çalışmaya başlayan ve izleyenin her hangi bir müdahelesine izin vermeden kendi akışını tamamlayan bir tanıtım CD'si de hazırlanabilir. Örneğin bir tanıtım videosu, CD ortamında sunulduğunda etkileşimsiz bir durum sözkonusudur.

Çoğunlukla interaktif CD ve tanıtım CD'si ifadeleri eş anlamlı olarak kullanılır. Oysa ki, bir tanıtım CD'si interaktif olmayabilir, ya da bir interaktif CD tanıtım CD'si olmayabilir

Interaktif CD Nedir?
Interaktif CD, yani etkileşimli CD, izleyen tarafından yapılan hareketlerle CD'nin akışının belirlendiği bir yapıyı ifade eder. En basit anlamı ile izleyenin menüden bir seçim yaptığında CD içeriğinin bir bölümünün devreye girmesi bu kapsamdadır. Oysa ki, bu bir zorunluluk değildir. Takıldığında çalışmaya başlayan ve izleyenin her hangi bir müdahelesine izin vermeden kendi akışını tamamlayan bir tanıtım CD'si de hazırlanabilir. Örneğin bir tanıtım videosu, CD ortamında sunulduğunda etkileşimsiz bir durum sözkonusudur.

Interaktif CD ve tanıtım CD'si arasındaki fark
Tanıtım CD'si ifadesi kullanım şeklini ifade eden bir kavramdır. Sözkonusu CD içeriğinin bir kurum, proje ya da fikrin tanıtılması amacı ile hazırlandığını belirtir. Interaktif CD ifadesi ise CD'nin yapısını belirten bir ifadedir.

Karışıklığın Nedeni?

Etkili bir tanıtım için interaktivite yani etkileşimin kullanılması çok avantajlıdır. Bu nedenle tanıtım CDleri, büyük oranda interaktif (etkileşimli) olarak hazırlanır. Sıkça karşılaşılan bir durum olması nedeni ile de bu tür bir yanlış ifade şekli yer etmiştir.

Interaktivite (Etkileşim) Nasıl Sağlanır?
Yukarıda belirttiğimiz gibi etkileşimin en basit hali menü kullanımıdır. Ancak alışılagelmiş bir menü kullanımının dışında videolarda ya da animasyonlarda tıklanabilecek alanların olması, fare hareketlerine göre davranışlar gibi etkileşim unsurları da kullanılmaktadır. Hatta pasif etkileşim olarak adlandırabileceğimiz, izleyicinin bilgisayarındaki çeşitli durumların otomatik olarak tespit edilmesine bağlı olarak sunulacak içeriğin değişmesi gibi bir etkileşim düzeneği de kullanılabilir.