Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

UV Boya Nedir?

turkishdesigner

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar UV Boya nedir? DYE Boyadan farkı nedir? UV Boyanın Özellikleri nelerdir? Bu soruların Cevaplarını arıyorum. Bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Bu arada bu boyaları HP 5500 İç mekan makinasında kullanmak için soruyorum. Şimdiden teşekkürler..

Benzer konular

janjan41

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.olbiaprinter.com
kısaca sıralamak gerekirse
1- solvent boya (çözücü solvent olan dış mekan sartlarına (hava su güneş) dayanabilen
2- uv(ultra viole) boya (uv bazlı olan bu boyalar solvent boyalar gibi dış mekan sartlarına dayanabiliyo farkı ise yalnızca uv lamba ile kuruyo olması diğer bi farkıda solvent gibi ağır bir kokuya ve kansorejen maddlere sahip değil akışkanlığı yüksek olduğu içinde kafalrada tıkanma yapmadan çok kaliteli baskılar alınabiliyo
3-su bazlı boya(dye) bu boyalar malesef dış mekanda kullanılamıyor sebebi çözücüsünün su olması ışığa karşı dayanabiliyor ancak üzerine su deydiğinde boya cıkıyo ayrıcada maliyeti oldukca yüksek neden tercih ediliyo derseniz bu boyalarla mükemmel baskılar alınabiliyo

hp5500 su bazlı dye boya kullanıyo uv cewrilebilirmi bilmiyorum ama cewrilse bile kurutma için uv lambaya ihtiyacın olucak

turkishdesigner

🏅Acemi Tasarımcı🏅
verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. açıkçası normalde bende senin gibi düşünüyordum uv kafa konusunda ancak çalıştığım yer daha büyük bir dükkana geçti ve makinanın enteresan parçaları çıktı ortaya bunlardan biri de temizleyicileri ve kartuslarıyla bir yedek kafa hp nin servis klavuzundada Uv boya gibi birşeyden bahsediyor zaten ama Uv boya hakkında bilgim yoktu ve ne olduğunu bilmiyordum konuya cvp gelince hemen gidip baktım kutudaki şey tam takım bir UV kafa acayip mutlu oldum :) tabi bunu öğrenince kafamda yeni soru işaretleri olustu mesela bu makinanın UV lambası varmıdır? ve vinile baskı yapabilirmi? en son kaç gram vinile baskı yapabilir?

turkishdesigner

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadasım verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim HP destek merkeziyle görüstüm UV kafayı tüm kartuş setiyle değiştirdiğimde makinanın yanında verilen UV kafanın Uv baskı yapabileceğini söyledi ve birçok baskı malzemesini de kullanabileceğimi söyledi :)

bu sayede HP 5500 ün ne kadar kalifiye bi makine olduğunu da görmüş olduk. makina alacak arkadaslar bu makinayı mutlaka görsünler hakikaten baskıları çok güzel

süper bi makina gerçekten :)

bu arada kartuş setleri istediğim zaman Uv ya da Dye olarak kullanabiliyorum bence bu da çok güzel bi özellik çünkü bazı müşteriler iç mekan olması konusunda ısrarcı oluyorlar

service

🏅Acemi Tasarımcı🏅
HP Designjet 5500 için bulunan UV boya seti güneş ışınlarına kısmen dayanıklı pigment boya olarak anlaşılmalıdır. Z6100 serisinin kullandığı boyalar gibi. UVa ve UVb ışınlarıyla kuruyabilen UV Curable boyalar ise farklı bir teknoloji gerektirmektedir. Bu boyalarla kullanılacak hortum, motor ve baskı kafaları yaklaşık solvent makinalarla aynıdır.