Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

tintler ve opacity ayarlarını düzenlemek

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
1 sorum-renklerin tintlerinin oldugu %35 %50 %75 farzı misal bir işte çok yerlerde kullanılmış ve bunları otomatik olarak yüzdesel geri çekmek istiyorum bunu nasıl yaparım... %35=%20 %50 =%30 %75= 55 olsun.......
2 sorum-renkleri opacity olarak transparan hale getirebiliriyoruz çoklu kullanımlarda %50 %90 %70 ve syafada 3 dört yüzdesel renk mevcut (Cyan100 ve %70 %60 %35 örnek) bunlar kullanılmış ve biryerden yüzdesel olarak geri çekmem lazım opasitiy ama bulamadım %70 %45 e düşürcem ama tek biyerde yok dosyada heryerde var otomatik nasıl düşürürüm bilen varmı???
teşekküler

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
1- Hangi rengi değiştireceksen o renkle alakalı bir işi tut, Select / Same / Fill color ı seçtiğinde sayfanda aynı nekadar renk varsa onu seçer...
2- Transparan konsolunu çıkartmak için ctrl + shift+ f10 a basarsın

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
1- Hangi rengi değiştireceksen o renkle alakalı bir işi tut, Select / Same / Fill color ı seçtiğinde sayfanda aynı nekadar renk varsa onu seçer...
2- Transparan konsolunu çıkartmak için ctrl + shift+ f10 a basarsın

1-cevabı için saol ama %35 %50 tintleri geri nasıl çekerim mesala %35 =%20 geri çekmek gibi

2-cevabı içinde yarın deniycem teşekkürler.........

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Yapmak istediğin renklerdeki değişiklikler için Color (F6)

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
Son düzenleme:

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Magic Wand aracı ile ilgili renk e tıklanır, daha sonra o renkteki tüm objelerin rengini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bence sorunu programda değil kendimizde aramalıyız değil mi ?

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
Magic Wand aracı ile ilgili renk e tıklanır, daha sonra o renkteki tüm objelerin rengini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bence sorunu programda değil kendimizde aramalıyız değil mi ?

arkadaşım ben yapamadım lütfen bir de siz denermisiniz ekde dosya var sizden bir incelemenizi istiyorumm tintlerin %50 olanlarını %30 a %20 leri %10 a geri çekmek istiyorum aynı şey opacityler içinde geçerli mümkünse yapın ama hepsini bir anda yapın ben çokmu zor bişey istiyorum bunuda bize anlatın iyi çalışmalar amacım öğrenmek ama bir türlü sonuca gidmedim....

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
swathes paletinde dosyada kullandigin tum renkler mevcut ise ve bunlardaki yapacagin kucuk degisikliklerin bile hemen etki etmesini istiyorsan renk kutucugunda global i isaretle...%50 olan rengi %35 cektiginde tum %50 renge sahip olanlar guncellenecektir..

ama diyorsan freehanddeki gibi renk paletinden tinti yapayim renk paletindekinin ustune birakiyim hepsi degissin bildigim kadari ile bu yok illustratorde..

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
Opacity değeri için;
Değeriyle oynamak istediğin alandan birini seç, Sonra Select menüsünden Same/Opacitiy de... Aynı değerde olan tüm Opacity leri seçecektir. Sonra ayarını yaparsın...

Tint değeri için;
Tint değerini değiştirmek istediğin bir alan seç, Sonra Select menüsünden Same/Fill Color de... Aynı değerde olan tüm Tintleri seçecektir. Sonra Window menüsünden Appereance yi aç. Ordaki "Fill" olanın renk alanına "Shift" tuşuna basılı tutarak iki kere tıkla... Karşına gelen Tint yüzde değeriyle istediğin gibi oyna...

Opacitiy ve Tint değerleri sabit kalacak şekilde Pantone rengini değiştirmek için;
Tüm resmi seç, Edit menüsünden Edit colors/Recolor Artwork de... Karşına gelen panelin Renk değerlerinin olduğu bölümün sağında pantone seçme skalası var ordan "Color Books" Skalasından Pantone Solid Coated i seç... Sonra sol altta kare şeklindeki rengin içine iki kere tıkla karşına gelen bölümden vermek istediğin pantone rengini seç... İşte bulunan bütün renklerin belirlediğin yeni renge dönüşecektir... Okey demeden önce "Mercek" sembolüne tıklayarak sonucu görebilirsin ve ona göre okeylersin...

Umarım karışık olmamıştır...

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Sıkıntınızı anladım fakat siz tabanda yanlış işlem uygulamışsınız. Seçmek istediğiniz objelerin opacitylerini düşmeniz rengin tabanın değişmesi anlamına gelmez. Renk tabanda &100 yeşil. Bu sebeple objeyi seçmek istediğimizde tabanda bulunan yeşili algılaması gerekir. Sizin opacity kısmak yerine rengin tinti ni kullanmanız gerekirdi. Şu olayda opacity kısılmış renkleri toptan seçmek bence mümkün değil.Normalde bu şekilde ayrı renkleri seçmek için Magic Wand aracı kullanılır fakat sizin renkeriniz temelde aynı. Anca tek tek elle seçmelisiniz. Sanırım yeterli bir açıklama oldu?

Son düzenleme:

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Sıkıntınızı anladım fakat siz tabanda yanlış işlem uygulamışsınız. Seçmek istediğiniz objelerin opacitylerini düşmeniz rengin tabanın değişmesi anlamına gelmez. Renk tabanda &100 yeşil. Bu sebeple objeyi seçmek istediğimizde tabanda bulunan yeşili algılaması gerekir. Sizin opacity kısmak yerine rengin tinti ni kullanmanız gerekirdi. Şu olayda opacity kısılmış renkleri toptan seçmek bence mümkün değil. Normalde bu şekilde ayrı renkleri seçmek için Magic Wand aracı kullanılır fakat sizin renkeriniz temelde aynı. Anca tek tek elle seçmelisiniz. Sanırım yeterli bir açıklama oldu?

Bu kadar yardımdan sonra yapılan işlem üzerine daha ne kadar kurgu yapabiliriz bilmiyorum..Sanırım en önemli noktayı sen söyledin yunus..

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Opacity değeri için;
Değeriyle oynamak istediğin alandan birini seç, Sonra Select menüsünden Same/Opacitiy de... Aynı değerde olan tüm Opacity leri seçecektir. Sonra ayarını yaparsın...

Tint değeri için;
Tint değerini değiştirmek istediğin bir alan seç, Sonra Select menüsünden Same/Fill Color de... Aynı değerde olan tüm Tintleri seçecektir. Sonra Window menüsünden Appereance yi aç. Ordaki "Fill" olanın renk alanına "Shift" tuşuna basılı tutarak iki kere tıkla... Karşına gelen Tint yüzde değeriyle istediğin gibi oyna...

Opacitiy ve Tint değerleri sabit kalacak şekilde Pantone rengini değiştirmek için;
Tüm resmi seç, Edit menüsünden Edit colors/Recolor Artwork de... Karşına gelen panelin Renk değerlerinin olduğu bölümün sağında pantone seçme skalası var ordan "Color Books" Skalasından Pantone Solid Coated i seç... Sonra sol altta kare şeklindeki rengin içine iki kere tıkla karşına gelen bölümden vermek istediğin pantone rengini seç... İşte bulunan bütün renklerin belirlediğin yeni renge dönüşecektir... Okey demeden önce "Mercek" sembolüne tıklayarak sonucu görebilirsin ve ona göre okeylersin...

Umarım karışık olmamıştır...

Evet Opacity seçimi bu şekilde gerçekleşmekte. Eklemeyi unutuum teşekkürler Adamınbiri

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ek olarak, arkadaşın eklediği kurbağalı belgede bulunan "STRAAT" yazısından herhangi birine tıklayarak "Appereance" paletinin en üstünde bulunan "Grup" yazısının sağındaki kutucuğa tıklayarak da Opacity değeriyle oynanabilir...

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Düzeltme

Evet Opacity seçimi bu şekilde gerçekleşmekte. Eklemeyi unutuum teşekkürler Adamınbiri

Yukarıdaki cevabımda yanlış yazmışım. Bu sebeple düzeltme gereği duydum. Select menüsünden Same/Opacitiy ile opacity seçimini genelde kullanmadığım için unutmuşum. AdamınBİRİ arkadaşıma tekrar teşekkür ederim. Fakat bu iş basılı olarak düşünüyorsanız size berabarinde sıkıntılar da getirecektir. Opacity verilmiş objelerde film makiları tabandaki görselin özellikleini algıladıkları için ve opcatiy nin objenin içeriğini değil üzerinde saydam bir tabaka ile şeffaflaştırdığı için sıkıntılar oluşturmaktadır. Bu sebeple opcatiy yerine renklerin tint (tram)larını kullanmanızı öneririm. Böyle bir şeçim olyında da Magic Wand ile kolayca şeçim yapmış olursunuz ayrıca. Saygılar.

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
Yunus bu bilgilendirici açıklaman için teşekkür ederim. Söylediklerin tamamen doğru, İllustrator'un haricindeki bir çok programda Opacity değeri düşürerek yada lens diye tabir ettiğimiz komutu kullanarak yapılan çalışmaların film aşaması tam bir hayalkırıklığı olabiliyor. Ancak illustrator programının artılarından biride tam burda devreye giriyor. Bir iş yapılıpken ister tint olarak değer verilsin, ister opacitiy olarak değer verilsin hiç farketmez. Gerek çalışmayı yapanın, gerekse film atölyesindeki görevlinin tek dikkat etmesi gereken husus iş filme hazırken belgedeki tüm çalışmayı seçip "Flatten Transparency" yapmaktır. Bunu yaptığımız takdirde opacity verilmiş tüm alanlar otomatik olarak tint değerlerine dönecektir... Saygılar...

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
swathes paletinde dosyada kullandigin tum renkler mevcut ise ve bunlardaki yapacagin kucuk degisikliklerin bile hemen etki etmesini istiyorsan renk kutucugunda global i isaretle...%50 olan rengi %35 cektiginde tum %50 renge sahip olanlar guncellenecektir..

ama diyorsan freehanddeki gibi renk paletinden tinti yapayim renk paletindekinin ustune birakiyim hepsi degissin bildigim kadari ile bu yok illustratorde..

evet frehandeki gibiydi istedigim şey rengi degiştirip tintleride geri çekmek ama adamın biri arkadaşaım saolsun bayaa bir açıklama yapmış şimdi onu deniycem
gerçi bu işi corelde hallettim çok basit olarak ama illustratördede yapılabilrligini öğrenmekti gaye ve paylaşmaktı corelde colorstyles de renk ve tintleri geliyor ve istedigim renge replace yapıyorum yüzdesel tintleride +ilave olarak geliyor onlarıda geri çekiyorum opacity degerleri için ise object managerdan yüzdesel degerlerini renkleri raplace yaptıktan sonra geri çekiyorum yunus ve adamın biri arkadaşlar teşekkürler açıklama için şimdi onları deniycem herşey için saolun

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
Yunus bu bilgilendirici açıklaman için teşekkür ederim. Söylediklerin tamamen doğru, İllustrator'un haricindeki bir çok programda Opacity değeri düşürerek yada lens diye tabir ettiğimiz komutu kullanarak yapılan çalışmaların film aşaması tam bir hayalkırıklığı olabiliyor. Ancak illustrator programının artılarından biride tam burda devreye giriyor. Bir iş yapılıpken ister tint olarak değer verilsin, ister opacitiy olarak değer verilsin hiç farketmez. Gerek çalışmayı yapanın, gerekse film atölyesindeki görevlinin tek dikkat etmesi gereken husus iş filme hazırken belgedeki tüm çalışmayı seçip "Flatten Transparency" yapmaktır. Bunu yaptığımız takdirde opacity verilmiş tüm alanlar otomatik olarak tint değerlerine dönecektir... Saygılar...

Gerek çalışmayı yapanın, gerekse film atölyesindeki görevlinin tek dikkat etmesi gereken husus iş filme hazırken belgedeki tüm çalışmayı seçip "Flatten Transparency" yapmaktır. Bunu yaptığımız takdirde opacity verilmiş tüm alanlar otomatik olarak tint değerlerine dönecektir... Saygılar Tam olarak buydu tint yapmak gerekli sonra tintleri corele çagırmak ta mudahele etmek te kolay illustratör gerçekten güzel program ama biraz daha kolaylaştırmaları lazım bu hususları opacity yapıp film atölyesinde sorun yaşıycagıma hiç koymazdım bu özelligi :D

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
Magic Wand aracı ile ilgili renk e tıklanır, daha sonra o renkteki tüm objelerin rengini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Magic Wand ile sağlıklı tint seçimleri yapabilmeniz için magic wand'ın Tolerance değerini 0 "sıfır" yapmanız gerekmektedir.Aksi taktirde %30 bir renk değerini seçmek istediğinizde seçime girilmiş tolerance değeri doğrultusunda alt ve üst değerleride (% 25; % 35 ) seçime dahil edecektir.