Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

tarayıcı ve dpi kavramı

interface79

🌱Yeni Üye🌱
iyi akşamlar,
ben tarayıcıdan resim almak istiyorum. yeni bir tarayıcı aldım canonscan 4400F
özellikli bir tarayıcı olduğu için aldım. tarayıcıda diyelim bir buzdolabı taryacam. bunu 3000 dpi da taramama rağmen görüntü bozuk nokta nokta çıkıyor. şimdi ben bunu 3000 dpi da taramama rağmen. sonuçta matbaada 300 dpi düşmek zorunda. peki o zaman tarayıcıdaki 3000 dpi anlamı ne ve en yüksek te taramam rağmen kötü sonuç almamın nedeni ne olabilir. yardımlarınız için teşekkür ederim. umarım forumda doğru yere yazıyorumdur.

interface79

🌱Yeni Üye🌱
tarayıcı kullanma ve dpi

iyi akşamlar,
özellikli bir tarayıcı olduğu için aldım. tarayıcıda diyelim bir buzdolabı taryacam. bunu 3000 dpi da taramama rağmen görüntü bozuk nokta nokta çıkıyor. şimdi ben bunu 3000 dpi da taramama rağmen. sonuçta matbaada 300 dpi düşmek zorunda. peki o zaman tarayıcıdaki 3000 dpi anlamı ne ve en yüksek te taramam rağmen kötü sonuç almamın nedeni ne olabilir. photoshopta pixel çoğaltma programlarıyla biraz düzeltiyorum ama. istediğim sonuçç bu değil. yardımlarınız için teşekkür ederim. umarım forumda doğru yere yazıyorumdur.

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
3000 dpi da taramanız biraz mantıksız o daha çok büyük iş baskılarında olur yani ne bilim 50 metrekare falan yaparsınız 3000 tararsınız büyütünce 72 olur o işinize yarar yani matbaa da kullanacağınız resimleri 300 - 600 dpi arası taramanızı tavsiye ederim

graffix

🌟Usta Tasarımcı🌟
tarayacağnız şey önemlidir eğer dia tararsanız bir sıkıntı çıkmaz ama tarayacağınız resmin kağıdı 1. hamursa istersen 10.000 dpide tara farkeden bişey olmas....

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
iyi akşamlar,
özellikli bir tarayıcı olduğu için aldım. tarayıcıda diyelim bir buzdolabı taryacam. bunu 3000 dpi da taramama rağmen görüntü bozuk nokta nokta çıkıyor.
Taradığınız malzeme bir ofset baskısıysa nokta nokta çıkması doğal. Çünkü ofset baskı 4 ayrı rengin (cmyk) noktalardan oluşan tramlarının belirli açılarla üst üste basılmasıyla elde edilir.

şimdi ben bunu 3000 dpi da taramama rağmen. sonuçta matbaada 300 dpi düşmek zorunda. peki o zaman tarayıcıdaki 3000 dpi anlamı ne ve en yüksek te taramam rağmen kötü sonuç almamın nedeni ne olabilir.
Matbaaya gönderdiğiniz döküman her zaman 300 dpi a düşürlmeyebilir, bazen çalışma geldiği gibi postscript basılabilir. Bu da postscript yaratma ve ripleme zamanını uzatmaktan başka bir işe yaramaz. Sizin 300 dpi'a düşürmesiyle matbaanın 300 dpi'a düşürmesi arasında fark olmaz (matbaadaki operatör özel işlem uygulamazsa). Kötü sonuç almanızın sebebi yukarıda da yazdığım gibi taradığınız malzemenin ofset baskı olmasıdır.

photoshopta pixel çoğaltma programlarıyla biraz düzeltiyorum ama. istediğim sonuçç bu değil.
Çalışmayı 300 dpi'a düşürdükten sonra muhtemelen noktaları görmeyeceksiniz fakat iyi derecede kalite de elde edemeyeceksiniz. Kullanacağınız görselin boyutu taradığınız malzemenin boyutuna yakın ya da büyükse pek fazla yapacak birşeyiniz yok. Canon tarayıcı programı kullanmadım fakat kesinlikle programında bir descreening özelliği bulunyordur. Tararken farklı descreening seçenekleriyle deneme yapın. Noktaları kaybedecektir.

Kullanacağınız görsel taradığınız orjinalden küçükse taradığınız görseli 300 dpi da ve kullanacağınız boyuta getirdikten sonra unsharpmask filtresi uygulayabilirsiniz. Bu filtreyi photoshop gibi raster düzenleme programlarında yapacağınız gibi tarayıcınızın programında tarama anında da yapabilirsiniz. Unsharpmask için LAB color renk modunda L (Lightnes) kanalında yapmanızı tavsiye ederim.

Taramanızın kötü gözükmesinin başka bir nedeni de renk ayarlarıdır. Görseli tararken renk ayarlarını tarama anında yapabilirsiniz ya da photoshopta biraz daha vakit harcayarak iyi sonuç elde edebilirsiniz. Özellikle koyu ve açık tonlarda sıkıntı yaşarsınız. Koyu tonlar çok koyu, açık tonlar ise çok açık gelebilir. Bunun için dePhotoshopta Shadow/Highliht diye bir renk düzenleme işlemi olması gerek, bunu kullanabilirsiniz. Ya da kodak'ın digitalgem serisi adında birçok plugini var bunları kurcalayabilirsiniz.

Son olarak kullandığınız tarayıcının programı sizi tatmin etmiyorse vuescan programını deneyebilirsiniz. 750 adet tarayıcı destekliyor, kullandığınız tarayıcıyı da desteklemesi yüksek ihtimal.

N/A2

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşım illaki tarayıcı kullanmak zorundaysanız (foto filan çekmek yada başka materyaller kullanmak gibi) K.Çakır arkadaşımız üşenmeden en ince ayrıntısına kadar anlatmış.
bu kadar olur yani.
teşekkürler.

semerkand_lı

🏅Acemi Tasarımcı🏅
k.çakır kardeşimize teşekkür ederim bu kadar açıklayıcı bir anlatım sağolsun

interface79

🌱Yeni Üye🌱
kadir arkadaşıma çokkkkkk teşekkür

verdiği bilgilerden dolayı kadir arkaşımıza çok teşekkür ederim

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
bu interpolasyonla alakalı bi konu resimlerin cozunurlugunu artırdıgımızda yada azalttıgımızda photoshop kafasına gore pixel ekler veya cıkarır tabi resample imagei secmissek mesela elimizde 5 cm e 7 cm bi resim var biz bunu 1500 dpi tarayıp daha sonra 300 dpi ya dusurdugumuzde resim 300x5=1500 yani 5 katı buyur ve documet sizeda gordugumuz gibi 25x35 cme gelir tarayıcılarda yuksek cozunurluk genelde bu amacla kullanılır ama cok yuksek cozunurlukle taramak için drum tarayıcı kullanmanız gerekir (umarım az cokta olsa acıklayıcı olmustur)

karahan

🌱Yeni Üye🌱
birincisi
taradığın kağıt önemli
nasıl bi kağıt eger arkasından ışık alıyosa sağıt önce bunu engelle
tararken arkasına beyaz bi kağıt yok
ikincisi dediğin gibi 300 dpi a düşeceği için
sen yine 300 dpi a tarat
noktalır da photosopta düzeltmeye çalış

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
iyi akşamlar,
özellikli bir tarayıcı olduğu için aldım. tarayıcıda diyelim bir buzdolabı taryacam. bunu 3000 dpi da taramama rağmen görüntü bozuk nokta nokta çıkıyor. şimdi ben bunu 3000 dpi da taramama rağmen. sonuçta matbaada 300 dpi düşmek zorunda. peki o zaman tarayıcıdaki 3000 dpi anlamı ne ve en yüksek te taramam rağmen kötü sonuç almamın nedeni ne olabilir. yardımlarınız için teşekkür ederim. umarım forumda doğru yere yazıyorumdur.
Aynı başlığı farklı yerlere açmamaya özen gösterin. Sorunuz burada da cevaplanmış.

komsars

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kardeş sana bir şey söyleyeyim
resimlerinin özelliği ne olursa olsun photoşopta taradıktan sonra düzeltmelerini de yaptıktan sonra en iyi resim olur madem o kadar büyük bir resime ihtiyacın var o zaman dijital fotoğraf makinasını alırsın gider güzelce bir dolap resmi çekersin
çünkü taranan resmin istesende istemesende kalitesi düşer

Mesajlarınızı Yazarken Kurallara Uyarak Yazın..!

Moderatör tarafında düzenlendi: