Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

UC-LOGIC Lapäzz WP-8060 Grafik Tablet Problem

segahman

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhabalar,

Yaklaşık iki hafta önce UC-LOGIC Lapäzz WP-8060 grafik tablet satın aldım. İlk defa grafik tablet kullanıyorum ve daha alışmama fırsat kalmadan aldığım günden beri problemler yaşamaya devam ediyorum. Yaşadığım problemlerin driver ile ilgili olduğunu düşünüp web sitesinde yayınlanan her türlü driver'ı tek tek denememe karşın bir sonuç alamadım. Öncelikle kullandığım sistemden daha sonra da yaşadığım problemlerden bahsedeceğim;

Cihazı Notebook'um üzerinde kullanıyorum.
Ofiste Çift monitör (ilave 22" monitör ile) evde ise sadece notebook un kendi ekranında kullanıyorum. i5 işlemcili bir notebook um var performansla ilgili sorunlar yaşayacağımı zannetmiyorum.
İşletim sistemim: Win7 Home Basic 64 bit
Kullandığım programlar: Adobe Master Collection CS 5.5 ( Photoshop & Illustrator ağırlıklı)
Tableti PC'ye ofiste USB HUB üzerinden evde ise notebook üzerindeki USB Porttan bağlıyorum.
Kablosu çok uzun olduğu için sürekli bir lastikle çok fazla sıkılmamış ve geniş şekilde katlanmış olarak duruyor.

Yaşadığım sorunlar şu şekilde;

Notebook yeni açılmış olduktan sonra, tableti PC'ye ilk bağladığımda photoshop u açıyorum ve tabletin hem hareketi hem de basınç kontrolü sorunsuz çalışıyor.

1. Daha sonra örneğin tableti yaklaşık yarım saat hiç kullanmayıp kalemi dock u üzerine durmak sureti ile bekledikten sonra (örneğin bir yere gidip geliyorum) geldiğimde tableti tekrar kullanmak istediğimde aktifleştirmek için kalemi tablet üzerine clicklesem de, tuşa basıp aktifleştirsem de basınç kontrolünün devre dışı kaldığını farkediyorum ve ondan sonra ne yaparsam yapayım bilgisayarı kapatıp açmadan basınç kontrolü tekrar aktif hale gelmiyor. (bir iki sefer windows çalışan hizmetlerden tablet kontrolünü kapatıp açarak tekrar aktif hale getirmeyi başardım.)

2. Arayüz programından ayarlamama rağmen zaman zaman aynı yukarıdaki şekilde beklemelerden sonra, "Reserve Edges" seçeneği seçili olmasına rağmen tablet üzerindeki aktif alan tabletin kısayollarının dışına kadar genişliyor ve seçtiğim "screen ratio" özelliği seçili değilmiş gibi davranıp aktif alanı tüm tablet üzerine yayıyor.

3. Photoshop ta çalışırken, bir bölge üzerinde dolgu yapar gibi karalama yöntemi ile bir renk kullanmak istediğimde yaklaşık 20-25 saniye kalemi hiç kaldırmadan boyama yaptığımda photoshop ve arkada açık olan hangi programlar varsa (illustrator, corel v.b.) hepsini kilitliyor. Görev yöneticisinden tek tek kapatmadan da bir sonuca varamıyorum. Ve sonrasında tablet çalışmaz hale geliyor bilgisayarı kapatıp açmam gerekiyor.

Yaşadığım sorunlar aklıma geldiği kadarıyla kısaca bunlar. Yani işin özü satın aldığım tableti şu anda hiç kullanamıyorum desem yeridir :)

NOT: Bu yazdığım sorunlar photoshop'un 64 bit veya 32 bit verisyonlarını kullanmamla değişmiyor, iki sürümde de aynı sorunları yaşıyorum. Şu anda aktif kullandığım sürücü orjinal web sitesinde çift monitör için yayınlanmış olan sürücüdür fakat diğer sürücülerin de hepsini tek tek denedim ve sonuç alamadım.

NOT (ÖNEMLİ): Bir önemi var mıdır bilmiyorum ama, eski sürücüyü kaldırıp yeni sürücüyü kurarken farkettiğim bir olaydır; setup çalıştığında programın kurulacağı path'i gösteriyor ve manuel olarak path değiştirebiliyorsunuz. Fakat benim işletim sistemim 64 bit olmasına rağmen kurulumu "Program Files (x86)" klasörüne yapıyor. Pathi değiştirerek ( "(x86)"yı silip path i "Program Files" olarak değiştirerek ) te kurulum yaptım, o da sonuç vermedi...

Sorunları mümkün olduğunca açık anlatmaya çalıştım. Aynı sorunları yaşayan var mıdır, varsa bir çözüme ulaşılabilmiş midir? Hepinizin yardımlarını bekliyorum. Özellikle de firma yetkililerini burada yazılan mesajlara cevaplar verdiğini gördüm çok hoşuma gitti, bu konuyla da ilgili Distribütör Firma Yetkilileri'ni göreve davet ediyorum :)

İlginiz için şimdiden teşekkürler, herkese iyi forumlar dilerim...

Erdem UYLAŞ, İzmir, TR

segahman

🏅Acemi Tasarımcı🏅
konu okunma rekorları kıracak neredeyse ama cevap yazan yok. İlginç :)

UC-LOGIC

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.uc-logic.com.tr
Merhaba ,

Windows güç yönetimi bölümünde USB güç kesim işlemi sebebiyle siz kaldığınız yerden devam etsenizde cihazın tanınmaması gerçekleşebilir bu başka USB bağlantılı cihazlarda da olabilir birde PHotoshop açık iken bırakıp geri dönerseniz progrmın algılaması iyice zor hale gelecektir.

- En Güncel Sürücüyü indirdiğinize emin olun aşağıdaki dosyayı indirmediyseniz deneyebilirsiniz.
Graphic Tablet,Wireless Tablet - Welcome to UC-Logic world wide web

- Adobe CS5.5 in resmi sürümünü kullandığınızı tahmin ediyorum bütün updateleri yaptığınızdan emin olun Crack yada Portable versiyon kullanıyorsanız sorunlar oluşabilir.

- CCleaner gibi bir programla registery hatalarınız veya sürücü çakışmaları varsa temizleyebilirsiniz.

- Çok tuşlu mouse veya özel kısayollara sahip klavye sürücüleri ( örneğin logitech vb) varsa çakışma olup olmadığını anlamak için kaldırabilirsiniz.

-Sisteminizin tüm sıkıntılarını ve programların resmi lisanslı güncel sürüm olup olmadığını bilmediğimizden önerebileceklerimiz sınırlı

Umarım yardımcı olmuştur.

UC Logic Türkiye